Situace v Egyptě

 

 

Doporučení ministerstva zahraničních věcí: 

V souvislosti s vývojem v uplynulém období Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že v Egyptě dochází k návratu situace do normálního stavu. MZV ČR však i nadále doporučuje cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech. Toto doporučení se nevztahuje na letoviska situovaná na západním pobřeží Rudého moře (např. v oblasti Hurghada a Marsa Alam), kde se situace standardizuje (i zde však může docházet k omezení poskytování služeb pro turisty).

V celém Egyptě nadále nelze vyloučit možnost stávek a demonstrací, a s tím spojených následných těžkostí pro české občany. V současné době stále platí zákaz nočního vycházení (v zásadě od 24 do 6 hodin). Nicméně pravidelné lety ČSA do Káhiry jsou již vypravovány podle původního letového řádu, tzn. v nočních hodinách. Doprava cestujících na letiště a z letiště proto musí zohlednit dobu zákazu vycházení. MZV ČR nadále doporučuje občanům, kteří se v současné době v Egyptě nacházejí, vyhýbat se jakýmkoli shromážděním. Současně připomíná možnost registrace v systému DROZD (registrace občanů při cestách do zahraničí), který je k dispozici na webové stránce www.mzv.cz v kapitole „Cestujeme“.

MZV ČR po dohodě s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur též doporučuje klientům cestovních kanceláří, kteří se nacházejí v Egyptě, dbát doporučení vedoucích svých zájezdů. V případě potřeby mohou naši občané kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře na telefonních číslech + 202 333 397 00 + 202 333 397 03, stálá 24-hodinová služba má telefonní číslo + 201 274 275 13.

 

Jak to v Egyptě vypadá? Manžel si cestu do své oblíbené destinace nenechal vymluvit a odletěl do Hurghady i s naším tříletým synem. Dobrá informace je, že zdejší letiště je již konečně po rekonstrukci, všechno funguje překvapivě rychleji, než před demonstarcemi. Navíc zde rapidně ubylo ruských turistů (těm co jezdí na dovolené do letovisek, kde je tento národ hojně zastoupen, jistě nemusím vysvětlovat, jak dokážou otrávit dovolenou). V Egyptě ještě nezačala sezóna, Čechů tam létá stále hodně, ale hotely jsou poloprázdné. Kdo má rád klidnější dovolenou a nechce se dohadovat s personálem, který se věnuje „movitějším“ národům, toto jistě uvítá.

 

Fakultativní výlety se stále konají. Můžete vyrazit do Káhiry, do pouště na čtyřkolkách nebo třeba do sousedního Jeruzaléma. Tyto zájezdy jsou standartně ošetřeny hlídkou, která jede v autě před autobusy. Co se týče centra Hurghady, manžel si povšiml většího počtu vojáků, kteří dohlíží, aby v byl v letovisku klid a bezpěčí. Policejní hlídky u hotelů jsou samozřejmostí už z dřívější doby. Pokud se do Egypta chystáte poprvé, nefoťte ardmádu, policii ani státní budovy, zákon to zakazuje.

 

Egypťani jsou podle manžela ještě přátelštější než dříve, ceny jsou na stejné úrovni, jako před rokem, počasí je slunečné a vedra se pomalu nedají vydržet. Takže pokud jste nad Egyptem váhali a chcete se zaletět ohřát ještě než u nás naplno propukne teplé jarní počasí, máte naše doporučení.