Po porodu

Co přijde po porodu?
Každá nastávající maminka se obvykle soustředí na to, aby v klidu a v pohodě přivedla na svět zdravé děťátko. Většinou už vůbec nepřemýšlí nad tím, co přijde potom.
Tak tedy, asi pro vás nebude žádnou novinkou, že z porodního sálu budete převezena i s děťátkem na oddělení šestinedělí. Ale co vás bude čekat tam?
To už záleží na tom, jakou porodnici si vyberete.
Možná netušíte, že v dobách po 2. světové válce doporučili někteří světově proslulí dětští lékaři, aby novorozenci byli umístěni na speciálních pokojích odděleně od svých matek. Vycházelo se přitom z předpokladu, že se tak zabrání případnému přenášení infekce z matky na dítě a že dětem bude možno poskytnout maximální odbornou péči. Kojenci byli v předem stanovenou dobu přinášeni pouze ke kojení na pokoje maminek. Předpokládalo se také, že šestinedělky budou mít více času k odpočinku i spánku, poněvadž nebudou rušeny křikem novorozenců. Ale objevily se i nevýhody. Infekce se vyskytovaly dál – přes všechnu snahu i vědecké pokroky. Někteří kojenci odmítali podřídit se naordinovaným časům ke kojení, a tak je sestry musely dokrmovat z lahvičky. Děti pak bylo nutno předčasně odstavovat, protože pití z lahvičky bylo snazší. A tak se podle návodu dětských lékařů přešlo na jinou metodu, vyzkoušenou anglickými odborníky. Říká se jí “rooming-in”. Spočívá v tom, že matka žije se svým dítětem ve společném pokoji. Pod vedením zdravotnického personálu se sama o dítě stará a kojí je podle potřeby, kdykoli má dítě hlad.
Záleží na tom, kde se rozhodnete porodit. Některé porodnice dávají přednost tomu, aby měla maminka miminko u sebe hned po narození, jiné jí ho vozí jen na určitou dobu. Možná že se na oddělení šestinedělí setkáte i s oběma způsoby. Vždyť některé maminky dávají přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak rády odpočinou po porodu a přenechají péči o dítě v prvních dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu.
Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku. Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné.
Na oddělení šestinedělí zůstanete i s dítětem přibližně 4–7 dní, případně déle. Záleží na tom, jak dítě prospívá a jak dlouhou dobu budete potřebovat na zotavení po porodu.

Když přijdete domů
S velkou slávou se po necelém týdnu odeberete domů. V žádném případě by to ale nemělo znamenat, že se rovnou vrhnete do práce. Režim dne šestinedělky je plně podřízen péči o kojence, která je spolu s kojením minimálně zpočátku vyčerpávající. Proto by novopečená maminka neměla být navíc příliš zatěžována starostmi o domácnost. Na pomoc by měli přispěchat blízcí. Maminka, tchýně a samozřejmě manžel.
Proto byste měla využít každé možnosti k odpočinku a ke spánku i během dne. V noci by se měli v péči o kojence oba rodiče střídat.
V denním programu byste si měla najít čas pro gymnastická cvičení a pro procházky s dítětem. Při vhodném počasí můžete vyjet s kočárkem už za dva tři dny po návratu z porodnice, zprvu nejlépe s doprovodem. Závisí to samozřejmě na mnoha okolnostech: na roční době, počasí, na okolí bydliště. K první vycházce je nejlépe vybrat pěkný den bez větru, mrazu nebo deště. V parném létě je vhodný večerní chládek, v zimě naopak polední doba.
Co by mělo být na talíři
Aby byli miminko i maminka v pohodě, záleží také na tom, jak kvalitní je maminčin jídelníček. Asi neřeknu nic převratného, když doporučím pestrou stravu. V jídelníčku by mělo být zastoupeno co nejvíce syrového ovoce i zeleniny, dostatek mléka, mléčných výrobků i masa, brambory, velmi málo moučných jídel a téměř žádné sladkosti.
Pokud jde o množství jídla, neplatí žádné přesné pravidlo, kolik jídla má šestinedělka sníst. Protože se organizmus má vrátit do stavu před těhotenstvím, je třeba dbát na to, aby se i tělesná hmotnost vrátila k výchozí hodnotě na začátku těhotenství. Proto je užitečné mít doma malou osobní váhu a kontrolovat tělesnou hmotnost pravidelně každý týden.
U některých žen, které byly před těhotenstvím slabší tělesné konstrukce, bývá mírný hmotnostní přírůstek v šestinedělí vítán. Je běžnou zkušeností, že na mnohé ženy, které byly před otěhotněním tělesně slabé, nervózní a často nemocné, mateřství většinou působí jako lék.
Naopak u žen majících sklon k otylosti je třeba každému hmotnostnímu přírůstku v šestinedělí zamezit, protože by se mohl stát trvalým. U šestinedělek tohoto typu by měla být pravidelná týdenní kontrola tělesné hmotnosti pravidlem. Při zjištění nežádoucího hmotnostního přírůstku je třeba pravidelný pocit hladu odstraňovat ovocem a dbát na hojnost tělesného pohybu – nejenom procházek, nýbrž i tělesných cvičení.
Kolik tekutin denně vypít
Kojící maminka má denně vypít více tekutin než nekojící žena, protože určitá část tekutin se spotřebuje při tvorbě mléka. Vzhledem k tomu, že dospělá žena potřebuje denně vypít nejméně 1,5 l tekutin, musí kojící šestinedělka vypít za den přes 2 l.
Nejvhodnějšími nápoji pro kojící matky jsou mléko, podmáslí, šípkový čaj, slabý černý čaj a voda ochucená ovocnou šťávou.

Co se děje v těle po porodu
Největší změny nastávají na děloze. Po porodu sahá děloha svým horním okrajem až k pupku. Den po dni se její velikost zmenšuje; během deseti dnů po porodu sestoupí horní okraj dělohy do kostěné pánve natolik, že již není skrze břišní stěnu hmatný. Lékaři kdysi toto zmenšování nazvali „zavinování“.
K zavinování dělohy jsou nezbytné stahy děložního svalu, po porodu se jim říká „poporodní stahy“. Jsou většinou jenom nepravidelné; prvorodičky je obyčejně ani nevnímají, u vícerodiček se někdy objevují jako obyčejný tupý tlak v břiše. Pokud by vám byly nepříjemné, oznamte to při vizitě lékaři. Předepsal by vám lék k potlačení vnímání bolesti.
Při zavinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina zvaná „očistky“. Mají zpočátku krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec bývají bezbarvé. Po 1–2 týdnech se úplně ztratí.
Očistky je třeba zachycovat do čistých porodnických vložek. Vzhledem k tomu, že očistky obsahují bakterie pocházející z pochvy, je třeba dodržovat přísné hygienické zásady. Jinak by se mohly bakterie přenést na prsní bradavky, odkud by mohla infekce přejít do mléčné žlázy a vyvolat zánět.
Stěny pochvy, které se musely během porodu značně roztáhnout, aby pochvou mohl projít plod, se v šestinedělí opět stahují a nabývají své bývalé pružnosti.
Také svalstvo pánevního dna se v šestinedělí vrací do původního stavu. Jde o svaly uložené v dolní části pánve, jejichž úkolem je udržovat dělohu ve správné poloze. To svalstvo, které se ve druhé době porodní muselo značně roztáhnout a uvolnit, aby umožnilo průchod plodu, se musí v šestinedělí stáhnout a nabýt své původní pružnosti.
Břišní stěna bývá po porodu ochablá, a tak některé šestinedělky bývají po porodu nepříjemně překvapeny nepěkným vzhledem svého břicha; všimnou si, že při posazení jim uprostřed břicha vzniká jakýsi svalový hřeben. Když si stoupnou, přepadá břicho dopředu a dolů jako vak. Nejlepším prostředkem proti poporodnímu vytažení břišních svalů je speciální tělocvik. Má pro šestinedělku mimořádný význam.
Doposud jsme hovořili o šestinedělí jako o době, kdy se tělo vyrovnává s těhotenskými změnami; na těle šestinedělky však nastávají ještě změny jiného druhu. Je to příprava mléčných žláz na kojení.
Před začátkem těhotenství jsou mléčné žlázy v klidu. V průběhu těhotenství vylučují řídkou tekutinu zvanou mlezivo. Jeho vylučování pokračuje i v prvních dnech po porodu. Mlezivo se pak stává první stravou pro kojence; pročistí jeho zažívací ústrojí, zbaví střeva tmavozeleného obsahu, tzv. „smolky“, a připraví kojence na přijímání a trávení mateřského mléka.
Kolem třetího dne po porodu prsy zduří. Lékaři dali tomuto ději výstižné pojmenování „prsy se nalévají“. V tu dobu se mlezivo začne měnit v hustou bělavou tekutinu – mateřské mléko.
Mladé maminky se často obávají, že nebudou mít dostatek mléka. Věřte, že k obavám není důvod. Naopak v šestinedělí je důležité nedělat si zbytečné starosti, protože strach někdy dovede snížit tvorbu této důležité dětské stravy. Zkušenosti ukazují, že tvorba mléka závisí z velké části na péči, kterou šestinedělka věnuje prsům a kojení.
Další zajímavé informace najdete na: www.porodnice.cz