Po dítěti jsem zpustla

 

Asi to zná každá máma, ještě před porodem prvního miminka si plánujete, jak budete krátce po porodu ta krásná štíhlá maminka s moderním kočárkem a upraveným zevnějškem. Že bych tlačila kočár neučesaná a v teplácích? To  ani náhodou. Mámy, které jsem takto potkávala,  jsem odsuzovala. Říkala jsem si, že takové byly odjakživa. Já ale budu jiná, podpatků se nevzdám ani s miminkem a jakmile to půjde, vrátím se ke svým sukním a halenkám. Budu krásná a usměvavá maminka, jako všechny herečky a moderátorky v časopisech… Jak jsem se tehdy mýlila.

 

Když se Kačenka narodila, byla zlatá, spinkala a pila mlíčko přímo ukázkově. První čtyři dny v porodnici… Jakmile jsme dorazili domů, úplně se změnila. V noci chtěla stále kojit a přes den spala jen v kočárku. Trpěla na novorozenecké koliky a nezabíralo nic. Obden jsem lítala k doktorovi, kdyby to šlo, tak asi v pyžamu. Byla jsem ráda, že během deseti minut manželovo hlídání před odchodem do práce, stihnu za pochodu rohlík, vyčistit si zuby a vzít si na sebe těhotenské kalhoty a některé z už nošených ale ještě nepoblinkaných nebo neposlintaných trik. Kočárek byl vždycky načančaný, stejně jako Kačka, na mě už ale prostě nebyl čas.

 

Po třech měsících totálního vyčerpání se konečně situace uklidnila a já si mohla malou dosyta užívat. Jenže pouhé tři měsíce stačily na to, abych si převrátila hodnoty. Proč se malovat, když už mám dítě a nepotřebuji se líbit v krámě nebo na procházce? Proč nosit podpatky, když botasky jsou na procházku pohodlnější. proč si hlídat, jestli mi v sukni není vidět až do krku, když v teplákách mám daleko více svobody a můžu se věnovat Kačence? Proč chodit ke kadeřníkovi a na manikúru, když ušetřený čas můžu věnovat miminku nebo tolik potřebnému spánku?

 

A tak to dopadlo, jak to dopadnout muselo, stala se ze mě mamina, které jsem dříve odsuzovala. Umaštěné vlasy v culíku, bez make-upu a v teplácích a volném tričku. Dvě kila, která mi zůstala po porodu, se mě držela i když už Kačenka oslavila rok. V té době už nechtěla kojit, spala celou noc a občas si i sama pohrála, takže jsem měla na sebe daleko víc času. Ale místo úpravě zevnějšku, jsem ho věnovala třeba uklízení nebo čtení na internetu.

 

Manžel zasáhl, když jsem slavila 30 narozeniny. Koupil mi balíček, který zahrnoval kadeřníka, kosmetiku a manikúru a k tomu přidal permanentku do blízkého fitka. Urazila jsem se a týden jsem s ním nemluvila. Jak ho mohly zajímat tak podružné věci jako moje vlasy či postava, když jsem mu povila takovou krásnou dcerku? Postěžovala jsem si kamarádkám a nestačila jsem se divit. Vynadaly mi, co by za to daly, kdyby o ně manžel jevil zájem jako o mě. Dozvěděla jsem se, že ten jejich většinou přijde z práce a jediné o co stojí, je hlavně teplé jídlo a klid. No a k narozeninám dostanou tričko velikosti XL nebo ještě lépe, mixér a to je vše.

 

Ten den přišel domů s kytkou a zase se mi omlouval. Řekl mi, jak si mě pamatuje z dřívějška a jak věděl o mých zásadách, jaká nebudu po porodu. Že jen chtěl, abych se zase cítila dobře a byla taková, jako dřív, že se mu líbím tak, jak jsem, ale myslel si, že se trápím, protože jsme už spolu nemluvili jako dřív. Musela jsem se na sebe pořádně podívat do zrcadla a k tomu popřemýšlet o to, co celý den vlastně dělám, o čem s manželem mluvím. Došlo mi, že jsem se pro Kačenku vzdala sebe i manžela. Když jsem po tak dlouhé době dorazila ke kadeřnici, cítila jsem obrovskou úlevu. Od té doby jsem o sebe začala dbát, ale nejen o vzhled, začala jsem se zajímat o aktuální dění mimo svět dětí a také se vzdělávat.

 

Když jsem přišla podruhé do jiného stavu, trochu jsem se bála, ale ukázalo se, že péče o druhé miminko je daleko jednodušší. A zvlášť, když má spokojenou mámu.

 

Za měsíc mě čeká nástup do nové práce, pohovor jsme zvládla snad ještě lépe než před dětmi, personalista mě pochválil, že ze mě vyzařuje zdravé sebevědomí a ocenil upravený zevnějšek, který u mamin po mateřské nevídá, samozřejmě hlavní byly zkušenosti a také vzdělání, které jsem si doplnila na mateřské, ale i s dětmi jsem porazila konkurenci bezdětných kariéristek, takže mi opět o něco stouplo sebevědomí. Do nové práce se těším a jsem vděčná manželovi, že včas zastavil moje pustnutí.