Už je to tady – Jak si vybrat porodnici
Pořádá porodnice kurzy předporodní péče?
Přihlíží k porodním plánům?
Kolik klasických porodů a kolik porodů císařským řezem tam lékaři za poslední roky provedli?
Jaká pravidla pro porod tam panují?
Můžete požádat o porod v jiné poloze, než vleže na křesle?
Zakazují tam ženám pít a jíst?
Kdo vede fyziologický porod?
Kolik lidí vás smí doprovázet na porodní sál?
Je možné si připlatit za nadstandardní pokoj?
Jak se personál stará o ženy, které porodily?
Jak velkými pokoji porodnice disponuje?
Jak vstřícné jsou zdravotní sestry?
Kolik porodů odvede za 1 rok?
Je porodnice způsobilá řešit riziková těhotenství a porody?
Je porodnice perinatologickým centrem či centrem intermediární péče?
Jakých perinatologických výsledků dosahuje? Perinatální a maternální mortalita…
Jsou k dispozici konziliární služby? ARO, hematologie, neonatologie?
To všechno jsou otázky, na něž by vám měl odpovědět buď personál nemocnice, anebo ženy, které již v porodnici rodily. I jejich poznatky totiž mohou být při výběru porodnice dobrým vodítkem. K dispozici jsou například na stránkách www.aperio.cz v sekci porodnictví – průvodce porodnicemi.
Nově je velmi důležitým argumentem i to, jaké poporodní péče se dítěti dostane. Od jara letošního roku se zajímavý Projekt ochrany novorozenců a malých kojenců v ÚPMD před černým kašlem
Černý kašel je onemocnění považované za vymýcené díky povinnému očkování v dětském věku. Jeho výskyt však v ČR i celosvětově stoupá. Jedním z důvodů je to, že ochrana po očkování ani po prodělání onemocnění není celoživotní. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci a malí kojenci, kteří ještě nemohou být očkováni a u nichž mívá onemocnění těžký průběh. V posledních letech byla v ČR popsána 3 úmrtí malých kojenců.
Ústav pro péči o matku a dítě se proto jako první porodnice v ČR rozhodl nabídnout matkám po porodu a jejich blízkým možnost tzv. „ochranné strategie“- cocoon strategy. Spočívá v tom, že se naočkují ti, kteří se o novorozence a malé kojence starají. Význam této strategie ještě zesiluje fakt, že černý kašel u dospělých může probíhat i bezpříznakově.
Očkování se provádí kombinovanou vakcínou proti černému kašli, tetanu a záškrtu. Přeočkováním se proto prodlouží ochrana i proti těmto nemocem a lze ho použít místo pravidelného přeočkování proti tetanu. Očkování kombinovanou vakcínou je k dispozici pouze na lékařský předpis, není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a může se provádět nejdříve za 1 rok od posledního přeočkování proti tetanu.
Kdy se zaregistrovat v porodnici?
Dříve, než si začnete vybírat porodnici, zjistěte si, zda a kdy je možné se zaregistrovat.
Co to vůbec znamená – registrovat se v porodnici?
Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout.
Jak se dozvím, jestli se v mé porodnici musím registrovat?
Každá porodnice si tato pravidla interně nastavuje jinak. Již při výběru porodnice byste se měla také zeptat, jestli požadují registrace k porodu, případně v kolikátém týdnu těhotenství. Tyto informace jsou většinou uvedeny na internetových stránkách jednotlivých porodnic, popřípadě se je dozvíte telefonicky. Informace o registraci v porodnici by vám mohl také poskytnout váš ošetřující gynekolog.
Kdy se zaregistrovat?
Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci IHNED, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. Proto neotálejte a v nejbližší době se v porodnici zaregistrujte. Registrace například vyžadují téměř všechny pražské porodnice (kromě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady). I v nemocnicích, kde registrace není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to.
Jak se zaregistrovat?
Některá pracoviště vás zaregistrují pouze po telefonu, kdy jim všechny potřebné údaje můžete nadiktovat a domluvit si případnou první prohlídku. Do více vytížených nemocnic si musíte dojít osobně. Do těhotenské průkazky dostanete razítko pracoviště, kde budete rodit, a zařízení vás převezme do předporodní péče.
Jak bude registrace vypadat?
Registrace k porodu není žádné vyšetření. Proto vám bude stačit, jdete-li se zaregistrovat osobně, mít s sebou pouze osobní doklady a těhotenskou průkazku. Jde v podstatě jen o zařazení do databáze porodnice. Odpovíte na několik otázek a předložíte doklady.
Co když mě odmítnou?
Je-li vaše vysněná nemocnice již plná, nedá se nic dělat. Budete muset rodit jinde. Začnete tedy hledat jinou porodnici, s výběrem neotálejte. Zjistěte si ale, že na prvním pracovišti nemají tzv. pořadníky, do nichž se zapisují čekající maminky. V případě, že některá z maminek například z péče porodnice „vystoupí“, budete se moci přihlásit vy. Druhou porodnici budete muset hledat ale tak jako tak.
„Porodní vlny“
I přesto, že jste zaregistrovaná či vaše porodnice registraci nepožaduje, připravte se na situaci, kdy vás porodnice při začínajícím porodu nemusí pro nadmíru pacientek přijmout. „Porodní vlny“ se bohužel předvídat nedají.
Pět nejžádanějších běžných porodnic a jejich registrační požadavky:
1. Fakultní Thomayerova nemocnice
2. Fakultní nemocnice Na Bulovce
Od konce února 2008 museli zavést registraci těhotných k porodu i zde.
Zapsání do registru začíná nejdříve po ukončeném 12. týdnu těhotenství, ale doporučuje se zaregistrovat se co nejdříve, nejlépe do 14. týdne těhotenství.
Registrace probíhá osobně na gynekologické ambulanci oddělení.
3. Krajská nemocnice Pardubice
Ve Fakultní nemoci na Bulovce se budete muset registrovat v rozmezí mezi 12. a 36. týdnem těhotenství. Tato registrace je možná pouze osobně.
4. Nemocnice Havlíčkův Brod
Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.
5. Nemocnice Milosrdných bratří Brno
Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.
Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.
Pět nejžádanějších specializovaných porodnic a jejich registrační požadavky:
1. Fakultní nemocnice Brno
2. Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí
Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu. Doporučuje se mít v záloze druhou nemocnici pro případ, že zde budou mít plno.
3. Všeobecná fakultní nemocnice Praha
Zde je registrace více než nutná. Měli byste ji podniknout co nejdříve, nejlépe ihned po vystavení těhotenské legitimace či jiné lékařské zprávy potvrzující těhotenství (ultrazvuk apod.). Registrace je možná pouze osobně v kartotéce porodnice.
4. Fakultní nemocnice Motol
I porodnice „U Apolináře“ doporučuje se zaregistrovat co nejdříve. Registrovat se mohou těhotné ihned po vystavení těhotenské legitimace obvodním gynekologem.
Od 2. května 2008 se lze registrovat pouze osobně. Po zaregistrování se objednáte do prenatální poradny (po 35. týdnu těhotenství).
5. Fakultní nemocnice Plzeň
V motolská porodnici se těhotné mohou registrovat kdykoliv po ukončeném l2. týdne těhotenství.
Registrace bude probíhat na Centru ultrazvukové diagnostiky, 5. patro, výtah D.
K registraci se těhotná musí dostavit osobně. Telefonická registrace není možná.
Zdroj: babyweb.cz
Foto: SAMphoto.cz