Co pleti škodí a proč…

  1. Nedostatek spánku
    a) Ve spánku organismus zpracovává látky získané v průběhu dne z potravy. Probíhá velká chemická reakce a je potřebná dostatečně dlouhá doba pro její zdárné dokončení. Pokud nedojde k náležitému zpracování a spálení všech nežádoucích, odpadních složek této reakce, dochází k vylučování těchto zbytků přes kůži. Tím je kůže zbytečně zanášena a drážděna.
    b) Kůže ve spánku vytváří nové buňky, kterými nahrazuje buňky odumřelé! Tuto činnost nemůže kůže vyvíjet přes den, neboť nemá dostatek klidu, organismus je nucen věnovat energii na jiné projevy života (pohyb, čištění, přijímání potravy…).
    Schází-li tedy kůži čas pro obnovu, nemůže být zdravá, odolná ani pěkná.
    c) Pokud málo spíme; jsme celkově unaveni a na kůži se tím zvýrazňují vrásky, kruhy kolem očí, kůži chybí pěkná, zdravá barva, napětí…
  2. Nedostatek kyslíku a čerstvého vzduchu
  3. Nepravidelné a nedostatečné vyprazdňování
    Nedojde-li včas k vyprázdnění, k odstranění škodlivin stolicí, močí, pocením či dýcháním, vstřebávají se škodliviny zpět do krve a jsou opět zcela zbytečně zpracovávány. Poté odchází většina podruhé zpracovaných škodlivin přes kůži ven z organismu. Na kůži pak zbytečně dochází k podráždění nebo jiným nežádoucím projevům.
    Navíc včas nevypuzená stolice poškozuje tlusté střevo. Všichni dobře víme o zvýšeném výskytu rakoviny tlustého střeva, proč tomu tedy nepředcházet pravidelným vyprazdňováním a dostatečným příjmem tekutiny, hlavně po ránu.
  4. Špatný a nevyvážený jídelníček
    Nesmíme zapomínat na čerstvou zeleninu, ovoce, ovocné šťávy, zeleninové šťávy, saláty, polévky, ořechy, libové maso (pokud maso jíme).
    Naproti tomu musíme vědět, že přílišné množství cukru, tuku, oleje, kávy, čokolády, soli, masa, chleba, koláčů, koření (ostrého) kůži též škodí!
    Nezapomínejte: „Všeho s mírou“.
    Jídlem lze velice nepěkně ovlivnit vzhled kůže, ale na straně druhé vhodné zvolenou dietou a jídelníčkem můžeme vzhled a stav kůže snadno vylepšit a podpořit její uzdravení.
  5. Nedostatek tekutiny
    Trpí-li kůže nedostatkem tekutiny, stárne. Stárne tím rychleji, čím více tekutinu postrádá. Bez vody kůže osychá a prohlubují se vrásky. V takovéto kůži těžko koluje výživa, probíhá látková výměna či vylučování škodlivin.
    Chybí-li tekutina při trávení, před jídlem nebo po jídle, vzniká v těle příliš mnoho škodlivin, které při svém vylučování kůži dráždí. Chceme-li mít kůži pěknou, je nutné naučit se správně pít: Nikdy nepijme do sousta! Pokud máme v ústech nějaké sousto potravy, dbáme na jeho dostatečné přežvýkání. Nikdy do sousta nepřijímáme tekutinu, neboť by v něm chyběly sliny a to by velice zhoršovalo trávení:
    Naučme se pít vlažné nápoje, čaje, minerálky, ovocné či zeleninové šťávy, vody… Díky vlažnému nápoji podpoříme tráveni. Je nežádoucí vypít 1 nebo více litrů tekutiny v průběhu velmi krátké doby (10 až 30 minut). Toto nazývám nepřínosným pitím a v některých případech může dojít k přetížení ledvin. Je mnohem zdravější vypít každou hodinu 0,2 – 0,31 nějakého nápoje nebo dodržovat pitný režim.
  6. Nedostatek pohybu.
    Pokud se nehýbeme, zpomalí se všechny tělesné pochody včetně vyprazdňování, zpomalí se látková výměna a škodliviny déle zatěžují organismus, hromadí se v těle nebo se ukládají pod kůži či na kůži, vznikají různé nárůsty, bradavice, tukové váčky nebo tuková zrníčka – mília. Chybí také prokrvení kůže a opět nedochází k odplavování a vylučování škodlivin z kůže.
  7. Nevhodné kosmetické přípravky.

Každé pleti škodí kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, pokud je užijeme jinak, než k lokálnímu ošetření. Tedy pouze na vzniklý pupínek, vřídek, nebo zanícené místo. Pro ostatní plochý kůže přípravky s obsahem alkoholu nepoužíváme, neboť bychom kůži zbytečně dráždili a poškozovali.
Některé konzervační látky, obzvláště levných kosmetických přípravků pleti též škodí. Jsou to látky kůži nevlastní a dráždivé. Rozsah dráždění je u každého různý a projevy dráždění také.
Projevy podráždění kůže: svědění, pálení, zčervenání pokožky, otoky… V těchto případech je nutné okamžitě kosmetický přípravek smýt, napít se vlažného čaje nebo vody a kůži nechat alespoň jeden den v klidu.
Každé pleti škodí předávkování určitou, byt výživnou látkou příliš častým používáním, nebo dlouhodobým působením (vitamíny, výživa, speciální složky med, mateří kašička,…). Je dobré čas od času změnit používaný krém, i když ten dosud používaný nám vyhovuje.

  1. Nešetrné a nevhodné ošetřování pleti
    Hlavně vymačkávání nečistot, štípání a takzvané „hluboké čištění“ za pomoci napařování.
    Mačkáním sice z kůže částečně odstraníme nežádoucí sekret, ale vždy zůstává v kůži určité množství hnisu, tuku, nebo jiných nečistot, které zmáčknutím zatlačíme hlouběji do kůže nebo do vedlejších míst. Tato částečka se poté stává zárodkem dalšího zánětu. Tímto si tedy pěstujeme na určité lokalitě stále nové a nové zanícené póry, vřídky či pupínky.
    Navíc vždy se při mechanickém působení na kůži, tedy zmáčknutí, dostává do stlačeného místa více krevní hmoty a tudíž i pigmentových částic a vznikají pigmentové skvrny a jizvy, se kterými se těžko něco zmůže. Navíc tyto skvrny (jizvy) bývají patrné až po čase (po 1 až několika měsících), což nás včas nevaruje před nevhodným přístupem.
    Dále mačkáním můžeme natolik poškodit vlasový folikul nebo kožní pór, že vznikne hluboká jizva podobná jizvě po neštovičce. Tyto jizvičky bývají též patrné až po několika měsících a bývají trvalé. S nimi si kůže sama neporadí. Takže ono „postávání před zrcadlem a čištění – vymačkávání“ je skutečně velice nebezpečné.
    Na pravidelné měsíční profesionální čištění pleti je mnohem vhodnější chodit do kosmetických salonu, kdy vám i poradí, jaká péče je pro váš typ pleti vhodná a jaké přípravky k domácímu čištění byste měla aplikovat.

Co naopak pleti prospívá

Když jsme si řekli, co ne, měli bychom si teď říct i co ano. Máme dva tipy na kosmetiku, která sluší téměř každé pleti.

1. Konopná kosmetika

Různými výzkumy bylo dokázáno, že kosmetické produkty s určitou koncentrací konopí působí blahodárně na pokožku. Proto se výrobci začali specializovat na výrobu těchto produktů. Dnes je možné na trhu sehnat širokou řádu kosmetických výrobků, jako jsou čistící emulze, vody, krémy, balzámy, mléka a masti. Kromě této kosmetiky lze běžně koupit i speciální vlasové šampóny, oleje do koupele, mýdla, sprchové gely, krémy na nohy a balzámy na rty, které obsahují opravdu nejemnější za studena lisovaný konopný olej, jenž je vskutku bohatý na některé mastné kyseliny, které pleti prospívají.

Kosmetika s vysokým podílem konopí je vhodná pro každého, kdo si přeje mít pokožku vláčnou, hladkou, hydratovanou a pružnou. Z léčebného hlediska je vhodná zejména pro ekzematickou, přecitlivělou a problematickou pokožku. Z hlediska kosmetického je vhodná jako prevence a ochrana pro pokožku, která je vystavena každodenní zátěži znečistěným prostředím velkých měst.

2. Kosmetika s Aloe Vera

Aloe Vera obsahuje velké množství prospěšných látek jako jsou vitamíny skupiny B, A, C, a E, sacharidy enzymy, mangan, hořčík, zinek, vápník, sodík a draslík. V listech jsou obsaženy mukopolysacharidy, které posilují buněčné stěny a pročišťují organismus.

Hlavní léčivou složkou rostliny Aloe Vera je gel a šťáva z listů, které se používá sušená, konzervovaná nebo čerstvá. Je také součástí mnoha kosmetických přípravků
Aloe Vera dokáže pronikat dermální vrstvou, proto působí i zevnitř těla. Hojí řezné rány, oděrky a popáleniny. Gel Aloe Vera působí jako přírodní čistič, zmírňuje bolesti svalů a kloubů, redukuje krvácení, snižuje teplotu zanícených míst a je protizánětlivý. Urychluje hojení a roztahuje krevní cévy.
Díky cennému obsahu enzymů, minerálů, vitamínů, aminokyselin, glykosidů a antrachinonů je aloe vera považována za nejúčinnější detoxikační prostředek 3. tisíciletí. Kosmetika s Aloe Vera by neměla chybět v žádné domácnosti.

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: Zrcadlo zdraví, konopi.org, vipcosmetics.cz