Sterilizace

Otazníky kolem sterilizace
Sterilizaci rozhodně nelze považovat za jednu z běžných antikoncepčních metod. Přesto je v mnohých případech vhodnou alternativou. Má ale vůbec žena možnost ukončit svoji plodnost, pokud se pro to sama rozhodne?
Zatímco v okolním světě obvykle může žena sama rozhodnout, zda chce či nechce sterilizaci podstoupit, u nás stále ještě platí stará první úprava, která umožňuje podstoupit sterilizaci pouze ženě starší 35 let, která má už tři děti. Takže, pokud pro vás lékař z nějakého důvodu nedokáže najít vhodnou antikoncepci a vy chcete předejít riziku interrupce a nemáte ještě tři děti, budete mít zřejmě smůlu. Pokud ovšem do skupiny vyvolených patříte, co to pro vás vůbec znamená?
Sterilizace není kastrace.
Hned v úvodu je nutné vysvětlit, že sterilizace rozhodně není kastrace. Metoda sice zbavuje člověka schopnosti plodit, jeho milostný život ale nenaruší.
Sterilizace se u žen provádí laparoskopicky. Dochází k podvázání vejcocodů, jimiž jde vajíčko z vaječníku do dělohy. Vejcovody mohou být uzavřeny buď pomocí speciálních okluzí (klips), přerušeny působením tepla, nebo podvázány. Pacientka obvykle stráví několik dní v nemocnici. Poněkud jednodušší je sterilizace mužů, kdy se nařízne kůže na obou stranách šourku, kde jsou varlata. Následuje podvaz vývodných pohlavních cest – chámovodů. Provádí se v lokálním znecitlivění o obejde se bez pracovní neschopnosti. Ještě tři měsíce po operaci ovšem mohou ještě v tkáni zůstat ojedinělé spermie, teprve po téhle domě funguje metoda stoprocentně.
Co když zatouží po dítěti?
Někdy se samozřejmě stane, že sterilizovaná osoba z nějakého důvodu znovu zatouží po dítěti. Sterilizaci jde odstranit další mikrochirurgickou operací, obnovení průchodnosti nastává obvykle u 75% případů. Přesto je v zahraničí obvyklé, že než pár k tomuto zákroku přistoupí, obvykle partneři nechají zmrazit sperma a vajíčko pro případ, že by se rozhodli v budoucnu pro dalšího potomka.
Pro zajímavost:
Sterilizace obzvláště u pánů vyvolává husí kůži. Je třeba si uvědomit, že situace po vasektomii je úplně jiná, než po odnětí varlat. Spermie tvoří jen malou část ejakulátu. Vlastní „objem“ vzniká v semenných váčcích a prostatě, které jsou umístěny kolem močového měchýře. Přetětí chámovodů jejich funkcí nijak neovlivní. Na první pohled tedy bude ejakulát stále stejný.
Naprosto jiná situace nastává, když muž přijde o varlata. V tom případě se mu v těle tvoří už jen minimální množství testosteronu (v nadledvinkách). Klesá tedy libido a vytrácí se typicky mužské sexuální chování.