Rýma, kašel – nachlazení?

 

Rýma miminko pořádně potrápí

Pro malé miminko dovede být rýma opravdu velkým problémem, který mu znemožňuje nejen dýchání, ale také příjem potravy. Miminko je pak hladové, mrzuté, unavené a nemůže se prospat a odpočinout si. Zkrátka kojenecký život naruby. Při rýmě je nos dítěte ucpán hlenem a oteklou a zbytnělou sliznicí, takže se miminku špatně dýchá. K rýmě se po pár dnech často přidá kašel, protože nosní hlen ležícímu děťátku stéká do krku a dráždí ke kašli.

Jak děťátku pomůžeme od potíží spojených s rýmou?

Miminku pomůže odsávání hlenu z nosíku několikrát za den. Nejlépe před každým krmením, aby se děťátko mohlo najíst pokud možno v klidu. Ale ani s odsáváním se to nemá přehánět. Příliš časté dráždění nosní sliznice hadičkou může její otok a bolestivost zvyšovat. Dýchání usnadňuje udržování nižší teploty v místnosti, jen mezi 20 – 22 stupni, a zvlhčování vzduchu v okolí postýlky. Zvlhčovače vzduchu je však třeba pravidelně čistit, aby se v nich nemnožily plísně. Někdy bývá vhodnější přehodit přes topení či přes postýlku mokré pleny a osušky. Také může pomoct miska s horkou vodou, ve které rozpustíme lžíci soli, umístěná za nebo pod postýlku dítěte. Solné ionty nosní sliznici uklidňují a otok zmírňují. Pokud tato opatření nepřinášejí potřebný efekt, můžeme děťátku nosík několikrát denně propláchnout vincentkou – prodává se i nosní sprej ve verzi pro miminka. Na noc pak nosík odsajeme a zakápneme nosními kapkami. Po koupání můžeme namazat zádíčka a hrudníček prsním balzámem či dětskou mastičkou, jejímž základem je eukalyptus uvolňující dýchací cesty. Přes den je možné aplikovat kapku eukalyptové silice i do aromalampy. Pokud miminko nemá teplotu, je vhodné s ním chodit na delší procházky, chladnější vzduch mu usnadní dýchání, miminko se lépe prospí a odpočine si.

Když se přidá kašel

Někdy se rýma přesune do zadní části nosu a začnou potíže s jejím odsáváním. Hlen stéká do krku a miminko začne kašlat. Zejména po ránu ho nahromaděné hleny potrápí. Pak je nutné podávat sirup na ředění hlenů, třeba i domácí výroby. Pomáhá svařená majoránka či tymián v cukerném roztoku nebo šťáva z cibule uvolněná po zasypání cukrem. Ty můžeme podávat průběžně během dne podle potřeby. A důležitou zásadou je zvýšit množství tekutin.

Pokud se stane, že rýma zhoustne, špatně se odsává a kašel je dráždivý či dusivý, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Chřipka

Někdy to rýmou a kašlem jen začíná a v zápětí nás navštíví chřipka. Je to akutní virové onemocnění dýchacích cest, vyvolané chřipkovým virem. Existuje mnoho různých kmenů těchto virů a mutacemi vznikají další. Šíří se kapénkovou cestou, tj. kašláním a kýcháním.

Typické pro chřipku je, že onemocnění propukne náhle, tj. z ničeho nic se najednou člověk cítí zchvácený, nastupuje vysoká horečka se zimnicí, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost. U dětí se často objevuje nechutenství, někdy i zvracení a průjem. U miminek tyto příznaky obvykle bývají.

U chřipky jsou poměrně účinnou prevencí vakcíny proti chřipce,  nedoporučuje se však pro velmi malé děti. V případě miminek a batolat je nutné podávat léky na snížení horečky, případně léčit rýmu a kašel tak, jak jsme si to popsali.

Nachlazení

Nachlazení je také akutní virové onemocnění dýchacích cest, které je vyvolané rhinoviry. Zánětem je postižena sliznice nosní dutiny, hrdla a hrtanu. Infekce se šíří zpravidla kapénkovou cestou. Nachlazení většinou provází zvýšená teplota, kýchání a rýma, chrapot a kašel. Příznaky se začnou projevovat několik hodin až několik dnů po nakažení a do dvou týdnů samy odezní.

Proti nachlazení neexistuje žádné očkování. Existuje více než 100 různých druhů rhinovirů (viry vyvolávající zánět horních cest dýchacích), proto vyvinutí účinné očkovací látky v současné době není možné.

Viróza

Viróza propuká následkem prochladnutí. Virus, který nás oslabí, byl v našem těle již dávno předtím, než se projevil. Čekal jenom na vhodný okamžik, kdy bude moci zaútočit, tj. na oslabení organismu způsobené například prochladnutím. V okamžiku, kdy nemoc propukne, vyvíjí se jako nachlazení.

Žádná specifická léčba virozy a nachlazení neexistuje, doporučuje se hlavně klid na lůžku v teplé a dobře větrané místnosti, dokud neodezní příznaky. Zpravidla se doporučuje nejméně týden.

Na snížení teploty a úlevu od bolesti se dítěti podává lék na snížení horečky a dostatečný přísun tekutin a minerálů.

U nachlazení se kromě těchto léků navíc doporučuje i inhalace páry, která pomáhá uvolnit ucpaný nos a uleví od tíhy na hrudi. V případě, že se rozběhne sekundární infekce, například zánět středního ucha, bronchitida (zánět průdušek), bronchopneumonie (zápal plic) nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), je potřeba nasadit antibiotika.

U malých dětí se musíme zaměřit i na vedlejší potíže. Při rýmě a kašli budeme aplikovat vše výše popsané.

-if-

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: Chripka.zdrave.cz