První menstruace

 

Menstruace je normální částí přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčního věku. Začátek menstruace nazývaný i menarche se vyskytuje průměrně ve věku 12 let, ale může nastoupit kdykoli mezi 8 a 16 lety. Poslední perioda – menopauza se vyskytuje obvykle ve věku 45 – 55 let. Odchylky od těchto hodnot vyžadují lékařskou prohlídku.

 

V průběhu menstruačního cyklu se v sexuálně zralém ženském těle vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2 i více, z nichž mohou vzniknout neidentická dvojčata či „vícerčata“) a uvolní se v době ovulace. Výstelka dělohy – endometrium – roste synchronně. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka a vznik těhotenství. Pokud nenásleduje oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus. Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace. Menstruace se navenek projevuje formou menses: základní část endometria (výstelky) a krevní produkty, které vycházejí z těla vaginou. Třebaže se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se od žilní krve liší.

 

Toto krvácení znamená, že nezačalo těhotenství, třebaže ne jednoznačně, neboť někdy se může v raném stupni těhotenství krvácení vyskytnout. V zásadě však lze říci, že v plodném věku ženy vynechání menstruace indikuje těhotenství.

 

Zdravotní potíže spjaté s menstruací jsou svízelnější než dříve, neboť průměrná žena dnes za svůj život prožije kolem 400 menstruací, zatímco na přelomu 19. a 20.století to bylo jen kolem 40 cyklů. To je zapříčiněno hlavně dnešním většinou menším počtem dětí na rodinu a převažujícím kratším či zcela chybějícím kojením.

 

I když se délka cyklu může měnit, 28 dní se obecně považuje za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu, proto první den krvácení se nazývá „prvním dnem cyklu“.

 

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3 – 5 dní, ale hodnoty 2 – 7 dní jsou považovány za normální) a představuje ztrátu asi 50 ml krve (včetně vyloučeného endometria). Enzym plazmin – obsažený v endometriu — inhibuje (tlumí) srážlivost krve. Kvůli této ztrátě krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži k prevenci nedostatku železa. Mnoho žen prožívá v této době křeče dělohy, zvané dysmenorhea (bolestivá menstruace).

 

Promluvme si

Téma menstruace je velmi citlivé. Svou holčičku o tomto období informujte už v oředškolním a mladším školním věku ideálně v době, kdy bude klást všemožné otázky. Samozřejmě musíte zvolit formu, kterou v daném věku pochopí. „Mamince každý měsíc odchází malé vajíčko a přitom jí teče trocha krve, ale vůbec to nebolí. Vajíčko má maminka proto, aby mohla mít miminko. Až vyrosteš, taky ti vajíčka uzrají a každý měsíc jedno odejde. Až se to stane, přijď za mnou a já ti poradím, co udělat.“ V době, kdy mentruaci dostane, by tedy měla bát informována. Pokud projeví zájem, můžete jí ukázat různé druhy vložek, tamponů a probrat jejich používání.

 

 

Když to nastane

Nedělejte z toho „haló“ akci, na kterou pozvete všechny příbuzné. V Africe se tento den slaví, ale ve většině evropských rodin je zvykem nechat si tyto věci pro sebe. To, že se s dívky stala žena, by mělo zůstat v rodině, ideálně mezi mámou a dcerou. Táta by to samozřejmě také měl vědět, pokud ale hrozí, že bude do dcerky nevhodně „rýpat“, jak to tátové dělají, raději mu řekněte, ať se chová, jakoby to nevěděl. Když dostane holčička první menses, může být vyplašená, nejistá, tento stav jí navíc může připadat nepříjemný. Mezi nejčastější obavy patří, že „to“ dostane v nevhodné situaci, nebo že někdo uvidí vložku pod sukní nebo kalhoty. Vysvětlete jí, že od teď bude v tašce nosit vložku, pro všechny případy a nemusí se tedy obávat. Až to poprvé dostane, udělejte si z toho ženské tajemství a oslavte to spolu. Můžete dcerku vytáhnout na něco dobrého nebo třeba na nákupy oblečení. Dejte jí malý dárek, který ji uvede do světa žen.

 

Ženské nákupy

Dcerku byste měla informovat o možnostech, jaké při svých dnech má. Najděte si stránky výrobců vložek a tamponů a promluvte si o pro ni njvhodnějších prostředcích. Existují také kalíšky a pratelné vložky. Pro ekologickou duši vaší holčičky by mohlo být i toto to pravé. Maminky se nejvíce obávají tamponů, ale je třeba vědět, že tampon vaši holčičku o panenství nepřipraví. Pokud nevíte, jak byste jí aplikaci tamponu vysvětlila, nelamte si s tím hlavu, v každé krabičce je podrobný obrázkový návod, který vaše dcerka určitě pochopí. Pro jednodušší aplikaci můžete zvolit tampony s aplikátorem. Nechte také dcerku, aby si promluvila s kamarádkami a podívala se na internet, pak ji vezměte do drogerie a zaveďte ji k regálu s hygienickými potřebami pro ženy. Pokud si vybere jinou, než tu „vaši“ značku, nechte to bez komentáře. Respektujte její rozhodnutí a její přístup k menses, jedině tak posílíte její sebevědomí a rozptýlíte obavy.