Potřebujete plínky?
Látkové plenky jsou šetrné k děťátku díky své prodyšnosti a použití čistě přírodních materiálů. Je u nich možné široké balení, které je výborné pro správný vývoj kyčlí. Ale i když se rozhodnete pro ně, ještě není rozhodování u konce. Budete volit klasické bavlněné plenky, ekoplenky, nebo některou z mnoha variant bavlněných pracích kalhotek s plenkami?
Jednorázové plenky představují pro maminku určitý komfort – nemusí je prát ani žehlit, musíte ale dobře vybírat správnou značku, aby nedráždily pokožku miminka… Důležité je i pravidelně je vyměňovat. Pokud se plenky nemění dostatečně často, nevyměněná plínka dráždí kůži a způsobuje opruzeniny.
Nad čím musíme přemýslet…
Máte-li trochu ekologické myšlení, v případě, že řešíte plínky, přemýšlíte i nad tím, které z nich méně zatíží životní prostředí. Je smutnou pravdou, že na jedno dítě při používání jednorázových plenek 2 roky připadá až 1 tuna plenkového odpadu, který se rozkládá celých 500 let.
Co se týká energie na výrobu i tam jsou jednorázové plenky 2-3x energeticky náročnější než látkové pleny. Jednorázovky spotřebovávají energii při výrobě a přepravě, záleží tedy na technologii výroby a použitých materiálech – opět tedy je nutné dívat se, jaké plínky používáte. Co se týče látkových plen, vzhledem k tomu, že jich používáme velmi málo, energie na výrobu je zanedbatelná. Energeticky náročná je ovšem zase jejich údržba – praní, příp. sušení a žehlení. Také je pravda, že při používání látkových plínek znečišťujeme praním dvakrát více vodu, než ji zatěžuje výroba plen jednorázových…
Co to všechno znamená?
U jednorázových plínek rozhodně to, že se vyplatí kupovat dobré, ověřené značky, které při výrobě dbají na ekologii a hlídají použité materiály.
U bavlněných plenek by mělo být pravidlem:
- určitě již máte pračku s nízkou energetickou náročností A či A+
- používejte ekologické programy na praní
- používejte ekologické prostředky na praní (např. mýdlové vločky, žlučové mýdlo, mýdlové ořechy či průmyslově vyráběné ekologické prostředky bez fosfátů a tenzidů)
- pokud nenaplníte pračku úplně, můžete prát plenky s dalším prádlem
- kromě šestinedělí a výjimečných případů není třeba pleny vyvářet
- sušte na čerstvém vzduchu, ne v sušičce
- plenky není třeba žehlit
Jaké plenky vybrat
Rozhodnete-li se pro plenky jednorázové, máte situaci přece jen přehlednější. Oprostíte-li se od plínek no name a vyberete plínky značkové, jde jen o to, které konkrétně budou vašemu děťátku lépe vyhovovat. Trochu složitější situace bude v případě látkových plenek, kde nezasvěcený přece jen bude tápat. Dobrým rádcem je například web plenkacek.cz, kde najdete přehledné rozdělení. Odborníci zde radí nejprve si vybrat ze dvou systémů přebalování.
A) Plenky „Vše v jednom“ (bez potřeby svrchních kalhotek)
- velmi snadné použití, oblékají se stejně jako jednorázové (neoblékají se přes ně svrchní nepropustné kalhotky)
- dražší varianta. Většinou je potřeba pořídit více velikostí, ale již se na trhu objevují i takové jednovelikostní, které se výborně přizpůsobí všem miminkům
- vhodné na cesty, k lékaři…, proto je vhodné si jich pár pořídit
Tyto plenky se vyrábějí ve dvou typech.
Jednak je to „vše v jednom“ (All-in-one, 2-in-one) Nepropustná vrstva je přišita k savé vrstvě. Druhou možností jsou kapsové plenky, které velmi rychle schnou a jsou variabilní, protože základem je pouze tenká vrstva s kapsou, do níž lze vkládat jednoduché savé plenky dle potřeby. Např. na noc silnou vrstvu, na den pro pohyb tenkou savou plenečku.
B) Savá plenka a svrchní nepromokavé kalhotky
- používanější, univerzálnější a levnější varianta
- dostupné buď v univerzální velikosti, nebo ve dvou až třech velikostech
U tohoto typu balení si můžete vybírat z několika typů plenek. Jsou to:
Plenkové kalhotky – NEJBĚŽNĚJŠÍ, NEJSNADNĚJŠÍ oblékání, zapínají se na patentky či suchý zip.
Tvarované plenky – podobné plenkovým kalhotkám, pouze bez zapínání, je možné zapnout je snappi sponkou.
Zavazovací plenky – tvarované, které se zavazují šňůrkou.
Čtvercové plenky – moderní froté i klasické bavlněné plenky, které používaly naše maminky a babičky, obvykle se žehlí a je třeba je skládat, aby miminku seděly.
Vícevrstvé plenky – podobné klasickým čtvercovým, ale ve střední části mají několik vrstev, takže se skládají jednodušeji. Vhodné pro ekonomickou variantu výbavičky a pro malá miminka.
K těmto plenkám je ještě nutné doplnit svrchní kalhotky, které mohou být z různých materiálů – od bavlněných, přes vlněné až k poylesterovým.
K plínkám si samozřejmě můžete pořídit i různé doplňky. Například:
Separační plenky „papírky“– vkládají se na plenku k tělíčku. Pomáhají izolovat pokožku od mokra a slouží k zadržení pevného obsahu.
Vkládací / vložné plenky – vkládají se navíc do plenky, zvyšují její savost. Používají se např. na noc, u větších dětí, do kapsových plen.
Snappi sponka – vhodná k zapínání tvarovaných a čvercových plen
Koš na použité pleny s víkem – zabraňuje šíření zápachu z plenek.
Nepropustný pytel – na skladování či cestování.
Síťka – pro snadné přenášení plen z koše do pračky.
Pratelné přebalovací podložky – stačí 2-3 nepropustné pratelné podložky.
Zdroj: plenka-czech.cz, ekodite.rosacb.cz
Foto: SAMphoto.cz