Poporodní období: Co všechno maminka potřebuje vědět a jak jí můžeme pomoci
Porod je pro ženský organismus velkou zátěží. Všichni se soustředíme na to úžasné miminko, které přivítalo svět, ale nezapomínejme, že je to nesmírně těžké a náročné období i pro jeho maminku. Co to vlastně poporodní období je, jak se na něj připravit a jak se starat o maminku novorozence, nám prozradila Katarzyna Orawiec-Rymszewicz, porodní asistentka, laktační poradkyně a experta na značku Canpol babies.
Poporodní období – pojem, který je často zahalen tajemstvím, jako tabu. Co to přesně je a jak to probíhá?
Poporodní období je nevyhnutelná část v životě každé ženy, která porodila. Začíná hned po porodu a trvá asi 6 týdnů. Během této doby se náš reprodukční orgán vrátí do stavu před těhotenstvím. To znamená, že se děloha zmenšuje a kroutí, hojí se poporodní rány – po natržení/přišití hráze nebo jizva po císařském řezu a rozvíjí se nám laktace.
Je šestinedělí po císařském řezu jiné než šestinedělí po přirozeném porodu?
Změny, ke kterým dochází v ženském těle po porodu císařským řezem, jsou podobné jako po vaginálním porodu. Děloha se po obou porodech postupně stahuje, ale krvácení z genitálního traktu po císařském řezu může trvat o něco kratší dobu, protože děložní dutina je při císařském řezu často kyretována. Péče o ránu po císařském řezu a po natržení/nástřihu epiziotomie je podobná – tato místa by měla být udržována v čistotě a suchu, umožňující co nejčastější přístup vzduchu. Nezapomínejme také, že pohyblivost matky po těhotenství se může výrazně lišit v závislosti na cestě porodu. Ženy, které prodělaly císařský řez kvůli naříznutí více struktur v břiše, mohou mít na začátku poporodního období potíže s pohybem. Bolest a strach z řezné rány mohou ztížit návrat k normálnímu fungování a samostatné chůzi. Taková žena dokonce může užívat léky proti bolesti a měla by dodržovat pokyny od zdravotnického personálu, jak například správně vstát z postele nebo zvedat dítě. Maminkám to usnadní a zefektivní návrat do plné fyzické zdatnosti po císařském řezu.
Můžeme se na poporodní období nějak připravit?
Nejlepší přípravou na poporodní období je, aby si mladá maminka uvědomila, že ji čekají změny. Myslíme zejména například bezesné noci, bolesti v podbřišku při smršťování dělohy a změny v psychice. Novorozenec je výzva – pro celou rodinu, ale především pro maminku. Musí zvládat všechny své povinnosti, přičemž se fyzicky necítí dobře. Pokud se objeví i problémy s kojením (stáze či přetížení mléka) nebo bolesti v perineu, bohužel nadšená nebude. Vhodné povědomí o situaci je prvním krokem k tomu, aby nás nová situace psychicky nepřemohla.
Kdy a čím by měla být maminka vybavena na toto perinatální období?
Výbavu pro porod a poporodní období je ideální připravit už v průběhu těhotenství. To nám umožňuje cítit se bezpečně a připraveni na novou situaci. Stojí za to vybrat si kvalitní a osvědčené produkty, které budou v této speciální době dobře fungovat. Taková „výbavička plná péče“, s tím nejdůležitějším pro maminku, která zlepší její životní komfort v poporodním období by měla obsahovat:
- Poporodní vložky– nejlépe vysoce savé, které jsou ideální na noc, v prvních dnech po porodu. Měly by být z materiálu, který je příjemný na dotek, prodyšný, pohodlný a při používání se dá přilepit na spodní prádlo.
- Vložky do podprsenky, které budou savé, příjemné na dotek pro naše prsa a vzdušné – to zajistí komfort používání a správnou hygienu, ideálně by vložky měly být antibakteriální. Bylo by dobré je mít s lepicím proužkem, aby se nehýbaly a matka zůstala v suchu.
- Síťované/ multifunkční/jednorázové poporodní kalhotky. Je důležité, aby nedráždily kůži a zajistily volné proudění vzduchu – tím urychlíte hojení rány po císařském řezu a natržení/nástřihu epiziotomie. Značka Canpol babies nabízí různé velikosti a druhy poporodních kalhotek, takže si můžete vybrat dle svých potřeb.
- Hygienické/přebalovací podložky, které dobře poslouží při každodenní péči o miminko, ale také ochrání vaše lůžko na začátku poporodního krvácení.
- Odsávačka mateřského mléka, která může být užitečná v prvních dnech po porodu. Důležité je vybrat si dvoufázový model s nastavitelnou sací silou. Je lepší mít odsávačku již ve výbavě, abyste nekupovali náhodné vybavení na poslední chvíli.
Všechny výše uvedené doplňky najdou budoucí maminky také v nabídce značky Canpol babies. Samozřejmě kromě výše uvedených produktů by se maminka po porodu rozhodně měla postarat o pohodlné oblečení a nejlépe je být předem připravená a mít i zamražená jídla (ušetří to spoustu času při příchodu miminka domů).
Co mladá maminka nejvíce potřebuje během poporodního období, je:
– podpora ze strany okolí;
– vyhýbání se dalšímu stresu nesouvisejícímu s novou situací;
– osvobození od domácích povinností, a to hlavně v období šestinedělí;
– možnost strávit chvilku bez miminka po svém boku, tedy chvilku o samotě pro maminku.
Jako porodní asistentka, laktační poradkyně a maminka přeji všem mladým maminkám klid a brzký návrat k emoční rovnováze. Poporodní období je pro ženy jedinečným a dost těžkým obdobím, podpora blízkých je neocenitelná. Díky zapojení rodiny do příchodu nového člena si maminky budou moci užívat radosti mateřství a rychle překonávat obtíže.
Více o uvedených produktech najdete na stránkách canpolbabies.com/cz_CS