Maminka pomohla i po smrti

 

To, že jsem těhotná jsem zjistila krátce po maminčině diagnóze, doktoři jí dávali rok života, a tak jsme doufali, že si první vnouče ještě stihne pochovat. Byly to pro ni světlé dny. I když měla velké bolesti, o nemoci nemluvila, jen o tom maličkém. Hrozně se na něj těšila a byla mi velkou oporou. Vždycky jsem si byly blízké, ale ty poslední měsíce jejího života, jsem si byly ještě blíž. Byly jsme duchovně spojené. Věřící nejsem, o životě po smrti jsem nikdy nepřemýšlela a tak jsem se snažila užít si s mámou co nejvíce času, kdy jí bylo alespoň trochu dobře.

 

Když jsem byla v šestém měsíci, už bolesti nezvládala a ulehla. Táta jí zaplatil pečovatelku, ale nejvíce času jsem u ní trávila já. Hodně spala, i když sténala bolestí a nepomáhaly ani vysoké dávky morfia. Když jí bylo trochu lépe, povídaly jsme si, nosila jsem jí ukazovat oblečky na naši malou princeznu a vždycky slzela dojetím a smutkem. Když jsem byla v sedmém měsíci, odešla. Bylo to hrozné, tolik se těšila na malou a já věděla, že už ji nikdy neuvidí, nepochová, nepovozí… Nikdy neuslyší „babi“. Malá přišla o nejlepší babičku na světě a já o tu nejlepší kamarádku.

 

Na pohřbu jsem se sesypala a musela jsem do nemocnice. Tam mi dali něco na uklidnění a už si mě tam nechyli. O dva dny později se mi totiž rozjel porod a lékaři se ho pokusili zastavit. Podařilo se jim to až do 34. týdne těhotenství, kdy se Maruška narodila. Dali jsme jí jméno po mamince. Byla tak maličká, jen 44 cm a 2030 g, lékaři ale říkali, že je dost velká a určitě to zvládne. A opravdu, naši malou bojovnici jsme si o měsíc později nesli domů.

 

Byly jsme doma týden, když jsme jedné noci cítila zatahání za vlasy. Chtěla jsem se ohradit na manžela, ale ten tvrdě spal. Myslela jsem, že se mi to zdá, tak jsem se převalila na druhý bok a chtěla znovu spát. V tu chvíli jsem ale slyšela hlas mé maminky „no tak už vstávej“. Přesně tak mě budívala do školy. Vystřelila jsem z postele a šla se podívat na malou. K mému zděšení měla promodralé rtíky a nedýchala. Začala jsem křičet a lehce jsem s ní zatřásla. V tu chvíli se nadechla a začala plakat. Manžel okamžitě zavolal sanitku. Odjeli jsme do nemocnice, ale tam už nic nezjistili, jen mi doporučili monitor dechu a poučili mě o tom, co je spánková apnoe. V následujících týdnech nás čekalo plno testů.

 

Doktoři si s námi nevěděli rady, jedna špatná zpráva střídala druhou a už už to vypadalo, že to bude nějaká vážná vada s nutností operace. Jeden večer nebyl manžel doma a já akorát uložila Marušku do postýlky. Usnula hned a já se pustila do žehlení v obýváku. Když v tom jsem koutkem oka spatřila nějaký stín u postýlky. Polilo mě horko, ale vydala jsem se tam. U postýlky stála moje máma a hladila Marušku po vláskách. Otevřela jsem pusu, ale než jsme se zmohla na slovo, máma si dala prst před pusu a zmizela. V ten okamžik se ve mně rozlil zvláštní pocit klidu a já věděla, že už všechno bude dobré.

 

A opravdu, Maruščin stav se velmi zlepšil, žádná z diagnóz se nepotvrdila a od té doby už je nám jen dobře. Ale nejvíc mě potěšilo, že si moje maminka Marušku přeci jen pohladila a vím, že na ni dává pozor.