Jsem podruhé těhotná a nechci přijít o rodičovský příspěvek

Mirka (36) je podruhé těhotná. Stále ještě ale pobírá rodičovský příspěvek a je doma se svým prvním dítětem. Zajímá se, jaké jsou změny ohledně rodičovského příspěvku v roce 2021 a co má udělat, aby o příspěvek nepřišla a stihla si jej vyčerpat celý, než bude moci čerpat nový rodičovský příspěvek na druhé dítě.

 

Rodičovský příspěvek 2021 – jaké změny nás čekají?

Ke změnám týkajícím se rodičovského příspěvku došlo především v loňském roce 2020, kdy se rodičovský příspěvek navýšil. V letošním roce 2021 zůstává jeho výše stejná, a to 300 000,- Kč na jednoho rodiče, který z této částky může postupně čerpat na základě zvolené varianty. V průběhu doby čerpání lze také změnit délku a výši příspěvku, a to jednou za 3 měsíce.

 

Maximální výše rodičovského příspěvku

Výše měsíčního příspěvku však nadále nemůže překročit 70 % vyměřovacího základu a částku také nikdo nemůže čerpat najednou. Rodičovský příspěvek se čerpá nejdéle do 4 let věku dítěte. Pokud je rodič zároveň OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění, nemůže si zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku. Totéž platí u studentů nebo nezaměstnaných osob. Ti mají nárok pouze na čtyřletou variantu čerpání rodičovského příspěvku.

 

Práce na rodičovské dovolené: Lze si přivydělat?

Každý rodič, který pobírá rodičovský příspěvek si může libovolně přivydělávat, a to bez omezení. Může být také OSVČ. Od loňského roku 2020 společně se zvýšením rodičovského příspěvku došlo také k prodloužení stanovené doby pobytu dětí ve školce. Původně to bylo maximálně 46 hodin měsíčně, aby rodič nepřišel o rodičovský příspěvek. Nyní může pracující rodič dávat dítě do školky až na 92 hodin měsíčně a může tak zároveň pobírat rodičovský příspěvek.

 

Druhé těhotenství za dobu čerpání rodičovského příspěvku

Pokud žena otěhotní ještě za dobu čerpání rodičovského příspěvku, je vhodné si co nejdříve změnit dobu jeho čerpání na vyšší částky a rychlejší čerpání. Mirka z našeho příběhu si tak stihne vybrat co nejvíce peněz ze stanovené částky 300 000,- Kč, jinak by o tyto peníze přišla a propadly by státu. Pokud však nemá nárok na možnost změnit si rychlost čerpání, o peníze bohužel přijde.