Cestovní pas pro děti

 

Novela zákona z loňského roku právě nabývá platnosti. Dosud bylo možné děti do 10 let, zapsat do pasu rodičů. Česká republika byla pro tuto možnost dlouhodobě kritizována Evropskou unií hlavně z důvodu nebezpečí pro děti. Zapsání do pasu umožňovalo nekontrolovaný obchod s dětmi a mezistátní únosy dětí. Zápis do pasu rodičů totiž obsahoval jen jméno a pohlaví dítěte a jeho rodné číslo. Takový údaj se dal jednoduše zneužít. Od 1.7.2011 budou tedy i děti do 10 let muset mít svůj pas s fotkou, od pěti let jsou v cestovním dokladu nutné i biometrické údaje. Cestovní pas pro dítě vás vyjde na 100 Kč a pravděpodobně budete muset nechat udělat každý rok nový. Podle zákona totiž musí mít v dokladu aktuální fotku a u nejmenších se vzhled rychle mění.

 

Jestliže se rozhodnete, že necháte vaší ratolesti udělat rovnou její cestovní doklad, vydejte se na magistrát s dvouměsíčním předstihem. Pro dítě totiž budete potřebovat Osvědčení o státním občanství, o které si zažádáte na matrice a vydá vám ho krajský úřad. Ten má ale na vydání až 30 denní lhůtu, stejně dlouhá doba platí i pro vydání pasu.

 

Pokud si chcete nechat ratolest zapsat do svého pasu, můžete to ještě do konce měsíce stihnout. Za každé dítě zaplatíte 50 Kč a zápis bude platný do 26.6.2012. Od tohoto data už budou muset mít všechny děti bezpodmínečně svůj cestovní doklad.