Bolest při porodu?

dp4780712Epidural

Epidural je pravděpodobně nejznámějším utišujícím prostředkem při porodu. Jde o lokální anestetikum, které může být kombinované s prostředky na znecitlivění dolní poloviny těla. S pomocí jehly je zavedená cévka do epidurálního prostoru. Katétr je na místě fixovaný páskou. Cévkou se zavede malá testovací“ dávka analgetika. Pokud jej vaše tělo dobře snáší, postupně jsou zaváděny další, které tlumí bolest.
Provedení celého zákroku trvá přibližně dvacet minut a dalších dvacet minut je potřeba k tomu, aby se dostavil účinek. Z tohoto důvodu se také epidural obvykle nepodává ženám, které jsou otevřené víc než na tři až pět centimetrů. V ideální případě by měl epidural zcela utlumit vaše porodní bolesti při zachování vnímavosti ke kontrakcím.

Spinální analgezie

Spinální analgezie je v podstatě variantou epiduralu. Jde o velmi podobnou metodu; hlavní rozdíl spočívá v tom, že spinální analgezie se aplikuje jednorázově injekčně. Aplikuje se do stejné oblasti jako epidural a tlumí bolest přibližně od pasu dolů po dobu zhruba dvou hodin.
Hlavní výhodou spinální analgezie je rychlejší provedení než při epiduralu. Pokud porod postupuje rychleji, nemusí být čas na provedení epiduralu a může se spíše využít spinální analgezie. Navíc účinek nastupuje téměř okamžitě, kdežto v případě epiduralu je přibližně dvacetiminutová prodleva.
Kombinace epiduralu a spinální analgezie

Pokud je k tomu důvod, porodník může použít kombinaci epidurální i spinální analgezie. Zjednodušeně řečeno se nejprve podá analgetikum pomocí jehly a potom se tato jehla použije k zavedení katétru, takže je do vašich zad zavedena jen jedna jehla.

Infiltrace pochvy

Tento typ utišujícího prostředku se používá především při nástřihu hráze nebo při šití po porodu. Všechny utišující látky se podávají těsně pře nebo po porození dítěte. Medikamenty jsou aplikovány injekčně do tkáně kolem poševního vchodu a okamžitě tuto oblast umrtvují.
Pudendální analgezie

Podobně jako u infiltrace pochvy se i pudendální analgezie aplikuje injekčně přímo do stěn vagíny krátce před porodem a znecitliví hráz. Používá se zejména u předčasného porodu a porodu za pomocí kleští. Účinek pudendální analgezie trvá od několika minut do hodiny.

 

Rajský plyn

Novinkou k utlumení bolesti při porodu je tak zvaný rajský plyn, který ženy vdechují pomocí obličejové nebo nosní masky, připevněné ke speciálnímu ventilu. Přestože je tato forma tlumení bolesti hojně využívaná například v zemích západní Evropy, v České republice ji nabízí jen několik porodnic. Jednou z nich je porodnice v Nemocnici Valašské Meziříčí, která patří do skupiny Agel.
„Už léta používáme epidurální analgezii, která se provádí tak, že píchneme rodičce látku tlumící bolest do páteře. Na přechodnou dobu se tak ochromí nervy, které vedou z míchy do břicha,“ vysvětluje primář porodnického oddělení ve Valašském Meziříčí Daniel Gágyor. Inhalační porodní analgezie je vhodným doplňkem a mnohdy také náhražkou velice častého epidurálního znecitlivění. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které postupují pomalu, často k postupu porodu napomůže. „Analgezii lze ale také využít k ošetření poporodního poranění. Aplikace entonoxu je přitom velmi jednoduchá, jde pouze o vdechování směsi medicinálních plynů,“ upřesňuje Daniel Gágyor.

Homeopatie

Další metodou k potlačení bolesti může být homeopatie.Vhodná homeopatika vybírá vždy homeopat. Výběr a dávkování se liší u každé nastávající maminky a řídí se jejími individuálními potřebami. Na snížení porodních bolestí se nasazují tato homeopatická léčiva: Caulophyllum, Cimicifuga, Pulsatilla, Sepia, Arnica, Belladonna, Chamomilla, Gelsemium, Nux domica, Kalium carbonicum a Coffea. Některá z uvedených homeopatik jsou účinná při prudkých, rychlých stazích, jiné pomáhají při plačtivosti, další zase pomáhají od bolestí zad či hlavy.

dp11177509Aromaterapie

Aromaterapie se dá u porodu použít vícero způsoby. Často se spojuje s masážemi, kdy rodičku masírujeme vonným olejem. Žena sama si vybere, zda ji masáž provede partner, dula, porodní asistentka nebo kdokoliv jiný, kdo ji doprovází u porodu. Jinými metodami jsou vdechování vůně z aromalampy, voňavé obklady či koupele. Opět se doporučuje, aby si žena vybrala vůni sama. Měla by to být vůně, která jí je příjemná. Pouze s takovou vůní je možné docílit snížení porodních bolestí. Nejčastěji se používají výtažky z levandule, růže, třezalky, heřmánku, šalvěje nebo jasmínu.

Pokud chcete aromaterapii na snížení porodních bolestí využít, doporučujeme používat aromatické oleje i během těhotenství. Pokud chcete například provést masáž hráze (6 – 8 týdnů před porodem), nejvhodnější jsou oleje z levandule, šalvěje a růže.

Pokud máte porodní bolesti v první době porodní, doporučují se výtažky z následujících rostlin: levandule (působí relaxačně, snižuje krevní tlak), majoránka (uvolňuje křeče, na duševní úrovni zahřívá a otevírá, vhodná zejména pro emočně přecitlivělé a plačtivé ženy), grep (osvěží a odstraní únavu), černý pepř (výrazné analgetické účinky, podporuje vytrvalost, dodá sílu), heřmánek (pomáhá při bolesti, dobrý na křeče a stahy svalů nebo při pocitu vzteku a podráždění), geránium (tonizuje a posiluje nervový systém a nadledviny, dodává energii a posiluje krevní oběh, přináší zklidnění).

V druhé době porodní se na snížení porodních bolestí nejvíce hodí: jasmín (na podporu kontrakcí, podporuje odloučení placenty, dodává sebejistotu a sílu, navozuje optimismus), muškátová šalvěj (podpora kontrakcí, snižuje krevní tlak, uvolňuje mysl), kadidlovník (posiluje kontrakce, zpomaluje dýchání, uklidňuje mysl), hřebíček (podpora kontrakcí).

Porodnický gel Dianatal

Možná jste slyšeli i o novince, kterou je porodnický gel Dianatal. Ten se sice neaplikuje přímo ke zmírnění bolestí u porodu, ale pro urychlení porodu, především I. doby porodní. Při jeho aplikaci se zmírní bolestivost a nepříjemnost vaginálního vyšetření u porodu a zkrátí se doba před otevřením porodních cest. Je velmi vhodný především pro prvorodičky.

Zdroj: Benella.cz,forexample.cz, medea

Foto: SAMphoto.cz