4. týden těhotenství
Co se děje ve vašem těle?
Během čtvrtého týdne těhotenství – tedy ve druhém týdnu svého života dojde k uhnízdění blastocysty do děložní sliznice. Blastocysta musí dát tělu najevo, že se zahnízdila. Dochází k nárůstu progesteronu a k nárůstu HCG – lidského choriového gonadotropinu – jehož hladina v těle budoucí maminky začíná narůstat. 14 dní po oplodnění se může hladina HCG v krvi budoucí maminky pohybovat mezi 3-426mIU/ml.
Díky tomu může žena pocítit první známky těhotenství. Velikost embrya není ani jeden milimetr, a už má velký vliv na svoji maminku.
• Mezi první známky těhotenství patří mravenčení nebo napětí v prsou – ta jsou velmi citlivá a napjatá (žena v nich cítí určitý tlak).
• Mnoho žen je v této době také podrážděných. I to mají na svědomí hormonální změny, ke kterým dochází. Díky vlivu hormonů může tedy docházet k výkyvům nálady, výlevům emocí a podobně.
• K dalším znakům může patřit i lehká nevolnost (i když ne každou ženu nevolnosti v těhotenství trápí) a citlivost na pachy a chutě.
I nadále dochází přibližně každých 12 hodin k dělení buněk. Na konci 4.týdne má budoucí miminko již několik tisíc buněk a je hluboce „zanořené“ do děložní sliznice.
Co dělá miminko
Maličký „vetřelec“ je cizincem v těle matky – skládá se z cizích bílkovin, bude mít jinou krevní skupinu. Avšak život se (skoro) vždy prosadí: Embryo produkuje chemické látky, které oslabují imunitní systém matky. Tak může děťátko ve vašem těle dorůstat.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz