3. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Přibližně 14 dní po poslední menstruaci dochází k dozrání jednoho vajíčka v jednom vaječníku (ty se zpravidla střídají) a k jeho uvolnění do dutiny břišní. Uvolněné vajíčko je „nasáto“ do vejcovodu a putuje směrem k děloze. Pokud během následujících 12-24 hodin po uvolnění z folikulu nedojde k proniknutí spermie do vajíčka, tedy k jeho oplodnění, neoplodněné vajíčko zaniká a s následující menstruací je vyloučeno z těla ženy.
V případě, že dojde k oplodnění, trvá nějakou chvíli, než se jádra buněk – tedy vajíčka a spermie dostanou k sobě. Po splynutí těchto buněčných jader (a kombinaci jejich chromozomů) se po asi 12 hodinách oplodněné vajíčko – které se nyní nazývá zygota, poprvé dělí. Po celou dobu vajíčko putuje vejcovodem do dělohy.
V následujících hodinách – přibližně ve 12-15 hodinových intervalech – dochází k dalšímu dělení buněk vajíčka. Po několika dnech „usilovného“ dělení se vajíčko – které nyní nazýváme blastocysta a které čítá asi sto buněk, dostává do dělohy. Končí tím nebezpečí jednoho rizika, které budoucí maminku ohrožovalo – a to mimoděložního těhotenství.
Blastocysta je v této chvíli shluk buněk obklopených průhlednou stěnou, která buňky chrání před okolím. I když se v této chvíli dostane blastocysta do kontaktu s děložní stěnou, nedojde ještě k jejímu zahnízdění. To může trvat dokonce několik dní. Až do chvíle, kdy se oplodněné vajíčko – blastocysta – uhnízdí, nemůže budoucí maminka zatím cítit nic zvláštního. Oplodnění vajíčka a jeho putování do dělohy a dělení není provázeno žádnými chemickými a hormonálními změnami.
Na konci třetího týdne těhotenství – tedy po týdnu svého vývoje – se blastocysta skládá už ze stovek buněk. Uvolňuje do vašeho těla hormony, které zabraňují další menstruaci.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz