12. týden těhotenství

Děloha už přesahuje přes stydkou kost.
Co dělá miminko?
• Plod se stále více podobá člověku. Rysy obličeje jsou zřetelnější, končetiny jsou více vyvinuté, plod má již prsty, na kterých začínají růst nehty. Objevuje se první kostní tkáň, brada a také malý nos.
• Dobře je rozeznatelná hlavička s obličejem a strukturami mozku, krk, hrudník s pohybujícím se srdcem, žaludek, močový měchýř, končetiny s prsty, pupečník a placenta.
• Ruce i nohy se začínají pohybovat, kůže je prostupná pro plodovou vodu. Velikost paží je už ve správném poměru vzhledem k tělu. Nohy jsou zatím krátké a nejsou tak dobře vyvinuty.
• Je vytvořen žaludek spojený se střevem a ústy. Srdce již pumpuje krev do celého těla.
• Vytvářejí se vaječníky či varlata, i když ještě není možné určit pohlaví plodu.
• Miminko se dokáže ohnout, natáhnout, zavřít a otevřít dlaně, zvedat hlavu, polykat a mračit se.
• Močové ústrojí funguje a tak velkou část plodové vody bude pro příště tvořit moč miminka.
Co vás čeká a nemine
V této době je optimální čas pro první ultrazvukové vyšetření. Cílem je zjistit počet plodů v děloze, velikost, základní tělesnou stavbu a první známky eventuálních vrozených vývojových vad. Pohlaví se v této fázi vývoje prakticky zjistit nedá. Měřením velikosti tělíčka a hlavičky se upřesní termín porodu, faktické stáří těhotenství. Termín získaný podle ultrazvuku je přesnější než termín podle poslední menstruace, nebo podle prvních pohybů plodu. V poslední době se klade důraz na zjišťování prvních známek vrozených vývojových vad. Jak již jsme psali v minulém díle, některé závažné vývojové vady lze již v tomto termínu odhalit, a to podle některých ultrazvukových známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky), lze i stanovit větší míru rizika vývojové vady plodu a doporučit provedení podrobného vyšetření plodu. To zahrnuje odběr plodové vody, odběr vzorků choriové tkáně (část placenty) ke genetickému vyšetření.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz