11. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Děloha vyplňuje pánev a může být nahmatána nad stydkou kostí.
Začněte cvičit cviky na posílení pánevního dna – minimálně 25x za den – na 8-10 sec.
S jídlem to nepřehánějte, nejíte za dva, jak vám budou s oblibou předhazovat maminky a tchýně – potřebujete pouze 300-500 kalorii navíc.
Pozor na anemii (chudokrevnost)- vyskytuje se u budoucích maminek stále častěji. Nejčastěji jde o anemii způsobenou nedostatkem železa – tj. nedostatečnými zásobami železa před těhotenstvím. Tomu můžete zabránit, pokud budete pečlivě brát vitamíny pro těhotné.
Postupně odeznívají nevolnosti, tělesná váha jednoznačně stoupá, normální je do 0,5 kg týdně. Celkový přírůstek je velmi rozdílný. Objeví se první potíže se stolicí. Zácpu je nutno korigovat především úpravou pitného režimu a změnou jídelníčku (ovoce, zelenina). Projímadla používáme výjimečně. V poradně se zjišťuje, zda těhotná neonemocněla syfilis, AIDS, je vyšetřován krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor a protilátky proti erytrocytům plodu.
Co dělá miminko?
• Na ultrazvuku je jasně vidět obličej a oči, jednotlivé prstíky, které můžete dokonce spočítat. Všechno je již na svém místě a má jediný úkol, růst a sílit.
• Hlava stále ještě tvoří převážnou část celého těla – téměř polovinu. Je rozeznatelný krk. Obličej je již dobře utvořen. Čelo je vysoko na hlavě a vydouvá se. V očích se začíná vytvářet duhovka.
• Ruce a nohy již nejsou přitaženy k tělu, ale volně se pohybují – na ultrazvuku můžete vidět radost z pohybu (pokud miminko nespí). Také prsty jsou již dobře vytvořeny. Miminko dokáže sevřít ruku v pěst.
• Miminko je velmi čilé – kope, polyká, a pohybuje se v plodové vodě. I když se miminko čile hýbe, maminka to ještě nemůže cítit.
Co vás čeká a nemine
Patříte–li do rizikové skupiny a obáváte se o zdraví svého miminka, může vás v této době čekat první vyšetření.
Na některých pracovištích je již totiž dnes možné provést biochemické vyšetření od 10. do 12. týdne, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko chromozomální vady plodu s pravděpodobností až 84%. Invazivní vyšetření (amniocentézu nebo odběr vzorků choria placenty) je tak možno provést dříve.
Biopsie choriových klků je alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. – 15. týdnem). Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1%) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné – pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5 – 7 dnů.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz
.