Zavinovat, nebo ne?

Samozřejmě nemusí to být ta stará známá, kterou je třeba vyvářet a škrobit, ke slovu přišly rychlozavinovačky a různé teplé pytle – princip ale zůstává stejný. Omezit dítěti pohyb a dopřát mu teplo. Samozřejmě se už dávno upustilo od zavinování pevného, které dítěti neumožňovalo prakticky žádný pohyb a přešlo se k zavinování volnému. Proč je to ale vlastně důležité?

Například neurologové zavinování schvalují z toho důvodu, že nervová soustava nemluvňat není ještě zralá a spontánní, neřízené pohyby (v případě, že dítě není zavinuto vůbec) mohou dítě rozrušovat. Psychologové zdůrazňují, že nemluvně je z matčiny dělohy zvyklé na uzavřený a malý prostor. No a většina maminek prostě zjistí, že když je dítě v teploučku a měkoučku je mu dobře…

dp1460811Pro lepší spinkání
Obzvláště, pokud je ukládáte ke spaní, je zavinovačka rozhodně dobrá varianta. Většina miminek se krásně zklidní a usne. Většina malinkých dětí po narození prostě spí lépe v zavinovačce, nikoli v dupačkách. Podle MUDr. Lenky Smetanové má volné zavinování zvláštní význam zejména pro děti nedonošené, nezralé, s malou porodní hmotností, které jsou často velmi dráždivé a lekavé. Pohyby jsou nekoordinované a samy o sobě mohou miminko lekat, pozorujeme časté záškuby ruček, případně i nožek. Takové dítě se většinou podstatně zklidní v měkké péřové zavinovačce a částečně omezeným prostorem kolem dítěte. Volné uložení do postýlky bez zavinovačky může dělat opravdu dítěti potíže. Někdy pomůže alespoň položit miminko na měkkou zavinovačku, i když zavinuto, třeba v horku, není.
Velkou pomocí v tomto případě je i uzavřený prostor pro spaní. Mnoho malých miminek mnohem lépe usíná v malém košíku, než ve velké postýlce, často je nutné k postýlce na spaní přikoupit alespoň mantinely a nebesa, aby se v ní miminko cítilo dobře.
Pomocníkem bývá také tzv. spací košilka či spací pytel – prostě košilka, která je dole sešitá tak, aby miminko bylo v příjemném teple.
Pokud se s miminkem chystáte ven, jistě je dobrou variantou koupit i hebký a teplý pytel, ze kterého vám nevykope ven nožičky a který mu pomůže udržet dostatečné tělesné teplo.

Poloha pro kojení
Ať už jakákoliv varianta zavinovaček, vždy je důležitá i při kojení a chování. Pokud se dítě nenaučí krmit ve správné poloze, často si osvojí nesprávnou techniku, kterou ho později budeme jen těžko odnaučovat. Zejména zpočátku a u prvorodiček je snazší docílit správné polohy „bříško k bříšku“ při přiložení k prsu u zavinutého dítěte. To se také cítí často bezpečnější. Zavinovačka může také částečně zabránit nevhodné poloze při chování, kdy je miminko přiloženo bez peřinky bříškem k rameni rodiče, často pak křiví trup i hlavičku k jedné straně a delší chování tímto způsobem neprospívá ani páteři maminky.
Pokud tedy právě čekáte miminko a váháte, za do porodnice přibalit zavinovačku, či nikoliv, já osobně bych se velmi přimlouvala za to ji zakoupit. Obzvláště teď když nastupuje zima, bude jistě dobrým pomocníkem.
.-if-
Zdroj: rodina.cz
Foto: SAMphoto.cz