Všichni potřebujeme zvýšit imunitu…
Vrozenou-nespecifickou imunitu získává dítě od matky. Tohoto typu imunity se účastí převážně fagocyty a granulocyty, které pohlcují bakterie a jiné částice. Svou roli sehrávají i mechanické bariéry jako pokožka a sliznice. Složky vrozené imunity jsou pouze základní a jednoduché, tvoří minimální ochranu organismu. Reagují na typické látky, které se vyskytují na povrchu bakterií.
Adaptivní-specifická imunita se uplatňuje tehdy, dojde-li k infekci organismu prolomením ochranné bariéry. Nástup adaptivní imunitní reakce ale trvá několik dní. Tento způsob obrany má ale velkou výhodu. Tělo si zapamatuje střet s antigenem, který reakci vyvolal a příště je při styku s tímto antigenem mnohem odolnější (princip očkování). Nástrojem adaptivní imunity jsou B-lymfocyty produkující protilátky.
Buněčnou imunitu tvoří bílé krvinky. Těch rozlišujeme několik typů. Fagocyty zajišťují v lidském těle jednoduchou nespecifickou imunitu, zatímco lymfocyty používají k usmrcení vetřelců daleko složitější mechanismy. Bílé krvinky zrají hlavně v kostní dřeni a brzlíku. Nedostatek bílých krvinek se projevuje jako snížená imunita (imunodeficience). Zvýšená produkce může naopak způsobovat různá autoimunitní onemocnění, například revmatoidní artritidu, nebo roztroušenou sklerózu.
Látkovou imunitu řídí imunoglobuliny. Ty se váží na antigeny jako bakterie, viry, plísně a poškozují je. Dále do této skupiny patří tzv. komplement, což je soubor sérových a membránových proteinů, které označují cizorodé částice nebo způsobují zánět. Některé bílé krvinky také produkují látku interferon, která bojuje s viry.
Snížená imunita
Snížená imunita nejčastěji postihuje malé děti a to do 6 roku života, dále se vyskytuje u seniorů, kteří mají imunitu opotřebovanou a u lidí, kteří trpí psychickou zátěží. Mezi hlavní rizikové faktory patří věk a také dědičnost, stres, deprese, úzkostné stavy, nedostatek vitamínů, vlákniny, nedostatek ovoce a zeleniny, přepracování a přetížení člověka. Velký vliv má samozřejmě také roční období a chřipková epidemie. Když je imunita oslabená, může mít tyto projevy:
Trvalé nachlazení, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolesti kloubů a celého těla, únava, slabost, vyčerpanost a podrážděnost, bolesti břicha, průjmy, problémy s kůží, možnost výskytu alergií.
Pokud máte oslabený imunitní systém, ne vždy to musí být jen nachlazení. Výše uvedené příznaky mohou signalizovat i jinak narušenou imunitu.
Léčiva používaná k léčbě imunitního systému
Léčiva rozdělujeme do dvou základních skupin – imunosupresiva a imunomodulancia.
Imunosupresiva snižují imunitní reakci. Jsou využívaná např. po transplantacích nebo v případě, že má imunita tak vysokou schopnost bránit organismus, až jej ničí. A to např. u roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy.
Imunomodulancia se naopak používají pro posílení imunitního systému. Přípravky stimulují imunitní ochranné reakce organismu specifické i nespecifické. Posilují přirozenou imunitu a snižují nebezpečí nákazy patogenními mikroorganismy. Některé obsahují upravené extrakty bílých krvinek vepřů (IMUNOR), jiné jsou bakteriálními lyzáty – výtažky z bakterií se zachovanou antigenní strukturou, které po podání vyvolávají reakci imunitního systému podobnou té, která by nastala při skutečné nákaze. V organismu se vytvářejí účinné látky působící proti náporu infekce (RIBOMUNYL, URO-VAXOM, BRONCHO-VAXOM). Užívají se vždy dlouhodobě, a to podle schéma udaného výrobcem. Účinky jsou založeny na podobném principu jako očkování.
Volně prodejné léčivé přípravky
Je prokázáno, že imunostimulační účinky má spousta látek, které jsou obsaženy v nejrůznějších přípravcích a to z řad přírodních i chemicky upravených. Níže jsou uvedeny nejčastěji používané přípravky s osvědčenými účinky.
Bakteriální lyzáty:
Bakteriální lyzáty nemohou nemoc vyvolat, ale mohou však přimět imunitní systém k tvorbě protilátek a aktivaci buněk imunitního systému. Jejich složení je založeno na tom, kde mají imunitu v organismu posílit. Mohou obsahovat různé druhy lyzátů bakterií typické např. pro záněty horních cest dýchacích, močového ústrojí, ale také třeba akné. Mezi tyto prostředky patří např.: GS IMUNOSTIM pastilky, RESPIVAXIN HP tobolky.
Nukleotidy:
Nukleotidy jsou látky, které zvyšují tvorbu bílých krvinek. Můžeme si vybrat např.: PREVENTAN akut, clasic, quattro, junior, GS PROPREVENT.
Enzymoterapie:
Přípravky obsahují vhodně sestavené enzymy (látky štěpící bílkoviny), které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu. Známe například: WOBENZYM dražé, PHLOGENZYM dražé, APO-CURENZYM aktiv kapsle, PROFIZYM kapsle.
Zinek + vitamín C:
Zinek se podílí na tvorbě lymfocytů, je proto důležitý nejen pro správnou imunitní reakci při chřipce a nachlazení, ale také pro hojení ran, otoků, zánětů a regeneraci. Velmi často se pro tyto účely kombinuje s vitamínem C, který stimuluje tvorbu bílých krvinek. Můžeme ho přijímat ve formě: CETEBE Immunity Plus kapsle, ZINAVIT 600 pastilky, BIOAKTIVNÍ INFLU-ZINEK pastilky.
Echinacea:
Echinacea se využívá nejčastěji ve formě tinktury buď z natě, nebo z kořene. Neměla by se užívat déle než 14 dní, pro její hepatotoxické účinky. Z tohoto hlediska není doporučována dětem do tří let. Doporučit můžeme zejména: ECHINACEOVÉ kapky, kapsle (Aromatica, Imunit, Dr. Theiss).
Hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná je využívána pro velký obsah betaglukanu, který významně ovlivňuje imunitu. Kvalitnější jsou přípravky obsahující samotný extrakt-betaglukan než přípravky obsahující pouze drcenou drogu (sušená nebo jinak konzervovaná rostlina). Mezi nejznámější přípravky patří např. IMUNOGLUKAN sirup, kapsle, GS HLÍVA FORTE tablety BETAGLUKAN tablety.
Kolostrum
Kolostrum je prvotní mléko u savců, tvoří se těsně před porodem. Je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Kolostrum je jedním z významných faktorů, které ovlivní imunitu novorozence celoživotně. Obsahuje množství vitaminů, minerálů, stopových prvků a také významné bílkoviny, růstové faktory a inhibitory proteáz , hrající velmi výraznou roli v imunitním systému. Dále obsahuje protilátky, které mají přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním. V kolostru se vyskytuje též laktoferrin, bioaktivní glykol-protein – u zdravých jedinců pomáhá zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím. Vybrat si můžete např. BARNY´S KOLOSTRUM, MULTIIMUN AKUT, MULTIIMUN COLOSTRUM.
Laktobacily
Probiotické bakterie podporují správné trávení potravy, udržují střevní mikroflóru v rovnováze a vytvářejí jakousi obrannou linii proti cizorodým látkám a „nepřátelským“ škodlivým bakteriím. Ve střevech sídlí až 70% našeho imunitního systému a stav střevní mikroflóry tak přímo ovlivňuje kvalitu lidské imunity. Mezi nejznámější přípravky patří např. LINEX FORTE kapsle, SWISS LACTOBACILY 5 kapsle, MULTILAC kapsle, LACIDOFIL kapsle.
Homeopatie
Patří mezi velké pomocníky v posílení imunitního systému. Vybírat si můžeme z celé řady přípravků. Například: OSCILLOCOCCINUM, ENGYSTOL.
Další přípravky
Často se také využívají výtažky z rakytníku, česneku, aloe vera, Acai berry, výtažky z grepových jadérek apod. Tyto látky mají navíc detoxikační a antioxidační účinky.
Imunita je složitý biologický proces, který ovlivňuje lidský organismus. Její narušení může přivodit chřipku, nachlazení nebo daleko závažnější onemocnění jako je alergie a jiné. Jako prevenci lze hojně využívat potravinových doplňků pro její posílení, důležité je ale také dbát na správnou životosprávu. Do prevence zahrnujeme například i cvičení, otužování nebo velice podstatnou hygienu těla. Pokud se příznaky oslaben imunity nelepší, je vhodné navštívit lékaře.
Petra Hromadová, farmaceutický asistent, DocSimon.cz
Foto: SAMphoto.cz