Test autosedaček
Autosedačku byste vždy měli kupovat ve specializovaném obchodě. Prodavač by vám ji měl předvést a také vám ukázat, jak se instaluje do auta. Instalaci přímo do vašeho auta by vám neměl odmítnout a vy byste o ni měli požádat. I když je většina sedaček univerzálních, tedy vhodných do všech aut, nemusí v tom vašem úplně sedět.
Základem výběru je samozřejmě váhová kategorie.
Pro miminka se vyrábějí tzv. vajíčka, která může používat dítě až do 13 kg. Ale pozor. Některá vajíčka jsou tak malá, že se vám tam sotva vejde 9 měsíční 8 kilové dítě. Pro zachování bezpečí by přitom mělo miminko mít nad hlavou minimálně 5 centimetrů autosedačky. Lékaři doporučují použití této autosedačky, která musí být v autě připásaná proti směru jízdy, až do jednoho roku, kdy má dítě pevnější krční páteř.
Dále jsou sedačky rozděleny na váhové kategorie 9-18 kg a 15-36 kg. Ty už se poutají po směru jízdy. Nejmenší děti jsou v sedačce připoutány 5 bodovými pásy, ty větší pak v sedačce sedí a poutají se běžným pásem.
Isofix nebo poutání pásy?
Pokud máte v autě systém Isofix, je rozhodně škoda ho nevyužít. Odborníci se shodují, že Isofix je rozhodně bezpečnější než jen připoutání sedačky pásy. Těchto sedaček je ale menší výběr a odradit vás může vysoká cena. Poutání sedačky pásy, je zdlouhavé, ale pokud chcete využít tuto variantu, nemusíte se bát, že by bylo vaše dítě v nebezpečí, pokud ovšem dodržíte návod k instalaci. Některé sedačky nabízí i kombinaci všech druhů poutání. Využít můžete i základnu, která se připevní pásy a pak na ni sedačku jednoduše nacvaknete.
Jsou i další méně důležité, ale příjemné vychytávky, které byste měli sledovat. Lehce snímatelný pratelný potah, vám umožní kdykoliv sedačku udržet v čistotě při větších či menších nehodách. Pokud kupujete sedačku pro miminko, určitě se vám bude hodit stříška, kterou ho zakryjete v případě ostrého slunka či deště a také letní i zimní fusak, který upnete přes sedačku. Ušetříte si tak věčné oblékání a svlékáni miminka. Neméně důležitý je i systém utahování pásů a zvyšování či snižování pásů na ramenou.
Co vás ale určitě zajímá nejvíce je, jakou značku autosedačky zvolit. Letošní test časopisu D-test, vyšel pro většinu testovaných autosedaček vyšších i nižších cenových relací, průměrně. Ovšem tři poměrně drahé značkové sedačky se ukázaly dokonce jako nebezpečné.
Jednalo se o 2 sedačky skupiny 0+, tedy pro nejmenší!
Sedačka Emaljunga First Class podle D-testu se při čelním nárazu vytrhla a vystřelila vpřed. Pokud ji máte a používáte, můžete ji používat dál, ovšem bez základny upevněné Infixem i pásy. Samotná, připoutaná jen pásy, bez základny, vykazovala totiž dobrou bezpečnost.
Sedačka IWH Babymax, která se prodává i pod značkami Trade Max, Freeline, Sena nebo Patti. Tato sedačka patří k těm levnějším a podle časopisu D-test, neposkytuje dostatečnou ochranu při čelním nárazu, pokud je připoutána k základně Isofix. Pokud použijete jen sedačku bez základny a připoutáte ji pásy, moc si nepomůžete, sedačka pak vykazuje jen uspokojivou ochranu. Navíc hrozí chybná instalace Výrobce této sedačky ovšem tvrdí, že došlo ke změně konstrukce.
Další sedačka, která se ukázala nebezpečnou, tentokrát ve váhové kategorii od 9 do 36 kg, má název IWH Megamax. Opět ji najdete i pod značkami Trade Max, Freeline, Sena a Patti. Podle časopisu D-test, sedačka připevněná k základně Isofix při čelním nárazu vystřelila dopředu. Při připoutání sedačky jen pásy, byla bezpečnost jen dostatečná a hrozí riziko chybné instalace.
A které sedačky byly tedy nejbezpečnější?
Ve skupině 0+, dopadla nejlépe sedačka Cybex Aton, která se poutá pouze pásy. Lákavá je i cena a sedačka má praktický pratelný potah.
Pokud budete kupovat sedačku pro větší dítko ve skupině 9-18 kg, dopadla nejlépe sedačka Römer Safefix Plus TT, připoutaná základnou s Infixem.
Nejlepší sedačka v této váhové kategorii, ovšem připoutaná pouze pásy, je Maxi Cosi Tobi.
Ve skupině od 15 do 36 kg, vyhrála jednoznačně sedačka Cybex Solotion X-Fix, a to jak připoutaná k základně s Infixem, tak pouze bezpečnostními pásy. Navíc má velmi přijatelnou cenu.