Aromaterapie mi pomohla v těhotenství i po porodu
Tereza (24) je čerstvá maminka malé Terezky. Už během těhotenství si oblíbila některé esenciální oleje, které využívala v přírodní kosmetice k uvolňujícím masážím, nebo také do aromalampy pro příjemné večery s přítelem. Jak funguje aromaterapie se dočetla na internetu a kamarádka jí poradila, kde koupit kvalitní esenciální oleje. Jaké zkušenosti s aromaterapií načerpala?
Aromaterapii jsem objevila na mateřské
“Aromaterapii považuji za bezpečný a šetrný způsob alternativní pomoci. Je vhodná nejen pro ženy v průběhu těhotenství, během porodu a v šestinedělí, ale také pro jejich děti. Mně osobně aromaterapie pomohla už během těhotenství, a to hlavně zvládnout nepříjemné návaly nevolností. Ani dětem aromaterapie neuškodí, esenciální oleje ale raději používejte až u starších dětí, “ radí Tereza. Rozhodně by ale měly platit bezpečné zásady používání esenciálních olejů. Na co dávat pozor a které olejíčky jsou v konkrétním období na mateřské vhodné?
Aromaterapie v těhotenství
Které esenciální oleje se tedy hodí použít v těhotenství? Je jich určitě spousta, ale vybírejte 100 % přírodní esenciální olej, nikoli jeho napodobeninu. Olej volte vždy s ohledem na individuální snášenlivost, v průběhu těhotenství bývají ženy vlivem hormonálních změn velmi přecitlivělé na pachy a z některých vůní se jim dělá špatně. Je vhodné vybrat olej, který je nám příjemný a navozuje v nás pocit klidu, bezpečí a duševní pohody. Vyzkoušet můžete levanduli, pomeranč, mandarinku, damašskou růži, svěží lemon tea tree, bergamot nebo třeba eukalyptus.
Aromaterapie během porodu
Při porodu se hodí vůně, které nás dokonale uklidní po psychické stránce a podpoří naši sílu, vytrvalost a motivaci, abychom zvládly porod. Je žádoucí, aby se žena při porodu zbavila strachu, věřila ve své vlastní schopnosti a cítila se v bezpečí. K tomu nám může pomoci například neroli – květy pomerančovníku. Tento esenciální olej doporučují duly a porodní asistentky. Stačí esenciální olej vdechovat v aromalampě, případně může být naředěný v masážním oleji.
Aromaterapie po porodu
Po porodu už se věnujeme i dítěti a všechny účinky aromaterapie přecházejí také na dítě. Je vždy potřeba volit olej s ohledem na naše miminko. Vybíráme si olejíčky, které nám pomohou zklidnit psychiku, navodit duševní pohodu, zahojit případná porodní traumata a jizvy po epiziotomii nebo císařském řezu. Vhodným esenciálním olejem může být levandule, růže, mandarinka nebo olej z květů pomerančovníku.
Aromaterapie pro děti
Pro kojící maminky a miminka se nehodí těžké orientální a dřevité vůně. Je vždy lepší něco uklidňujícího, jemná květinová či svěží vůně, případně vůně heřmánku či mateřídoušky. Tyto olejíčky mohou být příjemné i pro miminko. Dítě je však velmi citlivé a nemá ještě takovou schopnost se přizpůsobit novému prostředí, proto jsou pro něj silné pachy nevhodné. Volte jen velmi jemné a přirozené vůně esenciálních olejů, šetřete s nimi v aromalampě. Platí zásada, že esenciální oleje nikdy nikomu nedáváme neředěné na kůži, natožpak miminku, a že to s jejich množstvím v případě kapek v aromalampě či v nosném oleji nepřeháníme. Miminko potřebuje především své přirozené prostředí a cítit pach matky.
U starších kojenců a batolat už můžete aromaterapii bez obav praktikovat, ať už v podobě jemné a šetrné masáže dětským přírodním olejem s obsahem léčivého esenciálního oleje, anebo ve formě vdechování olejíčku z aromalampy, třeba za účelem uklidnění nebo uvolnění ucpaného nosu.
Text: Taťána Kročková
Foto: Shutterstock.com