Zvíře jako dárek

Pokud se zvířátkem doma teprve začínáte, je nejvhodnější pořídit drobného hlodavce, andulku nebo rybičky. Počítejte s tím, že i takové malé zvířátko potřebuje dost prostoru pro život. Kromě třeba morčátka za 50 Kč budete muset koupit ještě klícku nebo akvárium, v hodnotě od cca 1000 Kč. Rybičkám je potřeba jednou za měsíc vyměnit vodu a i hlodavcům nebo andulce je potřeba pravidelně čistit a měnit podestýlku.

>Vhodnou volbou je i zakrslý králíček, ten se ovšem nepohybuje jen ve své kleci, ale potřebuje se alespoň jednou za den proběhnout po bytě, kde samozřejmě naklade i pár bobků.
Více starostí je už s kočkou. Počítejte s tím, že ve vyhrazeném pelechu nebude chtít spát, a abyste neměli její chlupy úplně všude, musí se často vyčesávat (a to i krátkosrstá plemena a běžné domácí kočky). Také strava kočky je nákladnější a u zvěrolékaře ročně zaplatíte zhruba 400 Kč za očkování a odčervení. Pokud nebudete mít kočku venku, pořiďte jí ještě kočičí záchod (zhruba 300 Kč).
Nejvíce práce je ale se psem. Ten se vyplatí pořídit až pro starší, rozumnější školáky. Předem si rozmyslete, jestli dáváte přednost malému nebo velkému psovi, s rodokmenem nebo „voříškovi“. Bojová plemena a velcí psi jsou vhodná k dětem jen v případě, že jste si jistá, že na ně budete stačit a dokážete jim dát řádný výcvik.
Zjistěte si také, jaký má pes temperament. Platí, že čím větší pes, tím delší procházky vyžaduje a pokud máte čas s ním vyběhnout jen 3x denně po 20 minutách, sáhněte raději třeba po čivavě, které občas stačí zajít si na mísu s kočkolitem. Rozvrhněte si také, kdo bude se psem chodit a jak často (nespoléhejte na sliby dětí, že se o něj celý den postarají, bude je to bavit pár týdnů a pak to většinou bývá na rodičích). Dopředu popřemýšlejte i o tom, jestli se bude mít o psa kdo starat, když pojedete na dovolenou.

Samostatnou kapitolou jsou plazi nebo pavouci. Nepočítejte s tím, že si stačí přečíst jednu knížku o chovu a zvládnete to. Ideální je poradit se se zkušeným teraristou (najdete ho na internetu nebo vám třeba poradí v ZOO). Ten vám pomůže vybrat správné terárium, poradí s jeho umístěním a zabezpečením i s druhem plaza nebo pavouka, o kterého se zvládnete nejlépe postarat. Hadi i pavouci se krmí živou kořistí, a pokud na to nemá někdo z rodiny žaludek, raději je nepořizujte.

A ještě jedna nezanedbatelná věc vás se zvířetem v životě určitě potká. Zatímco psi nebo kočky se dožijí i 20 let, křeček může zemřít už za dva roky. Budete pak muset uslzenému dítěti vysvětlit, jak to vlastně je se smrtí. Na druhou stranu, když dítě vyrůstá se dvou, čtyř nebo osminohým kamarádem, naučí se lepší zodpovědnosti a bude na něj vzpomínat celý život.

Jaké máte doma zvíře a jak se o něj vaše dítě stará? Budete kupovat dítěti za vysvědčení živý dárek? Jak jste si poradili s nechtěným živým dárkem?Podle čeho jste nového člena domácnosti vybírali?