Zemřelo vám dítě? Smíte mít další

 

Lidé tu smí mít jen jedno dítě, protože je Číňanů zkrátka moc. A samozřejmě všichni chtějí kluka, protože ten nemusí mít věno. Skvěle se tu proto daří různým „doktorům“, kteří vám zjistí, jaké pohlaví bude mít vaše dítě a pokud to bude holka, pomůžou vám potratit. Výjimkou nejsou ani opuštěné děti (ať už nechtěné holčičky nebo děti, které se narodily „navíc“ a rodiče by za ně museli zaplatit pokutu). A protože rodiče můžou mít jen jedno dítě, není divu, že chtějí, aby dosáhlo úspěchů ve sportu nebo práci. V Číně totiž více než kde jinde platí, čím více peněz, tím více svobody! A tak tu můžete vidět například děti trpící několik hodin denně v tělocvičnách. Každý si domyslí, že šanci na celosvětový úspěch, má jen malý zlomek z nich. Když z malých kluků, vyrostou „neúspěšní“ muži v produktivním věku, jen těžko hledají nevěstu, protože dívek je tu výrazně méně a přednost mají samozřejmě „lepší partie“. Čína je zkrátka země extrémů, ale napadlo mě, jak by její politika mohla být částečně aplikovatelná na náš stát.

Tedy abyste rozuměli, neřadím se k žádné extrémistické skupině, ale kdyby vláda povolila jen tři děti lidem, kteří zneužívají sociální systém (a nemyslím jen Romy!), ušetřila by miliardy na sociálních dávkách. Tyto peníze by pak třeba mohla „napumpovat“ do zdravotnictví a my bychom nemuseli platit poplatky u lékaře za děti. I důchodcům a matkám samoživitelkám by se díky tomu mohly zvednout sociální příspěvky. V neposlední řadě by se také snížil schodek rozpočtu. Zkrátka bychom na tom mohli být všichni lépe. Protože by se ale podobným zákonem porušila Listina práv a svobod (což rozhodně nechci), je jisté, že se u nás nic takového stát nemůže. A tak zatímco my si budeme co nejrychleji hledat práci, abychom svým dětem zajistili co nejlepší budoucnost, některé rodiny si peníze zajistí rozením dalších a dalších dětí, které nakonec se základním vzděláním skončí navždy na úřadu práce a my je budeme živit z našich daní. A Čína? Tam to asi zůstane pořád tak, jak to je dnes….

Co říkáte na nepochopitelné zákony v Číně? Souhlasíte s tím, aby v takto kontroverzní zemi proběhla olympiáda? A co byste svému dítěti pořídili, kdybyste na něj měsíčně dostali o 500 Kč více?