Zdravé zuby jsou ty bez kazu

 

Pečlivá a pravidelná ústní hygiena je základním faktorem prevence zubního kazu. Ten způsobují bakterie žijící v ústní mikroflóře. Pomocí cukrů obsažených v potravě,  přeměněných na vysoce agresivní organickou kyselinu, naleptávají zubní sklovinu, která je ochranným filmem zubu. Jeho napadení, poškození a destrukce vlivem kazotvorných bakterií je pak už jen otázkou času.

Péče o dětský chrup

Ačkoliv se vám to může zdát předčasné nebo obtížné, s pravidelnou ústní hygienou je nutné a velmi důležité začít už v batolecím věku, a to především proto, abychom dítě naučili správnému návyku. Od začátku učíme děti čistit si zuby dvakrát denně, s použitím vhodného dětského kartáčku, nejprve čistou vodou a poté s nepatrným množstvím dětské zubní pasty.

Zubní pasty se dělí podle množství fluoridu. Podle toho, kolik ho obsahují, jsou určeny pro:

  • batolata
  • předškoláky
  • starší děti
  • dospělé

Kromě dodržování zásad ústní hygieny je však nutné také vzdát se určitých návyků, které si zejména maminky a babičky malých dětí udržují už celé generace.

Návyky vedoucí k přenosu bakterií

K nákaze kazotvornými bakteriemi, pokud je matka přenašečem, vedou zvyky, které často bereme jako neškodnou samozřejmost – olizování dudlíku, když nám upadne na zem a není kde ho omýt, olizování lžičky při krmení nebo ochutnávání jídla pro dítě stejnou lžičkou, kterou krmíme, apod. Nevědomky tak můžeme dítěti způsobit nemalý problém a podstatně tak u něho zvýšit riziko kazivosti zubů, která může přetrvávat i v dospělosti.

O možnosti diagnostického testu, kterým získáte informace o výši rizika přenosu nákazy ve vašem případě, se můžete informovat u svého stomatologa.

Fluor a prevence zubního kazu

Fluor je velmi významný prvek pro prevenci zubních kazů. Posiluje zubní sklovinu, a tím i její odolnost vůči vzniku zubního kazu.

Fluoridy jsou minerály, které svým působením v zubu zvyšují odolnost zubní skloviny vůči kyselinám a bakteriím, jež mají největší vliv na tvorbu zubního kazu.

Fluor je biogenní prvek, který běžně přijímáme z vody i z potravin, vysoký obsah fluoru se nachází např. v mořských plodech, v rybách, v zeleném čaji nebo ve fluorizované kuchyňské soli.

K prevenci dále patří pečlivá, celková ústní hygiena, omezení příjmu cukru v potravě a pravidelné prohlídky u zubního lékaře.

Fluoridové zubní pasty, gely a tablety

Zubní pasty s obsahem fluoridu snižují riziko vzniku zubního kazu o 20 – 30 %. Na lékařský předpis lze získat také fluoridové tablety, o jejichž individuálním dávkování rozhodne dětský nebo zubní lékař. Fluoridové roztoky, gely a laky se obvykle aplikují na povrch zubů.

Fluoróza

O nutnosti a způsobu použití těchto přípravků je nutné poradit se s lékařem, vzhledem k riziku předávkování fluoridem a vzniku tzv. fluorózy, která způsobuje esteticky nepříjemnou skvrnitost, ale i křehkost zubu vlivem narušení zubní skloviny.

U velmi malých dětí může vzniknout tento problém při použití nesprávné zubní pasty s příliš vysokým obsahem fluoru, a to i proto, že většinu pasty dítě spolkne.

Zdroj: Veronika Moreira, zuby.zdrave.cz

Foto: SAMphoto.cz