Zavádíme příkrmy II

 

V šestém měsíci dostává dítě jen jeden příkrm denně, zpravidla oběd, jinak je celý den kojené případně krmené umělým mlékem. Jakmile zvládne sníst celou porci oběda, je čas na ovoce nebo jogurt. Ráno a dopoledne podávejte pouze mléko v poledne masozeleninový příkrm a k odpolední svačince můžete začít s ovocem nebo jogurtem. I tady se pokuste dodržet dobu, kdy budete nový příkrm zavádět.

 

Pokud začínáte ovocem, zvolte pro začátek jablečné pyré. Vhodné jsou také hrušky, banány, meloun, meruňky nebo borůvky. Dávejte ale pozor nejen na alergické reakce, ale i na potíže se zácpou. Nový druh ovoce zavádějte opět v třídenních až sedmidenních intervalech.

 

Jestliže začínáte s jogurtem, sáhněte nejprve po bílém jogurtu s živými bakteriemi. Později do něj můžete přimíchat pyré z ovoce. Pozor na vanilku, může být silně alergení!

 

Pokud vám miminko nechce v noci spát, můžete zkusit kaši. Vhodné je začít s rýžovými a kukuřičnými, postupně pak přidávat kaše s lepkem (pšeničné, ovesné…). Krupicová kaše není vhodná, protože obsahuje málo živin a pro miminko je těžce stravitelná. Kaši byste měli podávat rovněž lžičkou. A pozor, nově od roku 2008, by do 7. měsíce, měla být zavedena kaše s lepkem, aby se zjistily případné problémy.

 

Mezi 7. a 9. měsícem můžete nahradit i dopolední kojení (krmení umělým mlékem) ovocem nebo jogurtem. Od 8. měsíce může kojenec již rohlík nebo chléb. Pozor na tmavé pečivo, pro děti je těžce stravitelné!

 

S přibývajícími zoubky by příkrmy měly mít hrubší konzistenci.

 

Do roka by kojenci rozhodně neměly ochutnat čokoládu, med, šlehačku, pudinky ani kakao. Vyvarujte se také citrusovým plodům a šťávám z nich a džusům. Jídla nekořeňte ani neslaďte. Miminko nekrmte ani uzeninami včetně šunky.

 

Od jednoho roku věku můžete dítěti podávat plnotučné mléko, lepší jsou ale sušená mléka pro batolata, která mají více vitamínů.