Záněty, poševní mykózy a kvasinkové infekce…

dp1534397S teplým počasím stoupá výskyt vaginálních mykóz

Původcem vaginálních mykóz je přemnožení kvasinek rodu Candida. S jejich přemnožením se narušuje rovnováha poševní mikroflóry a teplé, vlhké prostředí pochvy je pro ně ideálním prostředím. Vzniku napomáhá neprodyšné či dokonce vlhké oblečení, např. plavky. Mykózy mohou často souviset i s nošením těsných džínových kalhot, přiléhavého spodního prádla, cyklistických kalhot či punčocháčů. Změnu poševní mikroflóry jako vedlejší projev doprovází výtok, zarudnutí zevních rodidel, pocit pálení a nepříjemné svědění.

Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Ví se však, že ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

Příčin rozvoje chronické mykózy může být celá řada – cukrovka, některé nemoci štítné žlázy, vysoká hladina estrogenu, stres nebo dokonce psychické problémy. Možná je i rezistence některé z podskupin kvasinek rodu Candida, které mykózu způsobují, nebo kvasinková infekce střev. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity.

U žen s opakujícími se mykózami je velmi rizikové také užívání antibiotické léčby z jakékoliv indikace. V takovém případě se současně doporučuje rovnou zahájit léčbu mykózy volně prodejnými antimykotickými preparáty nebo alespoň preparáty obsahující lactobacillus, který má schopnost „bránit“ dobré prostředí pochvy před ostatními mikroorganismy.

Dalším rizikovým faktorem je obvykle návštěva veřejného bazénu či koupaliště. Tady se mnoha ženám osvědčuje si před koupáním zavést tampon a ihned po vykoupání jej vyjmout, i když vůbec nemenstruují. Mají ověřeno, že tím snižují riziko infekce zřejmě díky minimalizaci průniku vody s mikroorganismy do pochvy.

 

dp1534397Kvasinky držte na uzdě

U chronických mykóz se doporučují různá režimová opatření: nosit jen čistě bavlněné prádlo, které lze vyvářet a žehlit, nenosit kalhotky tanga, nenosit těsné neprodyšné kalhoty (jeansy), nepoužívat parfémované vložky či toaletní papír, zkusit změnu pracího prášku, atd. Doporučení je spousta, přesto je bohužel mnoho žen, které s mykózou bojují bez většího úspěchu celá léta.

Zásadou je – při prvních projevech bělavého výtoku, zarudnutí či svědění ihned začněte s léčbou. Bolestivé obtíže či svědivý pocit se mohou projevit i při sexuálním styku. Vhodné je neodkládat návštěvu svého gynekologa. K léčbě se užívají čípky, masti nebo tablety. Naštěstí na ně většina žen reaguje rychle a dobře, a tak se obvykle již po několika dnech obtíží zbaví. Bohužel mnohé z nich však musí počítat s tím, že se potíže mohou opakovat.

Dobrá zpráva: na opakované mykózy pomáhají enzymy

V odborném lékařském časopise „Česká gynekologie“ duben /2013 vyšel článek o výsledcích podpůrné léčby opakovaných vaginálních mykóz enzymovým lékem Wobenzymem. Nejprve byly sledovány ženy, které i přes léčbu antimykotickými přípravky trpěly mykózou čtyřikrát až devětkrát za rok. Když užívaly deset týdnů tento enzymový lék, zůstaly celý rok dvě třetiny z nich úplně bez mykóz a také u ostatních se počet mykóz výrazně snížil. Po uplynutí dalších tří let teď bylo zjištěno, že účinek enzymů nadále přetrvával a pokud tyto ženy někdy mykózou onemocněly, tak jen naprosto výjimečně. Enzymový lék tedy působil i čtyři roky poté, co ho ženy začaly užívat.

Odborníci proto ženám s opakujícími se mykózami doporučují kombinaci antimykotické léčby s léky systémové enzymové terapie, které normalizují imunitu v celém těle. Kromě toho se samozřejmě dají vyzkoušet i další možnosti.

Bylinkové čaje
Vhodné jsou bylinky ve formě čajů z kontryhele nebo řebříčku, které se pijí třikrát denně. Pít můžete i speciální bylinné směsi na ženské potíže a existují i míchané bylinkové čaje pro těhotné ženy.

Po celou dobu je třeba pití bylinek podpořit dalšími tekutinami kvůli snazšímu vyloučení škodlivin a propláchnutí ledvin. Pijte minerální vodu nebo čerstvě připravené zeleninové šťávy. Omezte kávu a černý čaj, neboť oba nápoje jsou silně kyselinotvorné. Bylinky je dobré pít i po dobrání antibiotik, jako prevenci proti poševním mykózám.

dp1534760Sedací koupele

Zevně si můžete intimní oblast omývat roztokem z čajovníkového oleje, který dokáže ničit bakterie, plísně, kvasinky, dokonce se osvědčuje i proti potížím virového původu. Olej působí protizánětlivě, lehce znecitlivuje pokožku. V poslední době se velmi osvědčil také extrakt z grapefruitových jadérek.
Dá se užívat jak ve formě tablet a kapslí, tak zevně. Sedací koupel z extraktu grapefruitových jadérek je velmi účinná.

Výtažek obsahuje bioflavonoidy a brání množení bakterií, virů a plísní. Při nepříjemném pálení a svědění se osvědčují speciální bylinné masti přímo určené na ošetření intimních partií.

Prostředky intimní hygieny
Nepoužívejte k intimní hygieně obyčejná mýdla nebo chemické výrobky – narušují přirozené PH pochvy. Nahraďte je jemnými přípravky, které osvěží, působí antibakteriálně a zabraňují i tvorbě plísní. Nejúčinnější jsou intimní gely a pěny, obsahující výtažek z Aloe vera. Chrání především v „citlivých ženských obdobích“ a zklidňují popraskanou či poraněnou pokožku.

 

Úprava jídelníčku
Základem jídelníčku by měly být především zelenina a saláty – čerstvé nebo šetrně podušené, podle sezónní nabídky. Vyhněte se konzervám všeho druhu. Jezte často bílé a kysané zelí, cibuli a pórek, ředkev a ředkvičky, česnek, křen a ostrou hořčici, podmáslí a přírodní jogurt – to jsou vyhlášení „nepřátelé“ kvasinek.
Zřekněte se cukru a všech jídel, ve kterých je obsažen, bílé rýže a všech výrobků z bílé mouky. Občas si pro změnu připravujte jídla z celozrnného obilí, ne však každý den. Celozrnné obilí působí kyselinotvorně. Zeleninu připravujte šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné zdravé látky, které obsahuje. Používejte metody jako je dušení, vaření v páře, ohřívání ve varných sáčcích nebo v keramickém nádobí. Jako koření používejte čerstvé bylinky, solí šetřete. Po skončení kůry se stravujte nadále zdravě; mohli jste se mezitím přesvědčit, jak vám dělá tento způsob stravování dobře.

 

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: zana.cz, zena-in.cz