Zákeřný meningokok

Dvouleté batole z Ústí nad Labem, převezla záchranka do nemocnice ve čtvrtek v noci, už ve velmi vážném stavu. Lékaři ho dokonce museli oživovat. Po třech hodinách, ale svůj boj o život prohrál. Dítě bylo bohužel už v posledním stádiu nemoci a nedalo se nic dělat. Pro ty, kdo si myslí, že rodiče něco zanedbali, mám otázku. Kdyby Vaše dítě trpělo horečkou a malátností, běželi byste hned k lékaři, nebo byste se nejdříve zkoušeli horečku srazit a počkat do rána, kdy byste naplánovali prohlídku u pediatra? Většina rodičů zvolí první variantu a proto je meningokok tak nebezpečný.

Nemoc můžete nejčastěji chytnout kdekoliv v uzavřeném prostoru, tedy v obchoďáku, v mateřském centru, autobusu, v restauraci. Chodíte tam s dětmi? Tak se to týká i vás. Meningokoka přenáší zdravý člověk. A nositelem zákeřné bakterie, můžete být klidně i vy nebo třeba babička. Stačí jen pusa nebo kýchnutí. Nemusíte onemocnět, ale můžete své dítě nakazit. Své dítě můžete nechat očkovat proti meningokokovi typu C. Mnohem zákeřnější ale bývá meningokok B, proti kterému bohužel očkování není. Je tedy proto důležité, abyste v případě onemocnění dítěte, sledovali varovné příznaky.

Inkubační doba meningitidy, je až 8 dní, nákaza ale může propuknout již první den. Nemoc má rychlý spád, z plného zdraví je dítě náhle unavené, malátné, má vysokou horečku. V počátku to vypadá jako obyčejná chřipka. Meningokoku může předcházet zvracení nebo průjem, dítě bolí svaly, klouby, je světloplaché a má ztuhlou šíji. To poznáte podle toho, že mu zkusíte předklonit hlavu na hrudník. Pokud ho to bolí, spěchejte k lékaři. Nemoc se může rozvíjet postupně i několik dní, smrtelné případy mají často ale tak rychlý průběh, že během pár hodin se zdravé dítě, dostane do kritického stavu! Typické jsou i drobné červenofialové fleky či tečky – krevní skvrny pod kůží, po celém těle, to už je ale nemoc v pokročilém stádiu a na záchranu už je mnohdy pozdě. Meningokok ale nemusí být hned tak zákeřný, lékaře vyhledejte i pokud po podání léků, snižujících horečku, teplota neklesá. I v tomto případě totiž může jít o meningokoka.

Pokud se dítěti dostane meningokok do těla, začne okamžitě napadat orgány, krev i mozek. Pokud vaše dítě onemocní, nehrozí mu „jen“ úmrtí, ale často to znamená různá postižení ať už mozku, srdce nebo je třeba přistoupit k amputaci končetin. Meningokok nenapadá jen kojence a batolata. Jsou ale nejčastější ohroženou skupinou společně s puberťáky. Je ale smutné, že naše největší pojišťovna přispívá na očkování proti meningokokovi jen druhé skupině… Meningitida se v České republice diagnostikuje přibližně 100x do roka a zhruba 10% až 20% nemocných, bakterii podlehne. Npříklad loni onemocnělo 87 lidí a 6 z nich nemoci podlehlo. Další mají trvalá postižení. Myslete na zdraví své rodiny a zvažte očkování…