Za trest s tebou nemluvím!

Mít sice ruce plné bolavých šlinců sice asi nebyl žádný med, ale občas si říkám, že učitelé asi netrpěli tak hrůznou nekázní ve třídách jako učitelé v dnešní době. Do mysli se mi totiž neodbytně vtírá ministryně Džamila, která hodlá tělesné tresty vymítit úplně. Budiž jí k dobru dáno, že hlavním účelem je zamezit týrání dětí. A že jich v Česku není zrovna málo, téměř čtyřicet tisíc. Čísla jsou to alarmující a pro nápravu určitě nutné udělat co nejvíce. Každá blbost, je-li míněna vážně, má určitě něco do sebe. Tento zákon jistě také…

Tak, teď ruku na srdce a s pravdou ven – kdo z nás nikdy, ale vážně nikdy nedostal od rodičů kázeňský pohlavek. Nebo pořádně kázeňsky nařezáno. Většina z nás určitě ano, i já jsem si za prováděné lumpárny pár pohlavků odnesla. A kluci – tak ti by mohli vyprávět. Z jistého hlediska je to však i méně psychicky náročné. Ona úměra: něco provedu – dostanu záhlavec – a je klid, fungovala. Jak se však musí cítit dítě, se kterým rodiče „za trest“ nemluví. Myslím si, že fyzický trest je v tomto případě pro dítě i o něco přijatelnější. Pár výchovných pohlavků jsme určitě v mládi schytali všichni a nemyslím si, že by ze mě, či lidí, které znám, vyrostli kvůli tomu tyrani mlátící své děti. Většina z nás je opravdu společensky neškodná, ne-li přímo společensky prospěšná. A těžko říci, jaké důsledky by pak zákon mohl mít. Co všechno pak bude „nepřijatelné.“ Výchovný pohlavek? Zvýšení hlasu? Slovní příkaz? Je to zákon, který bude chránit děti, nebo se z něj stane past na rodiče. A co se stane, až jednou začnou absolutně nezvladatelné děti mlátit rodiče. Kde budou mít ti obranu?

Jistě, podle paní ministrině se tohle nikdy při správné výchově nemůže stát. Ale každé dítě je individualita, která se vyvíjí jinak a na každé platí jiný metr. Ale může dojít i k tomu, že děti si svoje nezvladatelné chování budou vybíjet na rodičích, kteří se nemohou bránit. Jestli pak potom ministryně vydá zákon na obranu rodičů? Ale to už možná bude pozdě. Protože až naše společnost dospěje do fáze, kdy dítě zažaluje rodiče za právem daný pohlavek, bude už pozdě. Možná je to utopie, ale co když ne. Ať zkouším jakýkoliv psychologický přístup, nevidím zde nic, co by mě přesvědčilo, že zrovna tento zákon je dobrý. A vůbec, kdo má právo mluvit nám do výchovy našich dětí?

Sledujte další vyprávění mladé kantorky Miriam ve vašem oblíbeném magazínu. Přečtěte si také: Jaká je dětská duše? Bože ta puberta!