Vývoj dítěte 1. – 3. rok

Rok anebo tři?
Tohle ještě neznám
V minulém díle jsme si povídali o tom, jaké to je, když se narodí miminko. Jenomže teď už to vaše děťátko přestává být miminkem a stává se z něho „opravdický“ malý človíček.
V roce a půl už leze bez cizí pomoci po schodech, kope do míče a hází s ním, vyleze i na nízkou židličku. (Správná chvíle proto přimontovat zábrany na schody, aby po nich nemohlo lézt bez vašeho dohledu, přidat zabezpečení k zásuvkám, aby si je nevytáhlo na nožičku, případně se vám nedostalo k věcem, které by mu mohly ublížit.). Dokáže zvedat ze země hračky a neupadne při tom. Když ho posadíte na plastovou motorku nebo kachničku, bude se odstrkovat nohama. A nejen to: udrží se a houpe se na houpacím koni. Určitě proto není od věci obohatit jeho bednu s hračkami o nové – jezdící. Ať už se jedná o odstrkovadla, nebo právě různé houpací koníky nebo kohouty. Na dlouho se stanou jeho nejoblíbenější zábavou. Na druhou stranu, nebuďte ale znepokojená, jestli některou z těchto dovedností děťátko ještě neumí nebo si není jisté. Mezi takto starými dětmi mohou být poměrně velké rozdíly, třeba zrovna v tom, jak stojí (nebo nestojí) a jak se pokoušejí chodit. Některé děti už jsou „pevné v kramflecích“, jiné se pouze stavějí u nábytku a další už se pouštějí do objevitelských cest mezi skříní a křeslem. Každé dítě je individualita nejen pokud jde o duši, ale i ve fyzickém rozvoji.

Nenuťe je chodit

Nenechte se strhnout k takové nepředloženosti, abyste nutila své dítě chodit jenom proto, že stejně staré sousedovic už běhá. Děťátko si samo určuje, kdy je jeho noha připravená udržet ho ve vzpřímeném postoji. Jde o to, aby byla dobře vyvinutá ploska nohy. Jestliže nutíte dítě stát a chodit dřív, než je k tomu ploska nohy zralá, může se stát, že v budoucnu nedokáže správně zapojovat drobné svaly nohy a naruší se vývoj svalové souhry i v pletenci pánevním. Každopádně v tomto období, kdy už se dítě staví na nohy je velmi důležitá správně zvolená bota. Určitě byste neměli šetřit, měla by být pevná, dostatečně vysoká, nejlépe kožená. Na výhodný nákup v bazaru v tomto případě určitě zapomeňte, zatímco obnošené tričko není problém, rozšlápnuté boty ano.

Než se ale děti prvně postaví, je důležité, aby lezly dlouho po čtyřech a drážděním nártu sunutím po podložce se naučily aktivovat drobné svaly nohy. Pokud jde o pohyb, váš mrňousek si jistě osvojil i jednu legrační dovednost: umí zdvihnout nožku, když stojí. Některá dítka už mají rozšířené i komunikační schopnosti: říkají máma i táta a dobře rozumí významu takových slov, jako jsou zavři nebo otevři pusu, sedni si, lež. Roční dítě hledá podněty a velmi se zajímá o knihy. Rádo si v nich listuje. Tohle je období, kdy je vaše knihovna nejvíc ohrožena: dítě vytahuje knihy ze spodních poliček a protože si v nich rádo listuje, připravte se, že některé vaše knihy mohou přijít k úhoně. Dobrým řešením je umístit dolů knížky děťátka. Zkuste mrňouskovi vysvětlit, že police vpravo je mu k dispozici, ale police vlevo už nikoliv – nebojte, časem to pochopí, i když teď bude nejspíš vytrvale otáčet hlavičkou do stran na znamení nesouhlasu. To už totiž umí taky. Pokud mu ovšem vyberete knížky patřičně lákavé, jistě ho snadno přesvědčíte.
Jdeme do společnosti
Výhodou tohoto věku je fakt, že děťátko už nestrká do pusy úplně všechno, co kolem sebe najde. Objevilo však jakýsi – z našeho hlediska zvrácený – půvab v odhazování věcí, takže co neolizuje, to odhazuje, a to úmyslně. Čímž vás bude asi trochu rozčilovat, zejména pokud uklouznete po kostce nebo se s ní trefí do talíře s polévkou. Na druhou stranu – v tomto období je hodně mazlivé, takže využívejte jeho přítulnosti plnými doušky. Stůl po obědě s ročním potomkem už nevypadá jako po právě skončené dortové bitvě, jako ještě před pár měsíci. Dítě už se celkem spolehlivě strefuje do úst a na ubrus padá jenom málo jídla. A po jídle si dokonce umí utřít pusinku ubrouskem. Sláva, volejte do své oblíbené restaurace a objednejte stůl! Dítě je připraveno začít chodit do společnosti.

Když děťátko požádáte, aby vám přineslo hračku, rozumí vám a zvládne to. Báječně si spolu popovídáte, protože už umí až 20 slov. Naučilo se napodobovat zvuky některých zvířat, takže zatímco jste dříve nad knížkou s obrázkem kravičky dělala bů vy, dneska už bučí, štěká, mňouká a mečí děťátko. Rozumí i zákazu, ví, co znamená Nesmíš! – ale jestli také poslechne, to už je na vás… Rádo si čmárá – asi byste ráda slyšela, že po papíru, ale skutečnost je rozmanitější: čmárá všude. Toto hobby často spojuje se svou zálibou v knížkách, takže se raději smiřte s tím, že pár knížek bude mít nové ilustrace. Jistou útěchou či náplastí vám mohou být méně destruktivní záliby: děťátko se rádo češe (pozor na kartáče a hřebeny, kupujte raději plastové hřebeny, které nemají ostré zuby), ochotně spolupracuje při oblékání, a tak si oblíbilo čištění zubů, že se ho samo dožaduje.
Už zvládnu i chůzi do schodů

Říká se, že malé děti jsou nejlepší v období mezi rokem a půl a třemi lety: v této době už toho spoustu umějí, jsou mnohem samostatnější, ale ještě ne příliš, dá se s nimi už docela dobře mluvit – a přitom zůstávají miminkovsky mazlivé, takže si maminka ještě do sytosti užívá něžností a laskání.
Děťátko mezi 21 a 24 měsíci získává pohybovou virtuozitu: po schodech chodí bez přidržování (i když dokonalé to ještě není, zatím nestřídá nožky a posunuje se nahoru či dolů přísunem) a umí dobře běhat i rychle zastavit.
Jeho řeč se rozvíjí. Už to nejsou osamělé výkřiky, ale věty o dvou třech slovech. Mrňousek si uvědomuje některé věci týkající se hygieny. Chápe, že mokré kalhotky nejsou to pravé ořechové, dokáže včas oznámit, že se mu chce na záchod, a vyžádá si nočník. Když to nestihne a počůrá se, dává najevo lítost. Umí si říct o jídlo i o pití a chytá vás za ruku, když chce upoutat vaši pozornost.

Pojď si popovídat
S řečí a s komunikací to začíná být vážné: dítko si s vámi promluví o čemkoliv chce a k jeho nejoblíbenějším slovům patří „ne“, „nechci“ a „nebudu“. Vaše umění taktiky a diplomacie prochází zkouškou ohněm, abyste všechno zvládla v klidu a s nadhledem. Dobrá průprava na pubertu…
Někdy v této době se také poprvé objevuje na scéně otázka, která vás možná bude někdy svou četností a neodbytností přivádět k šílenství: „Proč?“ Snažte se zachovat klid a trpělivost za všech okolností. Uvědomte si, že období „proč?“ trvá mnoho let, netrpělivostí si nepomůžete – a buďte vděčná, že se dítě vyptává. Protože jak se to říká? Kdo se neptá, nic se nedozví… během krátké doby několika měsíců přibudou k Proč? ještě Kde? Jak? a Co?
Děťátko už je docela obratné, ve 2,5 letech si samo svlékne košilku i kalhoty a až mu budou tři, bude se umět samostatně obléknout i svléknout včetně zapínání a rozepínání knoflíků. Holčičky (ale vlastně i mnozí kluci) v té době oblékají panenky. Ve třech letech je už dítě velmi hbité a nemá daleko od nápadu k jeho realizaci. Dejte si na ně pozor hlavně venku, kdy se dítko rozhodne změnit razantně směr a uhlídat ho dává dost práce. Při chůzi po schodech už střídá nohy, umí stát na jedné noze a některé děti se dokonce naučí i jezdit na kole.
Velkou roli v tomto období hraje i správná hračka. Děťátko miluje vše, co může nějakým způsobem ovládat, mačkat, tisknout, otáčet… Staví své první stavby ze stavebnice, skládá puzzle. V obchodě vás určitě potáhne do dětského oddělení a bude se dožadovat autíček, hracích koberců, nebo naopak panenek, poníků a pokojíčků.

Zdroj: www.mojedite.cz