Výměna manželek

V některých státech, kde se Výměna natáčí, je zakázáno měnit rodiny, kde je dítě mladší čtyř let. Má to svou logiku, do tohoto věku dítě ještě příliš nechápe co se děje a výměna maminky ho může bolestivě poznamenat. A navíc, ani já si neumím představit, že by se o mé dvouleté dítě starala cizí a kdoví jaká žena. Co když by mi domů poslali nějakou šmudlu, která si po záchodě neumyje ruce a pak se půjde mazlit s mým synem? Nebo jak by třeba reagoval na plavání s jinou ženou, když mu vadí i minuta v rukou instruktorky, kterou přeci jen zná? A co procházky pro tu ženu v cizím městě? Přeci jen by neměla vychytané nebezpečné úseky a také by nemusela mít tak rychlé reflexy, které jsou u batolete potřeba. Nebo by mohla přijít obdoba mé tchyně a já bych se propadala hanbou, jak by zkritizovala můj pořádek. A představa, že prolézá skříně, brr, je to prostě mé soukromí. Také by mi mohla zkritizovat manžela, který není příliš doma, ale každému přeci vyhovuje něco jiného…

Výměnu jsem nesledovala pravidelně, ale některé díly jsem sledovala se zájmem, hlavně ten, kde žena opravdu nechala napospas své miminko cizí ženě a sama se starala o 5 jejích dětí a statek, teď ten díl shrnuli a pomohlo jí to v partnerské krizi. Nepopírám, že mnohým rodinám může podobná zkušenost otevřít oči a pomoci dělat něco se svým rodinným životem, ale naopak, pokud si některé rodiny žijí spokojeně a pak zjistí, že to jde ještě lépe, může jim to dost ublížit… Často se ve výměně objevoval také úklid, někdy přílišný, jindy katastrofický. Žít v rodině, kde by bylo ideální přistavit kontejner a začít od začátku? Děkuji ne, stačilo mi likvidovat plísně a podobné nešvary po nastěhování do našeho nového bytu. A co třeba vyvařovat pro pětičlennou rodinu? To bych také nezmákla a ani nemám chuť to zkoušet. Ale zase bych mohla mít 10 dní v klidu v bezdětné rodině, to bych ale zase nevěděla, co dělat a zlenivěla bych.

Představuji si, jak do našeho bytu vejde cizí žena, začne se rozhlížet, prohlíží si postýlku syna a odhaduje věk, pak vejde do ložnice a uvidí plný sušák prádla a v koupelně další 3 hromady a čerstvě vypranou várku, a povzdechne si, že ji čeká žehlení, pak vejde do kuchyně s plnou myčkou, kterou je potřeba vyklidit a nádobím, které čeká na vložení do myčky. V tu chvíli začne kritizovat, jak tohle dělá hned, ale já jí nemám šanci vysvětlit, že bych to také udělala, ale zrovna když se chystám, přiběhne batole, že si chce hrát… Pak vejde do obýváku, na zemi hromada knížek, na stole poházené časopisy, všude hračky a kocour uvelebený na čerstvě vyžehleném tmavém tričku. Žena usedne na pohovku čerstvě zapatlanou od čokolády a skoro se rozbrečí, kam se to dostala, načež přijde manžel se synem a ona je začne litovat, během 10 dní jim ukáže, jak vypadá sterilní pořádek a dokonalá péče o dítě, na společné schůzce na mě nenechá nit suchou a celý život od manžela uslyším, jak to tenkrát šlo a mě to nejde.

Nebo ještě jiný případ, přijde k nám šmudla a zatímco já 10 dní strávím úklidem jejího bytu a učením dětí, že ohřátý buřt pro ně opravdu není vhodný oběd, ona udělá z našeho bytu kůlničku na dříví, kterou se bude snažit manžel uklidit, z mého syna udělá závisláka na hranolkách s kečupem a některé věci po jejím pobytu budeme moct rovnou vyhodit. Manžel bude rád, že mě má a syn bude mít celoživotní trauma z podivné ženštiny, která jí na 10 dní vzala maminku a udělala z domova neútulné místo.

A ještě jedna hlavní věc za10 dní bez syna bych umřela steskem, a za 10 dní bez manžela bych zase umřela nudou;-)

Navíc, po následujících 5 let, bych chodila kanály, protože by mě každý znal z televize, věděl by, jak to u nás chodí, jak vypadá náš byt, jaké máme vztahy a o to fakt nestojím…

A co vy? Přemýšleli jste o přihlášení do Výměny manželek?