Výměna dětí u soudu

K záměně dvou holčiček došlo v porodnici v prosinci 2006, krátce po porodu. Sestra v porodnici dokonce zfalšovala údaje, které neseděly. Na vše se přišlo, když si Libor Broža nechal po vyprovokování kamarády udělat DNA testy a zjistil, že není otcem, šok byl, že ani jeho partnerka Jaroslava, nebyla matkou Nikolky. A tak se rozjelo pátrání, které vedlo k rodině Čermákových a jejich Veronice. Když byl holčičkám rok, rodiny si je vyměnily. Špatně to nesly nejvíce mámy, děti si zvykly, ale přesto cítí silnou náklonnost i ke svým nepravým mámám. Kraj Vysočina dal rodinám už 100 000 korun, aby mohly zaplatit náklady, které s celou výměnou měly. Nemocnice rodinám mimosoudně nabídla po 300 000 korunách, to ale právníci rodin odmítli.

Soudce bude mít těžkou práci, protože žádný podobný případ se dosud nestal, nebo spíš se na něj ještě nepřišlo. Rodiny, které žalují nemocnice pro citovou újmu kvůli smrti dítěte, dostávají řádově statisíce, někdy jen desetitisíce a teď je tu rodina, které děti „jen“ vyměnili a chtěli by miliony. Peníze, které požadují, si chtějí rozdělit takto: matky po třech milionech, otcové po dvou a děti po milionu korun. Sama nevím, jestli bych na tyto požadavky přistoupila, přeci jen to stejně zaplatíme my, daňoví poplatníci, ale jako máma si absolutně nedovedu představit, že bych teď vzala svého ročního syna a místo něj si přinesla domů cizího, ale biologického. Zbláznila bych se. Na druhou stranu, kdyby si můj přítel nechal třeba z hecu udělat DNA test, byl by to pro mě jasný důvod k přemýšlení o důvěře v našem vztahu, ne-li k rozchodu. Tedy myslím si, že milion pro děti je určitě spravedlivý a milion pro každou mámu, ale víc ani ň. Hlavně ne Brožovi, který podle mě jen využil situace pro obohacení. Jak by se zachoval, kdyby jeho přítelkyně nepodstoupila také test DNA, kterým se zjistila výměna? Určitě by ji opustil a na dítě neplatil, takže si myslím, že jestli někdy nepovažoval svou dceru za svou, tak nebude za svou považovat ani tu biologickou. Vždyť přeci nemilujete jen své biologické dítě, ale prostě to dítě, které chováte, hladíte, uspáváte, prožíváte s ním radosti i starosti. A co na tom, že jste ho nezplodili? Navíc je mi divné, že i když si miminko fotili, nepoznali, že není jejich. Říká se, že jsou všechna miminka stejná, ale já si to své poznala mezi 10 jinými a myslím, že každá máma.

Tak nevím nevím, držím palce maminkám i dětem, ať soud ustojí a dopadne to co nejlépe, sama jsem zvědavá na rozsudek. Případ pro vás budu sledovat.

Co si o případu myslíte vy? Jaké odškodné by měly rodiny dostat?Napište nám svůj názor.