Vyhrajte boj s alergií!

Vyhlaste boj roztočům!

Pro každého alergika jsou zhoubou roztoče, které bohužel najdeme v každém prostředí. Co udělat s tím, aby jich bylo, co nejméně? Nejprve se s nimi dobře seznámit…

Roztoči jsou nezvaní hosté v každé domácnosti. Živí se šupinkami kůže, které z nás opadávají během spánku každý den (1,5 g kůže denně a cca 0,3 – 0,45 kg ročně). Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí jako jsou naše postele, matrace, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. V přírodě jsou roztoči hubení jejich přirozenými nepřáteli, a také je ničí sluneční paprsky, bohužel tomu tak není v domácnosti. Roztoči přežívají a reprodukují se lépe právě v matracích a lůžkovinách, neboť vlhkost a teplo lidského těla zde přetrvává až několik hodin. Výkaly roztočů obsahují silný alergen, který může vyvolat závažná onemocnění, jako jsou právě astma, alergie a různé druhy ekzémů.

Roztoči se živí především drobnými odlupky naší kůže. Nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 22 – 26 °C a vlhčím vzduchem, nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 – 80%, naopak vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá.

Tyto skutečnosti poměrně jasně vysvětlují, proč představuje pohodlné lůžko se svým specifickým mikroklimatem téměř ideální inkubátor roztočů, a proč je při realizaci protiroztočových opatření nutné zaměřit pozornost v první řadě na něj. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se šíří i do ostatních místností a předmětů v bytě.

Sluneční svit hubí roztoče, ale je třeba vystavení matrací a lůžkovin několikahodinovému slunečnímu svitu. Procento uhynutých roztočů je bohužel i přes to velice malé (3,8%). Roztoče naštěstí zničí praní ve vodě nad 60°C po dobu jedné hodiny a skvělými pomocníky v boji proti nim jsou antibakteriální vysavače.

Prevence a vytvoření co nejčistšího prostředí jsou nemírně důležité.  Nicméně i tak nesmíme zapomínat na správnou léčbu.

 

„„Antihistamika

Používají se jako léky první linie. První generace těchto léků způsobovala celou řadu vedlejších účinků jako je ospalost či malátnost. Tento problém je prakticky odstraněn u nejnovější generace léků. Nové léky ulehčují pacientovi život a začleňují ho do normálního chodu života bez nepříjemných pocitů. Kromě obtěžujících příznaků léčí také alergický zánět a tím předcházejí vzniku astmatu. Odborníci, kteří se věnují léčení alergií, upozorňují především na důležitost kontinuální, celoroční léčbě alergií. Proč? Zánětový proces, odborně nazývaný „minimální perzistující zánět“ probíhá i ve dnech, kdy pacient nemá příznaky. Na sliznici, která je překrvená, se snadno usadí bakterie či virus. Hlavně když trpíte nesezónní alergií, se díky kontinuální léčbě můžete vyhnout příznakům při kontaktu s alergenem. Proto je důležité nevšímat si jen „svého pylového období“,ale je nezbytné léčit alergii  celoročně. Alergie může postihnout i lidi po čtyřicátém roce života. Proto buďte stále ve střehu a kontrolujte i své blízké. Nezapomínejte na prevenci, systematičnost a pravidelnost. Sáhněte po lécích, které vám pomohou, a v konečném důsledku se těšte z plnohodnotného života, ve kterém alergie nehraje hlavní úlohu.

Zdroj:oalergii.cz

Foto: SAMphoto.cz