Vyžeňte z těla chlad

„Ty máš tak strašně studený ruce, jak to děláš?“ ptá se mne manžel. „Já ti ani nevím,“ odpovídám a zároveň ho pokouším „Asi mne málo hřeje mládí a láska.“ Manžel se necítí dotčený, ví, že problém není na jeho přijímači, a že si v podstatě nemůžu stěžovat. Zatímco on se potí, já jsem promrzlá, ostatní chodí v tričku, ale mně je prostě zima. Hlavně na ruce a nohy. Ponožky ani rukavice to ale nespraví, je mi zima tak nějak zevnitř…

Podle moudrých učení je vše studené a chladné jinové, což je ženská energie. Mužský element je Yang. Každý máme hluboko v sobě jinovou i jangovou složku, muže i ženu a tyto dva prvky se musí tolerovat vzájemnou harmonií, aby jedna nevládla druhé. Pokud je v organismu tepla příliš, je v opozici Yang a můžeme mluvit o horkosti, přehřátí, hyperaktivitě. Drží-li však Yang zkrátka žena – tedy Yin, pak je cesta krve krátká a do nohou a rukou neproudí. Krev je teplo, a to neprochází končetinami jak by mělo. Tradiční čínská medicína léčí nedostatečný krevní oběh bylinkami, i vy se jimi můžete zahřát.

Tip 1. Nedodávejte tělu chlad z venku. Na podzim se poohlédněte po čerstvém jablečném moštu a popíjejte ho vlažný. Máte-li možnost, vůbec všechny nápoje si ohřívejte, kefíry a jogurty z lednice nechejte odstát a vyhněte se ledovým kostkám. Zkrátka se snažte teplo v těle udržet. Hned ráno nebo před hlavním jídlem si dopřejte silný masový vývar, který se nebojte osolit.

Tip 2. Koupel ze zázvoru, zavře chladu závoru! Cestou z práce se zastavte v lékárně nebo v oddělení koření. Pořiďte si mletý zázvor, který si s chladem organismu poradí. Místo horké sprchy napusťte vanu a přidejte jednu až dvě lžíce oranžového prášku. A relaxujte…

Tip 3. Jedna sklenka vínka denně, celičké vás rozehřeje A ještě jedno pokušení, nad které není nejen v době vinobraní. Vězte, že víno má léčivé účinky. Věděli to už staří Římané a Francouzi se vínem posilují po každém dobrém pokrmu. Ale víno není pouze na trávení, červené víno rozproudí krev a rozumí si s krvinkami.

Neprokrvené končetiny může proteplit i alternativní metoda reflexní terapie. Na téma EFT si můžete povídat s paní Jiřinou Lucky Hennlichovou v poradně rodiny! Chlad i horkost organismu lze korigovat dobře zvolenými potravinami a právě o těch si na stránkách také povídáme.