Výbavička pro miminko

Také jdete nakupovat výbavičku pro miminko?
Očekáváte každým dnem narození miminka a víte, že nějaké ty nákupy už jsou opravdu nezbytné? Potom zkuste jít nakupovat s námi.
Ještě než vyrazíte, jistě vás okolí zahrne spoustou dobrých rad. Co je nutné koupit, co není nutné koupit a čeho kolik koupit. Zajímavé je, že rady se týkají obvykle pidivěciček, které po pár dní, maximálně týdnů miminko nosí na sobě. Bohužel, ty jsou nakonec nejmenší investicí. Miminko toho totiž potřebuje mnohem víc a mnohem dražší věci.

Spinkání, koupání a jiné roztomilosti…
Začít bychom měli rozhodně postýlkou a dalšími potřebami, bez kterých se asi neobejdete.
Postýlka a matrace – nabídka na trhu je více než pestrá. Můžete zakoupit postýlky v mnoha provedeních a záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Vždy by ale měla být postýlka bezpečná a určitě s polohovacím roštem.
Mantinely a nebesa – záleží na vkusu rodičů a také na umístění postýlky, zda je potřeba miminku stínit či ho chránit před chladem ze zdi. Obecně ale platí, že obzvláště zpočátku dělá miminku uzavřený prostor velmi dobře – připomíná mu prostředí, ve kterém žilo celých devět měsíců.
Cestovní postýlka – parádní věc, výborná nejen na cesty, ale skvělou službu udělá i třeba na terase nebo na zahradě. Dá se koupit zvýšené podložky na novorozeně.

Koš na miminko – obzvláště v prvních týdnech ho velmi oceníte. Jednak splňuje opět nároky na uzavřený prostor, jednak bývá na kolečkách, tudíž s ním můžete přejíždět z místnosti do místnosti.
Peřinka – nejprve vám možná bude stačit povléknou obyčejnou dětskou dečku. Pro starší dítě, které se odnaučuje plínkám, je skvělá prací peřinka.
Podložka na matraci – dá se koupit igelitová, ale existují i speciální voděodolné, na kterých se miminko nepotí.
Povlečení a prostěradlo – minimálně dvoje, prostěradlo je lépe ještě ve větším. Mně se nejlépe osvědčilo napínací, které neleze a nehoulí se.
Kolotoč nad postýlku – sice není potřeba hned po narození, ale rozhodně je to šikovná hračka pro děti tak od dvou měsíců. Je to výborný tip na dárek od babiček nebo tetiček. 300 – 1000 Kč
Přebalovací pult – je výborná věc. Je na vás, zda dáte přednost obyčejné podložce položené přes vanu nebo postýlku, nebo dražšímu modelu s dřevěnou komodou na věci miminka.
Kapsář na postýlku – pokud nebudete pořizovat přebalovací pult, je moc šikovné pořídit kapsář na postýlku, všechny potřeby, ubrousky a plínky jsou pak na jednom místě a hned při ruce. Já osobně měla kapsáře dva – jeden na plínky, druhý na hračky a osvědčily se oba.
Koš na použité plínky – je to určitě náramně šikovná věc, plínky vám „nevoní“ celým byte.
Autosedačka – budete-li s miminkem cestovat, určitě se vyplatí vybrat kvalitní, nejlépe ještě kompatibilní s podvozkem vybraného kočárku.
Vanička nebo kyblík – kyblík u nás ještě není příliš rozšířený, i když maminky si ho hodně pochvalují. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro něj, nebo pro vaničku.

Síťka proti hmyzu na kočárek a na postýlku – zvažte podle očního období. Dá se koupit nebo i ušít ze staré záclony.
Deka vel. 70×140 do kočárku na chladnější dny – dek není nikdy dost – opravdu!
Slabá pokrývka do kočárku na teplé dny – postačí i plínka nebo plenková osuška.
Fusak na zimu – kožešinový je nezničitelný a nádherný, ale výborný je také fleeceový kombinovaný fusak vhodný i do autosedačky i do kočárku.
Šátek (nebo jiné nosítko) – mnoho maminek šátek nemá a nechybí jim – ale pro jiné je k nezaplacení. Dá se pořídit i klokanka, babyvak nebo krosna – záleží jen na rodičích…
Židlička – bude potřeba až pro větší dítě (do té doby se dá krmit v autosedačce), ale vyplatí se s ní počítat hned.
Lehátko – polohovací přenosné lehátko do bytu se hodně prodává, ale stejně poslouží i autosedačka…
Rehabilitační balón – Skvělá, výborná a nenahraditelná věc na řvoucí dítě. Sednete si na balón s miminem v náručí a skáčete a skáčete a skáčete a skáčete a skáčete….
Bavlněné plínky 15-20 ks – tohle množství bohatě postačí pro neprdelkové použití, pokud budete chtít střídat bavlněné a látkové plenky, budete jich potřebovat víc. Dají se koupit i moderní látkové pleny – záleží na individuální rozhodnutí rodičů.
Bavlněné (plenkové) osušky 3x – 4x – zhruba do čtvrt roku se dává miminku na každé koupání čistá osuška, dají se použít i froté osušky. Perfektní jsou ty dětské s kapucí, nebo hodně velké dospělácké osušky
Kojící polštář – skvělá pomůcka, odpadne bolení zad a hledání přijatelné polohy.
Nanny nebo jiný monitor dechu – doporučuji, ušetříte si mnohé trápení, strachy a obavy.
Kočárek – na závěr to, bez čeho se jistě neobejdete. Těžko ovšem doporučit ideální kočárek. Záležet bude na tom, zda s ním budete jezdit po dokonalých chodnících satelitního městečka, nebo po hrbolaté návsi. Obecně platí – čím horší terén, tím větší kola.
Obvykle se vyplatí podvozek, do kterého lze postupně umístit korbu, autosedačku a sportovní sedačku. Někdo ovšem dává přednost tomu, aby sportovní kočárek byl lehký a mobilní a v tom případě je lepší počítat rovnou s nákupem dvou kočárků.
Vede se spor o tom, zda kočárek se čtyřmi nebo třemi koly. Zase je to záležitost individuální. Někdo si nemůže vynachválit tříkolku, jiný dá přednost klasickému modelu.

Mastička a olejíčky
Pokud myslíte, že už máte nakoupeno, opak je pravdou. Vyrážíme do drogérie.
Bepanthen (mastička na popraskané bradavky) – často zachrání prsa a tím i kojení.
Mastička na prdelku – každá maminka si oblíbí jinou, ale chybět určit nesmí nikde.
Olejíček nebo tělové mléko – obzvláště pokud má miminko problém se suchou kůží, je to nutné.
Tyčinky a čištění nosíku a oušek – pozor, miminkům se tyčinkou nezajíždí do ouška, čistí se jen kraj a záhyby ušního lalůčku!
Papírové plenky – na novorozeně se kupuje velikost jedna, ale větší miminka se do ní nevejdou. Novorozeně spotřebuje klidně i devět plínek za den, větší děti jsou už skromnější.
Vlhčené čistící ubrousky – výborná věc.
Jednorázové přebalovací podložky – jsou šikovné na cestování.
Rektální rourka – Pomáhá na prdíky přímo zázračně.
Dudlík – nejprve jen jeden, nekupujte víc, nevíte, jaký dudel bude miminko ochotné přijmout, či zda je vůbec bude ochotné přijmout…
Kojenecká láhev – je dobré ji mít doma jen pro vlastní klid.
Teploměr – digitální – nebo rychloběžka a nejlépe ušní.
Líh nebo jodisol na pupík – Každá porodnice vám doporučí něco jiného – takže se zeptejte…
Buničité čtverečky na čištění pupíku – Totéž, každá porodnice to vidí jinak, někde doporučují tyčinky…
Sirup proti teplotě a bolesti – je dobré mít ho doma v lékárničce, většinou je potřeba po očkování. Je lepší dát miminkům lék proti bolesti, než ho nechat při silnější reakci trápit… Odsávačka hlenů – na trhu je mnoho modelů, některý by měl určitě skončit u vás.

Maminkovské oblečky

A teď se konečně dostáváme k té nejméně obsáhlé, ale nejdůležitější části miminkovské výbavičky – k oblečení.
Normální, čerstvě narozené miminko má kolem 50 cm a tří až čtyř kil, obvod hlavičky má kolem 34 cm. Ideální je pro něho velikost 56, ale jen nakrátko, protože miminka neuvěřitelně rychle rostou a už kolem třech měsíců nosí velikost 62, kolem půl roku velikost 68, kolem třičtvrtě roku velikost 74 a konečně kolem roku už jim začínáme dávat velikost 80 – a nyní následuje dobrá zpráva, jejich růst se konečně zpomalí a miminka rostou tak o jednu velikost za půl roku. Ano, velikosti se odvozují od délky miminka a jdou po šesti centimetrech – takže 50, 56, 62, 68, 74, 80, 86, 92, 98, 104… Občas se některý výrobce rozhodne jít proti proudu a začne dodávat na trh například velikost 64… To je o kousíček vetší, než 62 a o dost menší než 68, Další specialita je číslování v měsících, což by nebylo vůbec špatné, ale jejich měsíce jsou takové zvláštní – nikdy velikostně nesedí. Číslování v u větších velikostí v rocích je o něco přesnější – ale počítá s průměrným dítětem, ale to už není problém odhadnout.
Body vel. 56 4x – Spíš méně, nejlépe ze 100% bavlny, určitě s dlouhým rukávem.
Body vel. 62 4x – Spíš více, taky raději bavlněné, jsou prostě k nezaplacení.
Body vel. 68 – začnou příkrmy a bude jich potřeba hodně!
Dupačky nebo měkké kalhoty vel. 56 4x – Raději bych to s počtem nepřeháněla, miminko z ní velmi rychle odroste.
Dupačky nebo měkké kalhoty vel. 62 4x – Laclové riflové nebo manšestrové kalhoty jsou sice ohromně roztomilé, ale pro ležící miminko ne pravě nejpohodlnější, takže pokud narazíte na nějaké opravdu pěkné, kupte je, ale ne menší než 80 – jsou ideální až pro chodící mimčo. Naprosto skvělé jsou zateplené bavlněné kalhoty, pod ně ponožky a bačkůrky a nemusíte miminko trápit oblékáním punčocháčků.
Ponožky nejmenší velikosti 5x – miminka mají často studené nožičky, tak nosí ponožky i pod dupačky. Nevyplatí se kupovat levné ponožky, bohužel nedrží na nožičkách…

Trika s dlouhým rukávem nebo mikinky vel. 56 4x – ale není třeba přehánět počet, miminko může hned nosit velikost 62 nebo svetřík.
Trika s dlouhým rukávem nebo mikinky vel. 62 4x – K nezaplacení, vážně. Navíc miminko může nosit i větší velikosti, takže bych možná doporučila hned nakoupit i pár kousků velikosti 68.
Bavlněná čepička obvod hlavičky 36-38 cm 2x – nejlépe obyčejné bavlněné, fleeceové čepky se zdobením na temeni se vyplatí až na chodící dítě, ležícím miminkům docela překážejí.
Pletené bačkůrky, rukavičky a čepička – stačí 2x – miminka je moc neumažou.
Overaly – někdo je má rád, někdo ne, nahrazují vlastně dupačky a mikinu.
Overal na spinkání vel. 62 3x – Pro novorozeně se většinou nepoužívají, mění se to zhruba ve čtvrt roce s příchodem režimu – takže stačí je nakoupit od velikosti 62.

Bryndáček – Dobré jsou ty s igelitem na spodní straně, výborné jsou taková obdélníková „ponča“ s otvorem s rantlem pro krk, ale je to hodně individuální, na jedno miminko je skoro nepotřebujete a na druhé jich spotřebuje spoustu – je to dítě od dítěte jiné. Ale až se batole začne učit jíst samo, tak se budou ještě hodit.
Rychlozavinovačka – Některá miminka zavinovačku používají docela hodně, některá vůbec, ale rychlozavinovačka je výborná věc. Později se z ní dá odpárat suchý zip a dá se používat jako podložku pod miminko na sedačku nebo na zem.
A maminka nakonec
Kojící podprsenka 4x – prvních několik měsíců potřebují maminky i několik podprsenek na den. Dělají se s odklápěcími košíčky.
Vložky do podprsenky 1x – výborná věc, určitě je užijete. Zakoupit můžete prací i jednorázové
Jednorázové kalhotky do porodnice – 5 ks – určitě je oceníte.
Jemný čistící gel na intimní partie – určitě je lepší než obyčejné mýdlo, nedráždí a důkladně umyje…
Čaj pro kojící matky – Je bylinkový, docela chutný.
Fenyklový, anýzový nebo kmínový čaj – Výborná věc na prdíky plně kojeného.
Zdroj: www.emimino.cz