Výbavička pro miminko

dp5774506Bez čeho se neobejdete

Ve vaší výbavičce by rozhodně nemělo chybět náledující: 10 ks body, triček, košilek (kombinace, jak co komu vyhovuje – taky zvážit roční období) 5 ks bavlněných dupaček, 2 ks sametových nebo froté dupaček, 1-2 ks kombinézka, 2 ks bavlněných mako čepiček, 3-4 ks kabátků, mikinek, svetříků, 3 ks spacích kombinéz, ale zpočátku stačí dupačky, 2-4 ks ponožky, capáčky, 2 ks ortopedických kalhotek na pleny – jsou super pro případ „širokého balení“. Dalšími nutnostmi jsou: postýlka, kočárek, autosedačka, lehátko, chůvička pro dálkový poslech miminka, vanička nebo kyblík, lehátko do vaničky (pokud si hned netroufnete na koupání ve vaničce plné vody, které mají miminka většinou raději), přebalovací podložka, kojící polštář (bez něj jsem se obešla), pleny, čistící ubrousky, 20-60 bavlněných plen (záleží na tom, jestli se rozhodnete používat pouze papírové, látkové nebo kombinovat – v případě, že budete na zadeček používat pouze jednorázové, budete potřebovat cca 20 bavlněných jako ochranu při ublinknutí, pod hlavičku, podložku při přebalování atd.) Dále si nezapomeňte pořídit: 3 osušky (1 froté, 2 tetra), 4 žíňky (2 bílé na obličej, 2 barevné na tělíčko), 2 zavinovačky s vložkou nebo rychlozavinovačky, 1 deku do kočárku, 1 letní fusak do kočárku, případně i do autosedačky, 1 přikrývku do postýlky + polštářek (velmi tenký),  2 povlečení do postýlky, 2-3 prostěradla do postýlky, 1 podložku pod prostěradlo (není absolutně nutná – někdo ji využije až při tréninku spaní bez plínek), mantinel, nebesa, držák nebes – může a nemusí být -záleží od vkusu maminky, buničité tampony (čtverečky), vatové tyčinky (pokud chcete mít jistotu, že mimi nezraníte, kupte ty anatomicky tvarované), nůžky nebo kleštičky na nehty, kartáček na vlásky, digitální teploměr – speciální dětské mívají ohebnou špičku, se kterou nehrozí zranění, teploměr do vany, odsávačku na hleny (buď balónkovou nebo hadičková, případně odsavačku, kterou lze připojit na vysavač – ta je účinnější).

Vybíráme kočárek…

Samostatnou kapitolu bude tvořit výběr kočárku.  Kočárek může být pro vaše dítě nejlepším přítelem. Ovšem pokud vyberete dobře. V opačném případě to bude pro potomka synonymum velkého nepohodlí, a kdykoli jej budete chtít do kočárku položit, naplno spustí svoji vlnu nesouhlasu…

Dnes už naštěstí nemusíte běhat po stovkách obchodů, abyste zjistili, jaké kočárky jsou na trhu. Stačí se pohodlně usadit k internetu a vybrat si. I když – přece jen – před samotnou koupí byste si měli jít onen vybraný model někam „osahat“, abyste tak úplně nekupovali zajíce v pytli. I když krok první byste měli učinit ještě před samotným usednutím k internetu. Odpovězte si na otázky: K čemu by měl kočárek vlastně sloužit? Jak ho budu používat? A jak často? Budu s ním chtít i sportovat? Budu jezdit pouze po městě nebo třeba i v lese?

dp6394538Důležité bezpečnostní prvky

Bezpečnost je rozhodně na prvním místě. Pokud si nějaký kočárek tedy vyberete, zkontrolujte, zda je stabilní. Pokud budete kupovat trojkombinaci, pak si prohlédněte i sedačku. Má ochranu proti bočnímu nárazu? Ne všechny je mají, i když by měly… Dobré je i pětibodové zapínání – zvlášť, jestli budete s dítětem často jezdit autem. U kočárku pak zkontrolujte všechny „rohy a hrany“, jestli nehrozí, že by se mohlo vaše děťátko o něco poranit.

Kola a madla

Pokud hodláte s kočárkem jezdit i v terénu (pak bude nejlepší, když bude mít gumová nafukovací kola). Ty jsou lepší nejen pro vás – aby se vám lépe jezdilo. Ale hlavně pro dítě, které bude lépe chráněno před nárazy. Důvod je prostý – při velkých nárazech dostátá záběr páteř dítěte. Ze stejného důvodu je dobré i odpružení kočárku. Některé mají možnost i regulovatelného odpružení (menší ve městě, větší v terénu). Madlo by pak mělo být regulovatelné (nastavitelná výška).

Kočárkové vychytávky

Ke kočárku – zvlášť ke trojkombinaci – byste měli dostat i tašku. Ta je vhodná na nošení plen, jídla, pití, krému a dalších potřeb pro prcka. Docela příjemné jsou ale i držáčky na pitíčko, ochranné síťky proti hmyzu, pláštěnka do deště či slunečník. To všechno jsou ale doplňky, které můžete dodatečně dokoupit. Velkou vychytávkou některých kočárků jsou – právě na toto období – tzv. letní boudičky. Tedy – zipem odepnete vrchní plášť z boudy a pod ním se nachází síťovaná ochrana. Lehce funguje jako slunečník a hlavně – větrá! V Americe už tento systém „pošoupli“ dál. Moderní záležitostí jsou tam klimatizace do kočárků.

Další stupeň – golfky

Až vaše děťátko povyroste a oslaví nejméně půlroční narozeniny, pak ho můžete začít posazovat i do menšího, lehčího kočárku – do golfek. Prioritou ale je, aby vaše dítě už samo sedělo. I tak by ale měly být „záda“ kočárku polohovací – a to nejlépe do tří poloh. Golfy jsou bezvadné na cestování, protože většinou nezabírají skoro žádné místo.

Jogging kočárky

Pro aktivní maminky jsou na trhu i speciální outdoor kočárky. Většinou tříkolky s obrovskými koly. Tenhle kočárek můžete mít doma jako záložní – např. když si chcete zajezdit i s dítětem na in-linech nebo zaběhat. Ale nic se nestane ani v případě, že to bude váš jediný kočárek. Nutné je ale počítat s vyšší pořizovací cenou.

A pokud se vám narodí další děťátko, svému prvnímu – odrostlejšímu můžete pořídit „skejt“ na kočárek. Stoupne si na něj mezi kočárek a rukojeť a poveze se s mladším sourozencem. Pro maminky velká vychytávka a pro děti obrovská zábava!

Kosmetika

Zapomenout nesmíme ani na kosmetické přípravky. Těch alespoň zpočátku používejte raději méně, nejlépe hypoalergenní z lékárny. Velmi důležitý je krém ošetření opruzenin a bolavých bradavek, líh pro novorozence – na ošetření hojícího se pupíčku,  borová voda na očička. Použití těchto přípravků ale raději konzultujte se svým pediatrem. V létě se neobejdete bez opalovacího krému s vysokým faktorem, ideálně takového, který se nevstřebává do pokožky. Miminku take budete muset přizpůsobit praní a používat jen prášky pro citlivou pokožku určené pro děti. Aviváž z počátku raději nepoužívejte a prádlu vždy přidejte extra máchání navíc.

Koupě dudlíku je na zvážení každé maminky, já osobně dudlíky doporučuji. Miminku neškodí, naopak ho utiší. Na bolesti bříška, pokud nepomohou masáže, můžete vyzkoušet speciální kapky nebo tzv. rektální trubičku, kterou seženete ve zdravotnických potřebách. Názory na její použití se různí, její použití každopádně konzultujte se svým lékařem. Dále budete potřebovat láhev – velkou a malou, kartáč na mytí lahví a dudlíků, později hrníček.  A dále na trhu existuje spousta pomocníků, věciček, které nejsou přímo nutné, ale rozhodně se hodí, jako například zmiňovaný kojící polštář, cestovní postýlka, ohrádka, šátek na nošení miminka, chůvička pro dálkový poslech dítěte, monitor dechu ( hlavně pro nedonošená miminka nebo pro miminka s poruchami dýchání), jednorázové podložky. Je toho hodně a bez seznamu se něco snadno zapomene. Vyjde to i na dost peněz, proto doporučujeme “vybavovat” se postupně a nenechávat vše na poslední chvíli, aby to pro vás nebyl takový finanční šok. Pořídit si miminko není zrovna levná záležitost, ale věřte, že to stojí za to. Tak hodně  štěstí.

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj:mamanamaterske.cz