Vpáčené bradavky

Známe se od střední. Zatímco já se hned po škole z nutnosti sobě vlastní vdávala, Mirka sbírala vědomosti. Když se mi narodil druhý syn, právě dokončovala vysokou. Věděly jsme o sobě v podstatě všechno, tak jak to u ženských bývá. Cestu jí čas od času zkřížilo pár známostí, stále se ale mezi nimi nenašel ten pravý. Já žila všedně spokojeným manželským životem, děti odrostly a já se právě poohlížela po nějakém pěkném teplém flíčku pro účetní a hledala vhodnou školku. Jedno ráno mi Mirka zběsile volala a naléhala, že se musíme sejít ještě dnes, je totiž těhotná…

S Lubošem se Mirka seznámila pár měsíců po promoci, kde jinde než v práci. Sympatický pan inženýr jí zkrátka učaroval. Ten večer dobrým jídlem, o dva týdny později i dobrým bydlem. Ale nebyla to jen jiskra, která mezi nimi přeskočila, byl to plamen, který přes nevraživé zvěsti vytrvale plápolal po celý rok. Nový spolubydlící měl totiž nesporné výhody. Dalo se s ním mluvit i o ničem, uměl Mirku rozesmát a měl lidské potřeby, lidské slabůstky a lidské chyby. Ovšem jeho spermiogram vykazoval evidentně nadlické hodnoty, a tak se Mirka těsně před třicítkou stala z minuty na minutu mámou. „Představ si, na první pokus, to jsem ani nečekala, že by to šlo tak rychle,“ kroutila hlavou toho večera, když seděla naproti mně v naší oblíbené kavárně u Pštrosa. „Prosím tě, tak stará a nevíš, že jednou stačí,“ utahovala jsem si z ní, ale Mirka zářila štěstím. „No právě, mysle jsme si, že už jsem stará…“. Kolem nás se skutečně vyrojilo tolik kamarádek, které nemohou otěhotnět, že se z asistované gravidity stala skoro móda. Mirka k nim nepatřila. Objednala si místo kafe kapucino, cigaretku vyměnila za dortík – prostě na něj měla chuť… Nezvladatelná, ale pro tolerantního Luboše nesmírně roztomilá touha po sladkém jí zůstala až do půli druhého trimestru.

S Mirkou jsme mluvily o všem, chodily jsme se spolu vrtět na břišní tance a v poslední době i houpat na balóny, jednou za týden jsme spolu braly moje plaváčky do bazénu. Ale pravda, nikdy jsem si ji blíž neprohlížela, nechápala jsem proto, jaký problém může mít s prsama. Má přece obě dvě, o číslo větší, jak to v tomto jiném stavu bývá, ale protože je zatím v pátém měsíci, bude ještě podstatně hůř… „Ony se ti nalijou, až porodíš, uvidíš, bude to dobrý,“ uklidňovala jsem ji naivně. „To těžko,“ ušklíbla se mamina, letmo koukla do pokojíku na kluky, a pak si vykasala tričko.

„Tak tomu se říká ploché bradavky?“, divila jsem se, když jsem na jejich ňadrech naběhlých těhotenstvím marně hledala špuntíky, kterýma by dítko mohlo za pár měsíců bumbat. „No – a jsou na tom ženské prý ještě hůř…“ posteskla si Mirka a já bez dechu sondovala: „Jak se ti to stalo?“ „Tak mi prostě narostly… a některým narostou bez bradavek.“ „To kecáš!“ nevěřila jsem a Mirka se usmála: „No některé ženské je mají vpáčené dovnitř…“ Sama jsem v pohodě odkojila dva caparty a tyto informace mi jaksi unikly. „Četla jsem, že je vtahují dovnitř příliš krátké kanálky, které vedou mléko, špuntují je uvnitř, a tak nevyčnívají.“ Já byla ale z porodnice opakovaně poučena videem ze sedmdesátého osmého roku, že kojit v podstatě může každá žena, jen musí vědět jak na to. Logicky mě tedy hned zajímalo, proč by to nešlo stejně jako na černobílé instruktáži. „A to se nedá nějak řešit?“ „Asi dá, jen mám strach, jestli už není pozdě…

Mirka vytáhla ze zásuvky průhlednou hadičku… „Tady totiž píšou, že pokud má žena nějaké pochybnosti o tom, že by mohla bez problémů kojit, pak to může používat prvních šest měsíců.“ Hadička měla na konci náhubek, který byl vytvarovaný přímo na bradavku, náhubek se na ni nasadil a jemně ji vysával ven, také měl roztahovat mlékovodné kanálky, tedy alespoň teoreticky. Odsavačku znám totiž velmi dobře, byla mou blízkou, ale nepoužitou kamarádkou v bezesných nocích. Když jsem potřebovala kojit, spala nemluvňata jak andělíčci – zkuste si vzbudit andělíčka… Dlouhé minuty jsem se trápila probuzenou bolestí z nalitých prsou a zákonem schválnosti, sotva jsem mléko odstříkala, už si andělé křičeli o nášup. Odsavačka mi ale v těchto prekérních situacích fungovala jen občas a pomáhat se docela zdráhala, což jsem si raděj nechala pro sebe. Možná jsem neměla tu správnou a možná to nebylo v odsavačce… „To ti doporučil doktor?“, zajímalo mne, kde Mirka ten zázrak techniky objevila a dozvěděla jsem se, že dřív se vpáčené, či ploché bradavky operačně upravovaly, což nebylo právě šťastné řešení. Při místním znecitlivění se musel provést řez, který často poškodil mléčné kanálky a kojení tak nadobro zůstalo mamince zapovězeno.

Mirka zkoušela přirozenější alternativy. Zatím nosila přístrojek na noc v podprsence, aby si na něj zvykla. Pokud ji ale citlivá prsa tuto metodu vakua nedovolí, pak může použít hadičku před každým kojením, až se dítko narodí. Sice pokaždé jen na pár minut, ale přece. „Tohle je vlastně i takový vedlejší efekt plastiky,“ poučovala mě novopečená mamina. „Celebritám, co si nechávaly zvětšovat prsa, zůstávaly po plastice zdeformované bradavky, což bylo jaksi kontraproduktivní, a tak jakýsi britský chirurg vymyslel tohle udělátko, jak praktické, že?“

Praktické udělátko používají i ženy ve Francii, Holandsku a všude tam, kde se rostou prsa s netypickými bradavkami a kanálky, které potřebují roztáhnout a natáhnout. Vzhledem k tomu, že podtlaky se dnes účinně používají třeba i k odbourávání celulitidy, možná na tom něco nakonec bude. Ono zkusit se má všechno, vždyť mateřské mléko pro děti to nejlepší, co mu matka může dát do vínku a tahat se pro to za prsa vzduchem z hadičky ještě není tak strašné. I pokud bude mít Mirka mléka víc a bradavky budou dle předpokladů hůře spolupracovat, je vyzkoušené, že miminko, které jednou drželo životadárný kohoutek, jej nehodlá jen tak pustit a sání si rychle osvojí.

Pumpičku může Mirka používat i po mateřství, aby se prsa postupně vytvarovala do podoby, která pak poslouží k bezproblémovému kojení dalších ratolestí. Zatím bedlivě čekáme, během jednoho až tří měsíců by totiž měly Mirce na prsou vyrašit bradavky. A pokud se budou mít mršky tendenci stahovat se zpátky, pak je může občas šikovnou hadičkou zase povytáhnout.