Vlakové neštěstí

 

V půl jedenácté byl 14-letý chlapec na nádraží na peróně, když tudy projížděl mezinárodní rychlík, který ho strhl do kolejiště. Jeho ranění byla tak vážná, že neměl šanci přežít.

V posledních letech se mi zdá, že vlakových neštěstí bohužel přibývá. Nejčastěji přejede vlak lidi, kteří přecházejí koleje mimo povolená místa. Tak jako se to stalo před čtyřmi lety v Otvicích. Dvě 13-leté dívky si chtěly zkrátit cestu a přejít jen přes dvoje kolej. V tu chvíli tu ale projížděli dva vlaky a dívky zřejmě zazátkovaly, že nemají kam uskočit. Obě na místě zemřely. Přes osudné koleje přesto denně přejdou desítky lidí, aby si zkrátili cestu k nákupnímu centru.

Nelze zapomenout ani na loňskou tragédii, kdy babička s dědou neuhlídali čtyřletého vnuka a ten se chtěl zřejmě z blízka podívat na tak oblíbené mašinky, které jim jezdili kousek za domem. Jedna z nich ho zabila.

Na kolejích ale nezabíjí jen vlaky. Hlavně mladí lidé chtějí zažít adrenalin nebo se jen ukázat před kamarády a vylezou k elektrickému vedení na nádraží. Neuvědomí si ale, že vysoké napětí je zasáhne ještě dříve než se dotknou kabelu a už mnoho z nich na to doplatilo doživotním zohavením nebo dokonce smrtí.

Případ 14-letého chlapce se od těch ostatních liší v tom, že neriskoval, ale jen nešťastně stál na peróně. Možná by nebylo od věci prošetřit, jestli jsou tedy cestující, kteří čekají na vlak v Letovicích, dostatečně chráněni před projíždějícími vlaky. I když to chlapci život nevrátí, mohlo by to zamezit dalším tragédiím. V ostatních případech je jen na nás rodičích, abychom vysvětlili dětem, jaká nebezpečí na ně na kolejích číhají. A sami bychom měli jít také příkladem a nepřecházet nejen koleje, ale i silnice v místech, kde by se to nemělo. Co na tom, že nám ujede autobus nebo přijdeme pozdě na důležitou schůzku? Vždyť správné návyky dítěte mu alespoň zvýší šanci, že u nás jednou nezaklepe policie, aby nám oznámila krutou zprávu.