Vesnice nebo město?

„Bydlení ve městě bych se za nic na světě nevzdala.“ Říká rozhodně Eva, maminka dvouletého Kubíka. „Bydlíme v klasickém paneláku, ve 2+1 s balkonem a jsme spokojeni. Díky tomu, že nemáme příliš prostoru ke hrám doma, nutí nás to každý den alespoň na hodinu ven, kde se Kuba vyřádí dosytnosti. Díky bydlení ve městě nebudu mít problém sehnat práci, školku mám před domem a pokud zapomenu něco koupit, zajdu si do marketu, který mám čtvrt hodiny cesty od baráku. Nedaleko také máme restauraci, do které chodíme posedět s kamarádkami, když si potřebuji od malého odpočinout. Neutratím tak zbytečně moc peněz za taxi a celkově nemusím nikam dojíždět.“ Vypočítává Eva.

Simona vyzkoušela obojí. „Také jsem si myslela, že bez města nedokážu žít, ale když bylo Anežce 5 let, našla jsem si skvělou práci, která ovšem z původního bydliště, byla příliš daleko. A protože bydlení přímo v Plni by nás asi zruinovalo, projeli jsme okolí a našli krásnou vesničku, ze které mi to do práce trvá jen necelou hodinu autem. Koupili jsme starší domek a za pochodu rekonstruujeme. Báli jsme se, jak to malá bude zvládat, ale hrozně se jí tu líbí. Chodí tu do obecní školky a našla si dvě kamarádky. Chvilku jsem si musela zvykat, ale vesnice mě okouzlila. Nikdo tu nikam nespěchá, lidé se zdraví a pomáhají si. Jasně, také se tu trousí drby, ale to je normální i ve městě. Myslím, že život na vesnici je úžasný a pokud máte auto, zajedete si tak jako tak kamkoliv potřebujete. A třeba při nakupování více přemýšlím a nemusím pak pořád běhat do místního krámku, ve kterém nic moc nemají. Ve městě jsem tohle neřešila.“ Vyjmenovává výhody vesnice Simona.

Dita žije na vesnici celý život. „ V pubertě jsem odtud pořád chtěla pryč, ale pak našim obec nabídla byt a mě to přišlo pohodlné, takže jsem zůstala. A teď nelituji. Je tu klid a děti můžu vypustit ven bez obav, že je něco zajede nebo je někdo bude obtěžovat. Do školy je budu vozit a vyzvedávat je bude děda, takže je budeme mít pořád pod dohledem. No a později už budou jezdit autobusem. Na město bych si už asi nezvykla, ale pokud bych po mateřské nemohla sehnat práci a musela bych kvůli tomu do města, asi by to byl důvod ke stěhování. Udělám ale všechno pro to, abych tu mohla zůstat.“

A kde žijete vy? Jste spokojeni?