Všemocná enzymoterapie?

Spěchat se nevyplácí, a to ani s „pouhým“ nachlazením

Každopádně je nutné nachlazení pořádně vyležet. I když dítě bude třeba už druhý nebo třetí den bez teploty poskakovat po bytě, nudit se a vyžadovat společnost kamarádů, za čtrnáct dní by mohlo být v posteli znovu a nemoc by se mohla projevit daleko hůře než v předešlém případě.

Ani zima, ani teplo

Nepřetápějte pokoje. Sálající radiátory v téměř předjarním počasí nejsou to pravé – nejenom děti, ale i vy zchoulostivíte, a jenom vás někde ofoukne, bacily a viry zaútočí. Na rýmu je sice nejlepší kapesník, jak se občas s oblibou říká, ale úporné zahlenění zejména u malých dětí může poměrně rychle přejít do zánětu středního ucha nebo čelních dutin. A to už pak žádná legrace není. Tudíž není od věci nutit malého maroda smrkat a uvolňovat mu ucpaný nos kapkami nebo pomocí medikamentů, inhalovat bylinkové páry a v místnosti rozprášit pár kapek eukalyptové silice. Překrveným a podrážděným sliznicím udělá dobře zvlhčený vzduch v pokoji, kam maroda uložíme. Odpařovače na radiátorech, zvlhčovací elektrické přístroje, nebo stačí třeba i mokrá plínka nebo utěrka, což hojně využívaly i naše babičky.

Pozor na citrusy a mléčné výrobky

Osvědčily se také babičkovské čaje. Heřmánkový, lipový, jitrocelový nebo z černého bezu. Oslazené medem jsou nejenom léčivé, ale i velice chutné. Na úporný kašel jsou vhodné bylinné sirupy, které dětem převážně chutnají. Zato s citrony, mandarinkami a pomeranči opatrně – jsou sice oblíbenou první pomocí, když na člověka „něco leze“, ale dráždivé silice nemusejí někdy udělat dobře a pokud dojde i na antibiotika, tak z této kombinace hrozí vyrážka. Pomalu také s mléčnými výrobky, které zahleňují organismus. Při kontrole u dětského lékaře se poté vyplatí informovat se na přípravky, které mohou zlepšit imunitu malého pacienta. Je jich široká škála, například homeopatika nebo třeba enzymoterapie. Vědci se dušují, že podávání enzymů zvyšuje imunitu organismu a zabraňuje tak recidivám nemocí. V každém případě se však jedná o běh na dlouhou trať, nic nefunguje ze dne na den.

S návratem dítěte do kolektivu nespěchejte

…je-li to možné. Povídačky o tom, že každá nemoc posiluje imunitu, se rozhodně nezakládají na pravdě, a tudíž není výjimkou, že dítě po návratu mezi své vrstevníky, kde se to jenom hemží bacily a viry, za pár dnů ulehne znovu.