Vánoční kila navíc

 

Ženy z celé České republiky v anketě odpovídaly na otázky přímo související s vánočními svátky, přebytečnými kilogramy, hubnutím a dietami. Více než polovina českých žen řeší problémy s váhou a období vánočních svátků považuje za rizikové. Necelých 64 % z nich uvedlo, že má pocit, že by měly zhubnout. Celých 86 % žen se již někdy snažilo zhubnout. Za nejúčinnější způsob snižování váhy uvádějí kombinaci pohybu a omezování se v jídle. Avšak čtvrtina žen řeší problém s nadváhou pouze držením nejrůznějších diet a zapomíná na pohyb. O hubnutí se pokouší nejčastěji v průběhu celého roku bez rozdílu ročních období. Pro zhruba pětinu žen je motivující hubnutí do plavek před létem.

„Vánoce nemusí nezbytně znamenat nárůst hmotnosti. Patří k nim i občasné stravovací prohřešky. Každý z nás se někdy přejí nebo si dá něco nezdravého – smažené pokrmy, uzeniny nebo sladkosti. Pozor, aby se to ale nestalo pravidlem po celý rok,“ říká Karolína Hlavatá, dietoložka z Endokrinologického ústavu v Praze, a dodává: „Jednoduchou prevencí případných kilogramů navíc je udržování rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie po celý rok. Ti, kteří si dají závazek, že budou hubnout, zvýší své šance na úspěch, pokud vedle úpravy stravovacích zvyklostí zvýší i pohybovou aktivitu.“

86 % žen se již někdy snažilo zhubnout

64 % žen si myslí, že by mělo zhubnout

63 % žen přibere během vánočních svátků 2 až 3 kg

48 % žen řeší své problémy s váhou

24 % žen řeší nadváhu pouze dietami, což je odborníky považováno za velmi nevhodné

22 % žen hubne v období před létem

7 % žen se snaží po Novém roce zhubnout

Potíže s nadváhou či obezitou, možnosti hubnutí a vhodné pohybové aktivity jsou témata, která zajímají takřka každou ženu. Všem, kteří se chtějí dozvědět více, je určena celostátní edukační kampaň Žij zdravě, která je připravována ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR. Součástí kampaně jsou i internetové stránky www.zijzdrave.cz, kde je k dispozici řada zajímavých tipů a doporučení, jak se vyrovnat nejen s „vánočními kilogramy“.