Vánoce jsou za dveřmi

Počítač? Už do školky
Hitem číslo jedna, obávám se, zůstává opět počítač. Tím ani tak nemyslím tan klasický, který nutně potřebují dítka třetí třídou základní školy počínaje. S tím už je člověk, tak nějak smířený. Mám na mysli počítače pro školáčky a předškoláčky. Chytré mašinky, které nabízejí neméně chytré úkoly musí mát správná holka i správná kluk. Aby si je nepletli, existují v mnoha dívčích i ryze mužských designech. Přejete si sladkou barvu panenky Barbie, nebo snad počítač ve stylu pavoučího muže? Letošní vánoce vám dopřejí samozřejmě obojí. Stejně tak jako nabízejí modely s výukou angličtiny, matematiky nebo třeba přírodovědy.

Strategické hry? Nejen v počítači
Pod vánočním stromkem samozřejmě nesmějí chybět ani strategické hry. Ti starší je zřejmě odehrají na obrazovce počítače, pro ty mladší můžete zakoupit stolní verzi vybavenou vojáky, pevnostmi, kanony, či lasery. Psotě bitevní pole, na kterém se dá rozehrát bitva přesně podle klukovských přání. Hra, při které můžete kombinovat, přemýšlet a taktizovat. Dobrým příkladem takové hry je Battleground, v překladu „bojiště“ což je ideální hra pro dva kamarády nebo třeba pro tátu se synem. Jeden se ujme velení armády Rytířů a druhý zlovolných Skřetů. Za pomocí miniaturních funkčních kuší a trebušetů, které vystřelují miniaturní umělohmotné disky a na základě přesných pravidel souboje dosáhne jedna z armád vítězství!
Battleground neučí děti „zabíjet“, ale taktizovat, přemýšlet a rozhodovat. Jeho výbornou vlastností je i fakt, že si ho kluci mohou zahrát klidně venku na písku, stejně jako doma v obýváku. Stačí rozestavit bojovníky, střelce, vztyčit věže a hradby a hodit si mincí, kdo bude vůdcem Skřetů, neboť ti začínají vždy jako první…
Stolní hry jsou vůbec rok od roku populárnější. Vedle evergreenů, jakými jsou Člověče, nezlob se! nebo Dostihy a sázky, můžete letos dětem koupit třeba Monopoly Banking. Jde o inovaci známé hry, která ovšem namísto hotovosti nabízí platební karty. Součástí sady je proto čtečka pro příjem karet, která se vaším dětem bude zdát jistě velmi zajímavá.

A co takhle trochu akce?
U her samozřejmě ještě zůstaneme. Nových se totiž na vánočním trhu objevuje hned několik. Je několik možností na výběr. Vaše děti si například mohou zahrát známou a oblíbenou Dortovou bitvu. Nafasují textilní dortíky a jejich úkolem bude trefit některou z namalovaných hlav. Existuje několik možností oblíbené hry. Například při variantě Rychlík se budou do hlav jako do terčů trefovat na rychlost. Hlavičky na ně budou pokřikovat – samozřejmě česky – a smát se jim, pokud se netrefí. V další hře pak zase musí sledovat, u které hlavy se rozsvítí světlo, tam totiž musí rychle zamířit a „mrsknout“ svým dortem!
U Bláznivých špaget budou neposedové soutěžit, kdo namotá svoji „bláznivou špagetu“ na vidličku jako první. Podle hodů kostkou s obrázky ingrediencí budou z talíře se špagetami tyto jednotlivé přísady odebírat. Tím se špagety tvořené z provázků uvolní. Hra Mlsná velryba klade důraz na zručnost. Ve veliké a mlsné velrybí „tlamě“ se tísní několik mořských živočichů a věcí ze dna oceánu, úkol je jednoduchý – pomocí malé udičky všechny vylovit. Jakmile se ale lovec neopatrně dotkne jejího jazyka, velryba ho nemilosrdně postříká vodou!
Vaše ratolesti pobaví určitě i hra Fred, blechy na něj! Jeden ze dvou hráčů nasadí do pejskova kožíšku blešku v barvě, kterou si vybral. Pak zatáhne Freda za ocásek a bude netrpělivě a s napětím čekat, jestli ji hafík svými otřesy neshodí. A kdo vyhrává? Přeci ten, jehož blešky odolají všem otřesům a zůstanou úplně všechny zakousnuté ve Fredově kožíšku!

Dálkové ovládání? Auto nebo ještěr?
Který kluk by si nepřál mít pod stromečkem auto na dálkové ovládání. Dle prodejců na prvním místě v žebříčku popularity stojí velký Hummer, který po vzoru svého skutečného protějšku zdolá každou překážku, ať už je to práh nebo zapomenutý pantofel. Hned za ním ovšem následuje klasická formule – ta ve výbavě žádného malého závodníka nesmí chybět. Hitem Vánoc prý ale rozhodne bude Robotyrannus – prehistorický ještěr na dálkové ovládání. Robot má celkem 27 funkcí a ovládá nespočetné kousky – bojuje, běhá, řve a svítí. Hračka vydává hned čtyři druhy zvuků, a to zrovna podle aktuální nálady. Robot umí být hladový, spokojený, rozzuřený nebo si jen tak řve.

Bez panenky nejsou Vánoce!
Pokud nostalgicky vzpomínáte na své dětství a odřenou panenku v dupačkách po mladší sestře, jistě vás letošní nabídka v této oblasti více než ohromí. Dnešní interaktivní panenky totiž pláčou, brečí, cucají dudlík, umí pít z láhve a čůrají. Vedle populárních panenek značek Chou-Chou, Baby Born a Anabell letos přichází i úplná novinka – panenka Katy, se širokou škálou doplňků a příslušenství, od oblečků, lahví, až po sedačku či kočárek. Modely jsou věrnou kopií věcí určených pro malé děti. Zapomenout nesmíme ani na Baby Amore. Je jen 40 cm velká, takže je nová malá maminka snadno udrží ve svých starostlivých ručkách. Miminko pláče, cucá si paleček, pije z lahvičky a když usne, zhluboka dýchá jako skutečné miminko!
Sortiment doplňuje také domečky pro panenky s rozličným vybavením – v domečkách najdete ložnici, obývací pokoj a kuchyň. Z některých domečků se navíc ozývají zvuky, které provázejí každodenní chod početné domácnosti, nechybí ani štěkání čtyřnohého mazlíčka.
V nabídce samozřejmě zůstávají i stále oblíbené panenky Barbie: v různých cenových relacích s velkou škálou doplňků, jako je například vybavení do domácnosti, oblečení, postel či domeček.

Vzpomínka na dětství?
Některé hračky našeho dětství ale přece jen v letošní nabídce najdete. Stálicí mezi hračkami zůstává Krteček, který v letošním roce slaví 50. výročí. Při této příležitosti jsou v obchodech k dostání hned celé kolekce hraček s tímto motivem – nabídka obsahuje plyšáky, náštěnné hodiny s motivem krtečka, puzzle, pexeso či společenské hry. I oblíbené dřevěné hračky nejsou rozhodně passé. Pokud jste fandou železnice, určitě by pod vaším vánočním stromečkem ta s krásně malovanými dřevenými mašinkami chybět neměla.
Zapomenout určitě nesmíte ani na dřevěné kostky – přežily generace a přežívají i dál.

Výprava do budoucnosti
Naopak naprostými výpravami do daleké budoucnosti může být další z vánoční nabídky. Hračky, o kterých se nám, přece jen o něco starším, ani nesnilo. Rádi doma kutíte a Děťátko strádá, že nemůže kutit s vámi? Lehké pořízení. Kupte mu hru svářeč, kde může svářet plasty do podoby auta či nějakého vysněného stroje. V krabici je k dispozici celkem 54 stále znovu použitelných dílů, ze kterých děti mohou složit velmi zdařilé modely. Využít mohou buď čtyř předdefinovaných grafických návodů – buggyny, tryskáče, dinosaura či robota nebo zapojit vlastní fantazii a stvořit vlastní stroj.
Fascinující na celé hře je fakt, že všechny díly se dají znovu ve svařovaných plastových spojích rozlomit a znovu sestavit. Ano, je to tak, svářejí se zde samozřejmě jen plasty a rozhodně ne žádným přímým zdrojem tepla. Svářečka roztočí plastový hrot, který se přiloží k dílům, jež chcete spojit. Díky tření se hrot zahřívá a plast se odtavuje a vytváří spoje. Teplota k roztavení plastu není velká, nespálíte se, ani když si otáčející hrot přiložíte k ruce a ani si ruku neprovrtáte.

Aby nebylo smutné
Bez plyšáků by samozřejmě nebyly vánoce. Velké či malé, hlavně hodně heboučké, musíme nadělit menším i těm větším. A co takhle darovat jim pod vánoční stromeček svítícího kamaráda k přitulení? GloE Medvídek je krásný huňatý chlupáč, ve tmě krásně barevně září! Stačí stisknout tlapičku a on se kouzelně rozzáří a začne měnit barvy. Má všechny barvy duhy, tmu odežene a přináší lásku a kouzlo.
Prostě kouzlo Vánoc. A to je přece určitě to nejdůležitější, co říkáte?

Iva Nováková
Zdroj: Tesco, Epee.
Foto: Tesco, Epee