Vánoce? Šťastné a veselé?

 

Vánoce a deprese

Hodně osob tyto pocity zažívá právě v čase Vánočních svátků. Tyto svátky jsou především rodinné, proto u těch, kteří nemají takové štěstí je v kruhu rodinném strávit, se může objevit takový pokles nálady, kteří mnozí označují za depresi a žádnou osudou není vyhledat v těchto situacích odbornou pomoc. Deprese se vyskytuje zhruba u 2 – 3 % mužů a 5 – 9 % žen. Depresivní porucha má tendenci se opakovat. Po prodělání jedné depresivní epizody je riziko vzniku další epizody v průběhu života 50 %. Některé studie poukazují na zvýšený výskyt depresivního onemocnění na jaře a na podzim. Přímá souvislost mezí výskytem depresivního onemocnění a vánočními svátky nebyla prokázána. Vánoční svátky jsou však pro mnohé zátěžovým obdobím – honba za dárky, vánoční úklid, nedostatek času, snaha o to nezůstat sám – to vše jsou faktory, které mohou přispět k tomu, že na řadu lidí padá splín, který je často laicky označován vánoční depresí.

Příčiny vánočního stresu a deprese

Oslavy Vánoc a nového roku jsou bezpochyby chvílemi lásky, radosti a štěstí. Nebo by alespoň měly být, jak si to přejeme. Naneštěstí pro mnoho lidí jsou Vánoce obdobím deprese a stresu. Je spousta situací, které ovlivňují krásu, kouzlo a ducha svátků. Spousta lidí z různých důvodů pociťují napětí, někteří propadají depresím, jiní cítí frustraci, protože v tak krátkém časovém období nestíhají dělat vše, co chtějí. Kromě emočního stresu, který může poškodit naše zdraví během svátků, hrozí další nebezpečí: množství tučného jídla, které našemu zdraví neprospívá. Jídla bohatá na kalorie, tuky, sůl a karbohydráty jsou neustálým pokušením i pro lidi se silnou vůlí. Je mnoho důvodů, které z Vánoc, a zvláště jejich hlavních svátků, činí období stresu a deprese. Paleta zahrnuje příčiny osobní, ekonomické, fyzické i emocionální. Podívejme se na  hlavní příčiny stresu a deprese v období Vánoc.

Absence milované osoby

Absence milované osoby během svátků vytváří pocit osamělosti a lítosti. Navíc, když lidé pociťující osamělost a depresi vidí, jak se druzí vesele baví, cítí se ještě hůř.

Rodinné nedorozumění

Konflikty a napjaté vztahy vyplynou na povrch právě v tomto ročním období. Normálně všichni chtějí udržet o Vánocích rodinu pohromadě, ale každý má své plány a občas vyvstane konflikt, protože někteří raději chtějí strávit Vánoce ve svém domě. Přestože rodinná shromáždění jsou báječná, někteří lidé potřebují využít čas pro sebe nebo pouze pro svou blízkou rodinu. Navíc v mnoha rodinách bývají přiděleny „role“ pro každého člena (např. „malé dítě“ ), které se vztahují k jeho minulosti a ne k tomu, jaký nyní. To může vytvářet problémy. Také se může stát, že v těchto dnech mají mnozí velká očekávání od druhých lidí. Lidi očekávají dokonalé prostředí, nákladné dary a pozitivní odezvu od druhých. Obvykle se všechno nenaplní, jak si představujeme, a to může vést ke zklamání a následnému smutku  a depresi.

Ekonomické potíže

Spousta rodin čelí z různých důvodů  ekonomickým potížím. Zvláště v současnosti, kdy je ekonomika v recesi. Svátky přidávají další břemeno k již tak nevyrovnanému rozpočtu. Je pravděpodobné, že nezbyde na dárky. Někteří kvůli tomu začnou í o Vánocích schválně ještě více utrácet a kupovat věci, které si nemohou dovolit, což ještě více zhoršuje jejich ekonomickou situaci. Během svátků se koná spoustá oslav, setkání a večírků, které vyžadují utrácení za jídlo a pití. To nás nutí sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Pokušení jídla, pití, koupí a dárků je velké, a mnoho lidí se stresuje, když si uvědomí následky toho, co dělají (získání nadváhy, bolesti hlavy, deprese, přebrání konta).

Fyzická únava

Jednou z hlavních příčin svátečního stresu je množství požadavků a nutnost stihnout  spoustu věcí v krátkém čase. I když jsou vánoční aktivity v zásadě příjemné a radostné, přece jen se jedná o vybočení z denní rutiny, na kterou jsou lidé zvyklí, a nové situace nutí lidi zvládat více věci, než běžně zvládají. Nakupování, nákup dárků, účast na různých společenských setkáních, příprava vánočních jídel a cukroví, to vše příspívá k stresu a únavě. A nezapomínejme na zklamání z nabírání kil, když se snažíme váhu ztratit.

Osamělost

Pro mnoho lidí, zvláště starších, představuje osamělost o svátcích skutečný problém. Nemusí mít blízkého člověka, který by k nim zasedl ke stolu, dokonce ani nemusí mít slavnostní stůl nebo dokonce lidi, s nimiž by mluvili. Hodně starých lidí nemá přátele také proto, že jejich vrstevníci již zemřeli. Ale i mladší lidé, kteří mají jen přátele, mohou zůstat sami během svátků a nikdo je k sobě nepozve. Tyto situace přispívají k depresi.

Sezónní emocionální porucha

Skutečným psychologickým problémem, který koinciduje s obdobím svátků a který bohužel není rozpoznán, je sezónní emocionální porucha. K této poruše dochází, když podzim ustupuje zimě. Když se denní světlo zkracuje a lidé tráví více času

uvnitř, bývají zasaženi formou deprese známou jako „sezónní emocionální porucha“. Ačkoliv se jedná o mírnou formu deprese, způsobuje obtíže a ovlivňuje osobu, která jí trpí. Vytváří zdroj úzkosti a starosti v období, kdy se očekává, že každý bude šťastný.

Je velice důležité poznat důvody, proč někteří lidé mohou cítit stres a depresi během svátků. Toto porozumění nám umožní najít způsob, jak bojovat s depresí. K řešení těchto problémů je nutné vzít v úvahu specifickou situaci a psychologické podmínky každého jednotlivce. Rodina a společenská podpora, přijetí druhých, jací jsou a ne, jaké bychom je chtěli mít, a odložení hádek jsou základními kroky, které umožní rozpoznat obtíže a bojovat proti stresu a depresi během svátečního období.

Musíme se naučit říkat NE a provádět věci, jen když je opravdu chceme dělat. V případě, že se cítíme unaveni nebo přetíženi, bychom svou odpovědnost měli sdílet s druhými a zvolit si dělat ty věci, které dělat chceme.

Foto: Samphoto.cz

Zdroj: Ordinace.cz, Vitalia.cz