V Praze chybí učitelé

Chybí také učitelé fyziky. O tento obor je totiž mezi studenty malý zájem a pokud ji někdo vystuduje, většinou je o něj velký zájem ve finančně zajímavějším průmyslu.

Některé školy tak porušují zákon a raději zaměstnávají učitele bez pedagogického vzdělání, kteří jsou ochotni pracovat za méně peněz a lákají je hlavně 2 měsíce prázdnin. Aby si školy nedostatkové učitele udržely, nezbývá jim, než jim vyplácet prémie. Pomoct by mohly ale i nové granty, díky kterým by mohli učitelům přilepšit. Díky grantům, by tak mohli být učitelé lépe motivovaní, aby ve školách zůstávali.

Myslím, že učitelé jsou u nás dost nedoceněná profese. Ale vždyť oni jsou hned po rodině ti, kdo vychovávají naše děti a mnohdy dokonce suplují i chybějící rodinné zázemí a podporují děti, aby šli studovat. To, že neumíme zaplatit učitele jazyků, je dost smutné, zvlášť když se bez jazyků dnes už téměř žádná lepší profese neobejde. Lépe platit by se ale měli všichni učitelé, určitě by pak učili s větším zápalem a nechodili do školy jen odříkat látku. Vzpomínám si na svou základní školní docházku, kdy většina učitelů skutečně jen přednesla výklad a kdo tomu nerozuměl, měl smůlu. Někteří učitelé pak ale za peníze poskytovali doučování u sebe doma. Tahle forma přivýdělku mi přijde dost ponižující. Kdyby byli učitelé pořádně zaplacení, možná by pak děti opravdu lépe učili a ti, kteří by látku nestihli, by se doučili ve škole na zvláštních hodinách a ne doma v soukromí učitele.

Jaký plat by byl podle vás pro učitele adekvátní? Jak by se měli učitelé podporovat?