Učitelé bez školy?

Vezmu-li to ze svého pohledu, opravdu není moc lehké postavit se před třídu pubertálních dětí. Jestliže chcete učit, musíte mít znalosti, zkušenosti získáte praxí. Ale především, musíte si u dětí získat alespoň trochu respektu. Nedokáži si představit, jak si devatenáctiletý učitel po střední škole stoupne před třicetičlennou třídu, zatváří se vážně a jakýmsi neumělým pokusem o výklad si je získá. Ne, učitelé potřebují dostatečné vzdělání. Od toho jsou zde vysoké školy a především aprobace. Ze zkušenosti mohu říci, že vyučovat předmět, na který nemáte aprobaci, není žádná legrace. Vyžaduje to hodně úsilí, času a příprav. Kdyby totiž mohl učit každý, jak se mu zachce, jen s obyčejnou střední školou, vysoké školy by asi neexistovaly.

Jenže učitelé se vzdělávají proto, aby mohli vzdělávat dále. Získávají znalosti a zkušenosti, a to celých pět let. Člověk, někdy ještě dítě, které opustí střední školu, nemá ani jedno. A já si ani nedokáži představit, jak by takový člověk mohl vzdělávat jen o pár let mladší svěřence. Pokud se opravdu tak stane a pan ministr Liška si svůj názor prosadí i v parlamentu, můžeme se těšit. Ale rozhodně ne na to, že naše školství bude kvalitnější – naopak. Kvalita zde bude výrazně ubývat na úkor peněz. Protože – proč by mělo ministerstvo shánět peníze pro kvalifikované učitele, když nekvalifikovaným stačí mnohem méně. V tomto případě je promyšlenost tohoto navrhovaného zákona perfektní.

A vezmu-li to z té druhé strany, udělat z národa tlupu nevzdělanců není tak špatný nápad. Alespoň budou poslouchat. Taky dobře promyšleno. Doufám jen, a nejsem sama, že tento zákon nikdy nenajde v parlamentních řadách odezvu. A pokud ano, tak snad bude příští ministr školství rozumnější. Protože setrvávání ministrů ve funkcích se v dnešní době nepočítá na roky, ale naštěstí jen na měsíce.

Nenechte si ujít další vyprávění mladé kantorky Miriam a její postřehy od katedry… Přečtěte si také: Jaká je dětská duše?Bože ta puberta!Za trest s tebou nemluvímPoslední kapkaRuce v kapsách