Už nebudeš sám…

dp3089539Ptáte se proč?

Během těhotenství prodělává organizmus nastávající maminky spoustu náročných změn. Po porodu se zase neméně složitým procesem vše vrací k normálu.

  • Děloha, která se mnohonásobně zvětšila, se postupně zavinuje,
  • porodem otevřené děložní hrdlo se formuje do původního tvaru,
  • ochablá břišní stěna se po několika týdnech díky cvičení maminky znovu zpevňuje,
  • vaječníky, které působením hormonu progesteronu devět měsíců „spaly“, se později po skončení pravidelného kojení opět zaktivují,
  • k normální hladině v krvi se vracejí hormony odpovědné za klid a dobrý stav těhotenství – estrogen i progesteron, klesá i tvorba dalších hormonů a naopak se do krve dostávají prolaktin a oxytocin – hormony pro podporu kojení,
  • snižuje se i celkový objem krve

Ačkoli tyto procesy probíhají přirozeně, představují zátěž, která pochopitelně vyvolává větší únavu maminky. Navíc některé neblahé případné průvodní jevy, jako křečové žíly a hemoroidy, se samy od sebe neztrácejí, naopak každým dalším těhotenstvím a porodem se zhoršují.

I psycholog radí počkat…

Psychologové považují za vhodné tuto pauzu ještě alespoň o rok prodloužit. Proč
Celková tělesná únava zákonitě ovlivňuje psychiku, už tak dost atakovanou hormonálními změnami. Úžasný pocit štěstí, který prožívá naprostá většina maminek z narození dítěte, se však u mnohých mísí i s obavami, zda zvládnou svoji novou roli na jedničku a jestli se bude dítě dobře vyvíjet. Ale maminky bývají i bez konkrétní příčiny plačtivé, přecitlivělé, podrážděné. Tento tzv. poporodní splín podle odborníků prožívají téměř všechny. U některých přichází brzo a odezní rychle, jiné se s tímto stavem potýkají delší dobu, a pokud se neobrátí na lékaře či psychologa, může se jejich situace zhoršit až k velmi vážnému problému – poporodní depresi.

dp3735765Kdy určitě počkat?

Navzdory si argumentaci lékařů některé maminky skutečnost, že měly dvě děti krátce po sobě, pochvalují. Poté co přežily příšerné první dva roky, dál už to údajně přináší i spoustu výhod. Děti s malým věkovým rozestupem se spolu zabaví, mají stejné zájmy, podobný rozvrh a i kamarády – prostě veškerý program absolvujete s oběma najednou. Každý z nás má pohled na svět jiný, přesto jsou situace, kdy bychom se měli určitě držet názoru lékařů.
Alespoň roční odstup doporučují tehdy:

  • Když proběhl náročnější porod, např. s větším poraněním hráze a pánevního dna a po porodu císařským řezem. Po císaři je riziko samovolného prasknutí dělohy v místě jizvy během následujícího těhotenství a porodu, mírně zvýšené u porodů do 24 měsíců od předcházející operace.
  • Dále se roční odstup doporučuje při komplikacích v minulém těhotenství, které by se mohly opakovat, například těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak a chronická ledvinová onemocnění, která mohou způsobit vznik specifického těhotenského onemocnění, tzv. preeklampsii, dále nedostatečnost děložního hrdla a předčasný porod.

 

Foto: SAMphoto.cz