Už je to tady. Ale kde budu rodit?

Volba místa, kde přivést svého potomka na svět, je jednou z nejdůležitějších činností nastávající maminky. Dnes už se naštěstí můžete rozhodnout sama. Doba, kterou tím strávíte, je zcela individuální. Můžete začít přemýšlet a vybírat už od prvního zjištění těhotenství, čas máte v podstatě až do porodu, ale měla byste si pro jistotu zjistit, třeba na webových stránkách příslušné porodnice, kdy je možné se registrovat. Některá zařízení, a to především v hlavním městě, totiž mohou chtít pro velký zájem registraci už od 14. týdne těhotenství. Ale jsou i taková, kde se stačí přihlásit až kolem 30. týdne. Pokud ale začnete rodit a vámi vybraná porodnice má stop stav, tedy plno, může vás klidně odeslat do nejbližšího jiného smluvního zařízení. Ani registrace vám tedy nezaručí odrození potomka v místě, které jste si sama předem vybrala. Totéž platí také o zamluveném nadstandardním pokoji. Pokud bydlíte v menším městě nebo na vesnici, spadáte zřejmě pod jednu jedinou nemocnici. Stále však máte možnost porodit své miminko ve vzdálenějším zařízení, nebude-li vám spádová porodnice vyhovovat.

Volíme porodnici

Ještě před tím, než se definitivně rozhodnete, ve které porodnici byste chtěla porodit, je rozumné si ujasnit několik věcí.  Především zdánlivě něco zcela jasného a to sice to, že své miminko budete rodit vy a že v porodnici o vás budou „pouze“ pečovat. A způsoby péče o rodící ženu a novorozence se mohou v jednotlivých porodnicích poměrně dost lišit. Také je užitečné si zjistit dostatek informací o tom, co to je porod a jak tento proces za normálních okolností probíhá.
Pokud máte svou vysněnou porodnici vytipovanou (třeba na doporučení kamarádky nebo jste zvolila zkrátka tu, kterou máte nejblíže), možná vás napadne pátrat na diskusních fórech na internetu s cílem zjistit, jak se službami jejich porodníků byly maminky spokojené. Mějte ale na paměti, že každá rodička je jiná, má jiné potřeby a požadavky, proto se třeba může stát, že ta, která je nenáročná, ohodnotí porodnici jako vynikající, ale druhá maminka může podle svého pohledu napsat, že jí nevyhovovala, například péče na oddělení šestinedělí a podobně. Ze všeho nejlepěí by proto byly zkušenosti kamarádek a známých.

Návštěva porodnice

Jakmile si porodnici předběžně vybereme, je dobré ji předem osobně navštívit. Vidět prostředí na vlastní oči, možnost hovořit s personálem a doptat se na vše, co vás zajímá, je nenahraditelné. Prostředí si pořádně prohlédněte, zapojte všechny smysly. Ptejte se na konkrétní věci a podrobnosti, které jsou pro vás osobně důležité . Nechte si popsat, jak v porodnici porod většinou probíhá, co se děje „od příjmu k odchodu“. Jaké úkony jsou ženám většinou prováděny? Jaké úkony jsou většinou prováděny dětem? Zjištěné informace pečlivě porovnejte se svými představami, které také můžete mít předem volně sepsány do „porodních přání“. Nikdy se k porodnímu plánu ale neupínejte, zůstaňte otevřená dalším možnostem a aktuální situaci. Jestliže jsou některé vaše představy v rozporu s informacemi, které jste v porodnici zjistila, nebojte se dále hovořit o svých představách. Porodnice by je měla respektovat.

Příklady otázek při návštěvě porodnice:

– Jak matkám během porodu pomáháte, aby se cítily co nejlépe?
– Jak jim pomáháte snášet porodní bolesti kromě použití léků?
– Jaké úkony běžně provádíte?
– Jaké polohy doporučujete k lepšímu snášení zejména druhé doby porodní (vypuzovací fáze porodu)?
– Kolika procentům žen je prováděn nástřih hráze (episiotomie)? (neměl by přesahovat 20%)
– Kolik procent žen u vás porodí císařským řezem? (nemělo by to být více než 10% v běžné porodnici a 15% v perinatologickém centru)
– Co se děje s dítětem bezprostředně po porodu? Nechává se co nejvíce v péči rodičů?
– Jakým způsobem podporujete kojení? Kolik dětí od vás odchází plně kojeno? Máte k dispozici laktační poradkyni?
– Jste zvyklí vycházet vstříc porodním plánům nebo osobním přáním rodičky?
– Jak je to u vás s doprovodem u porodu? Kolik osob smí být přítomno a v jaké fázi porodu? Máte zkušenosti s dulami?

Podle příručky Cesty ke spokojenému porodu, kterou vydalo Hnutí za aktivní mateřství (HAM) byste své otázky měla formulovat tzv. aktivní formou:

Ráda bych…
Mám v plánu…
Raději bych se vyhnula…
Máte zkušenosti s…?

Nenechte se zaskočit případnými negativními reakcemi. Odpovědi personálu pro vás nejsou nijak závazné, zejména jsou-li v rozporu s odbornými doporučeními WHO. Pamatujte vždy na to, že během normálního porodu je většina rozhodnutí jen a jen na vás. Za sebe a své dítě jste právně zodpovědná vy, nikoliv zdravotníci. Ti jsou zodpovědní pouze za svou práci. Když vám není cokoliv jasné, ptejte se dál. Je možné, že nejsou zvyklí se s rodičkami tolik bavit, a podrobnější informace poskytnou nakonec ochotně.

Nejasné odpovědi a upřesňující otázky:

„To se provádí podle situace.“ – „Jaké situace máte na mysli?“
„To se u nás tak dělá.“ „To je nutné absolvovat.“ „To záleží jen na ošetřujícím lékaři.“ – „Jak by se postupovalo v situaci, kdy bych tento úkon odmítla?“

Při normálním, zdravém porodu může vaši vlastní zodpovědnost omezit pouze aktuální zdravotní stav váš nebo vašeho dítěte. Osobní názory jednotlivých zdravotníků nebo zvyklosti dané porodnice nemají větší váhu než doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a vaše zodpovědnost za vás a vaše dítě (po porodu mají za dítě zodpovědnost již oba rodiče).

Světová zdravotnická organizace během porodu jednoznačně nedoporučuje a považuje za škodlivé:

– Rutinní provádění klystýru a holení
– Rutinní preventivní zavedení kanyly
– Porodní poloha vleže na zádech
– Rutinní využití polohy na porodním stole, ať už s podpěrkami na nohy nebo bez
– Tlačení se zadrženým dechem
– Rutinní podání umělého oxytocinu ve třetí době porodní
– Jakékoliv bezdůvodné omezení kontaktu mezi matkou a dítětem po porodu
– Podávání vody, glukózy či umělé výživy dětem, které se začínají kojit
– Jakékoliv omezování doby či frekvence kojení

Pokud se vám porodnice nezamlouvá, neobávejte se obrátit na jiné zařízení. Tak hodně štěstí!

Foto. Samphoto.cz
Zdroj: Cesty ke spokojenému porodu, vydalo HAM