Tresty za šikanu

Kopání, fackování, vysvlékání před tabulí a další způsoby fyzického a psychického týrání, to všechno museli dva 14-letí kluci snášet každý den ve škole. Nikdo si toho za celé dva roky nevšiml. Přitom museli být na napadených klucích nejen vidět modřiny, ale také strach a určitě zhoršení ve škole. Na případ se ale přišlo, až když se jeden z týraných hochů zhroutil. Potom už to šlo rychle, škola podala trestní oznámení a rozjelo se vyšetřování. Obviněni byli čtyři stejně staří i starší mladíci. Dva chlapci, kterým už bylo 15 let, teď dostali u domažlického soudu dvouletou podmínku, čtyři nezletilí budou muset docházet na výchovnou terapii.

V případu ale soudce upozornil na to, že případ nemusel dojít tak daleko, kdyby škola jednala dříve. Ukázalo se totiž, že její vedení mělo podezření už dříve, ale nejednalo. Zvláštní je i to, že si ničeho nevšimli ani rodiče týraných kluků. Je ale možné, že změnu chování, přikládali pubertě.

Staňkovský případ není jediný. Šikana v menší či větší míře je snad na každé škole, někdy jsou to „jen“ posměšky, jindy je to vydírání a nebo nejhůře otevřené fyzické násilí. Napadení se většinou nikomu nesvěří, protože se stydí nebo mají špatnou zkušenost, když někdo z dospělých situaci zlehčuje. Ani od svých spolužáků se šikanovaní většinou nedočkají pomoci, protože ti se zase nechtějí sami stát terčem agresorů.

Policie na šikanu ve škole upozorňuje a preventivně dělá ve školách i přednášky o tom, jak se šikaně bránit. Bohužel se většina dětí stále bojí svěřit a učitelé, kteří mají kolikrát sami co dělat, aby se ubránili slovním a mnohdy i fyzickým výpadům stále agresivnější mládeže, většinou už ani neodhadnou, co je nevinné škádlení a co už je šikana. Teď už jen chybí, aby děti do školy začali nosit pistole. Myslím, že zásadní chyba je v tom, že spousta dnešních dětí neuznává autority a trojka z chování je pro ně spíš machrovina než trest. Jediné co by podle mě zabralo, je snížení věku trestní odpovědnosti a uznání šikany trestným činem s tresty odnětí svobody. Pak by si možná nevychovaní výrostci své činy rozmysleli a pokud ne, pykali by za ně. Určitě by ani nebylo od věci, aby rodiče agresorů museli týraným zaplatit psychoterapii.

A co Vaše dítě, myslíte si, že je ve škole v bezpečí? Poznali byste, kdyby bylo šikanováno?