Tresty smrti za melamin

Tři tresty smrti, tři doživotí a další tresty od pěti do 15 let a v čínské věznici, kde rozhodně vězni nemají takový komfort jako u nás. Mlékárna navíc musí vyplatit odškodnění 48 milionů juanů.

Podobné zločiny v mírnější míře mají v Číně daleko nižší trestní sazbu, tento případ byl velice rozsáhlý, mediálně sledovaný a také čínská veřejnost požadovala vysoké tresty, stal se proto lehce odstrašujícím a vysoké tresty byly samozřejmostí. Rodiče a prarodiče malých kojenců, kteří po požití mléka zemřeli, jsou se soudním rozhodnutím spokojeni. „Smrt za smrt“, hlásali už před začátkem procesu. Někteří ještě požadují odškodnění. Peníze, omluvu a důvod jak vlastně mohlo k takovému neštěstí dojít přes veškeré kontroly, požaduje i většina rodičů skoro 300 tisíc dětí, které měly po požití mléka zdravotní komplikace.

Společnost Sanlu, přidávala melamin do mléka, aby zamaskovala to, že je příliš ředěné vodou. Melamin zvýšil množství dusíku v mléce a zamaskoval tak nízký obsah bílkovin. Průmyslová látka, která se běžně přidává do plastů a hnojiv, přitom ve stravě malých dětí způsobila vznik ledvinových kamenů. Později tyto děti můžou mít i problémy s rakovinou močového ústrojí. A důvod proč společnost hazardovala se zdravím a životy malých dětí? Jak jinak – peníze… Ty ale musely sehrát roli nejen ve společnosti Sanlu. Jak je jinak možné, že se na případ přišlo až když umíraly děti? Vždyť přeci výrobky pro děti do tří let musí projít nejpřísnějšími kontrolami!

Ale není se co divit, nebezpečné výrobky z Číny jsou i na našem trhu, naštěstí se část daří odhalit a nekupováním v levných obchodech máte alespoň vyšší šanci, že se nebezpečná hračka, oblečení a další věci, nedostanou k vašim dětem. Ale co mají dělat čínští rodiče? Možná by nebylo na škodu, aby i v Číně lehce zasáhla Evropská Unie a domluvila s ní bezpečnostní opatření. Vždyť i čínské vládě musí jít o peníze a spokojený vývoz do zahraničí. Naše vláda by si zase mohla vzít něco z čínského soudního procesu. Proč dávat tresty v rozmezí zákona, když je případ závažnější? Od čeho tedy máme institut výjimečných trestů? Vraždy a týrání dětí bych bez milosti odsuzovala právě těmito tresty. A co týrání zvířat? Klidně dva roky na tvrdo. A když někdo u nás prodává nebezpečné hračky nebo třeba bezpečnostní pomůcky? Žádné pokuty, ale tresty odnětí svobody. Vždyť se to dá kvalifikovat jako ublížení na zdraví nebo pokus o zabití… Pak bychom sice u nás nevymýtili zločin, ale pro děti by tu bylo určitě zase o něco bezpečněji…