Trápí vaše dítě opakovaně angína? Můžete mu pomoci správnou výživou

 

001Angína je častá zejména v dětském věku

Angína je stav zánětu v oblasti krčních mandlí, tedy vchodu do hltanu. Původci zánětu mohou být různé bakterie, viry, nebo vzácněji i plísně. Angína se dá považovat za sezónní onemocnění, její nejčastější výskyt je od podzimu do jara. Mezi charakteristické znaky patří zarudnutí, otok, popřípadě tvorba povlaků v oblasti mandlí a patrových oblouků. To je důvod pro častou bolest v krku a potíže s polykáním, následně tedy i potíže s jídlem.

První příznaky můžeme rozeznat podle zčervenání hrdla. Na mandlích se objeví bílý povlak, který znesnadňuje polykání a někdy i dýchání. Obyčejně také dětem stoupá teplota, může dosáhnout i čtyřicítek. Jako první pomoc radí lékaři podat chladný nápoj a léky proti teplotě, pak navštívit odborníka.

Diagnózu a příčinnou léčbu by měl vždy určit lékař, například antibiotiky, nebo jinými indikovanými léky.

Potíže s příjmem stravy však může při angíně řešit každý samostatně, příjmem vhodných tekutin a potravin. V akutním stavu angíny je totiž zvýšena možnost dehydratace (nedostatku tekutin) a při delším trvání angíny i nedostatku živin obecně. Toto nebezpečí je vyšší u malých dětí nebo u každého, kdo trpí nějakým přidruženým chronickým onemocněním.

 

„Nejčastější obětí klasických angín se stávají děti. Je to způsobeno zejména tím, že mandle malých dětí jsou do určitého věku zvětšené a teprve postupně se zmenšují na normální velikost. Děti jsou navíc ve velkém kolektivu vrstevníků často vystaveny různým bacilům a jejich imunita na běžné nemoci se teprve vytváří,“ říká MUDr. Lenka Ťoukálková, dětská gastroenteroložka.

 

002Proč je výživa dětí v nemoci důležitá?

Výživa je základem pro růst a vývoj dítěte, především ve věku mezi 0-12 lety, kdy děti rychle rostou a potřebují výživu pro svůj tělesný, psychosomatický i sociální vývoj. Její správné množství a složení je tak pro vývoj velmi důležité. Pokud je dítě nemocné, požadavky na příjem energie a bílkovin se navíc mohou až zdvojnásobit. S nemocí jde však často ruku v ruce nechutenství, proto je právě v tomto období tak důležité dbát na dostatečný přísun bílkovin, energie, živin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálů. Dítě je pak schopné se s nemocí rychleji vyrovnat a vrátit se dříve zpět do normálního života.

Doporučená výživa při angíně:

Vhodné tekutiny: vlažné čaje, minerálky, ovocné šťávy.

Vhodné potraviny při angíně:  měkké, popřípadě kašovité, eventuálně i mixované potraviny, nedráždivé, bez nadbytku kořenících a dráždivých látek. Jídlo nenutíme, nabízíme, popřípadě dětem podáváme pomalu po jednotlivých lžičkách nebo doušcích. Vybíráme takové, které má nemocný rád nebo na které má chuť. Příjem jídla zlepšuje toleranci podávaných léků a zkracuje rekonvalescenci.

V současnosti existují i speciální výživové přípravky, které jsou určené k okamžité  spotřebě  a obsahují potřebnou energii, bílkoviny a všechny důležité vitamíny, minerální látky a stopové prvky.  Tyto tekuté přípravky k popíjení se snadno polykají, a jsou proto vhodnou stravou zvláště při angíně. Mohou být jediným zdrojem výživy nebo běžnou stravu doplnit. K dostání jsou v každé lékárně. Jejich výhody spočívají mimo jiné ve vyváženosti složení a možnosti skladování.

003Kdy začít myslet na přípravky, které s výživou pomohou?

Začne-li dítě ve věku 0-12 let jíst méně než doposud (stačí snížení příjmu o ¼ běžné denní dávky jídla), přičemž problém trvá již tři dny a déle, je to správná doba pro použití přípravku enterální výživy – nutričních drinků k popíjení. V každém případě je nutné kontaktovat dětského lékaře, aby posoudil stav dítěte a zjistil příčinu potíží.

Vhodné přípravky dětské enterální výživy:

  • Infatrini pro kojence 0 – 1 rok
  • NutriniDrink pro děti od 1 roku věku v pěti příchutích: neutrální, jahodová, čokoládová, vanilková a banánová

Přípravky lze volně zakoupit v lékárně nebo získat na předpis od Vašeho praktického pediatra a měly by být používány pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jejich doporučení.